Mange havde spået Danmark til at blive nummer to efter Belgien i gruppespillet. Sådan gik det. Men vejen derhen var alt andet end som forventet.
Christian Eriksens kollaps mod Finland kastede en sort sky over den danske EM-fest, men landsholdet formåede at samle sig, og takket være en overbevisende 4-1-sejr over Rusland i sidste gruppekamp, er de rød-hvide nu klar til ottendedelsfinalen mod Wales.
Og landstræneren kan næsten ikke vente til startfløjtet i Amsterdam lørdag klokken 18.00.
– Det store statement er, at vi glæder os helt vildt. Efter nogle vanvittige dage kom forløsningen i Parken, og sejren over Rusland gør, at vi kan se frem til ottendedelsfinalen med stor forventning. Vi spiller på Christians gamle hjemmebane, og vi glæder os helt vildt til at give den fuld gas mod Wales, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Vi har stor respekt for Wales. De har nogle af de samme kendtegn, som vi har – en stolthed for at spille for landet og et land, der bakker op. Spillerne spiller deres bedste fodbold, når de er med landsholdet. Men vi har en stor tro på egne evner, og vi har en kraft i os, vi vil forsøge at fortsætte, og vi vil forsøge at sætte os på det.
– Efter tre kampe i Parken med følelser til et helt liv er vi klar til at spille i morgen, og vi glæder os.
Landsholdet har spillet de første tre EM-kampe i Parken, og der hersker en massiv fodboldfeber i Danmark.
– Vi mærker en fantastisk opbakning, og vi har hørt om mange mennesker, der drøner til Amsterdam. Den kærlighed, vi har fået, vil vi forsøge at omsætte i benene. Og så har vi et godt hold. Den modstander, der står over for os, tror vi på, vi kan overvinde, siger Hjulmand.
Overvinde Wales gjorde Danmark to gange i Nations League i 2018. Landsholdet – der dengang var under ledelse af Åge Hareide – vandt 2-1 i Cardiff og 2-0 hjemme i Aarhus.
Det er ikke helt uvæsentligt, lyder det fra landstræneren.
– Vi kan godt bruge det til lidt, men heller ikke mere. De var et andet sted på det tidspunkt. De var i gang med nogle forandringer, og derfra har de haft nogle rigtig gode år. Det er, hvad de har lavet det seneste år, der er vigtigt for os. Men vi har gode erfaringer, og det kan vi bruge. Så meget har styrkeforholdet heller ikke ændret sig, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Danmark har hverken skader eller karantæner til opgøret mod Wales.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW