Holland er på udkig efter en ny landstræner, og hvis det stod til landsholdslegenden Rafael van der Vaart, blev det gerne den danske landstræner Kasper Hjulmand.
Tirsdag stoppede Frank de Boer som hollandsk landstræner efter et skuffende EM-exit til Tjekkiet i ottendedelsfinalerne. I de hollandske medier er man således begyndt at debatere, hvem der kan afløse den tidligere stjernespiller.
Og i studiet hos tv-kanalen NOS kaster den tidligere Superliga-spiller Rafael van der Vaart den danske landstræners navn i puljen.
– Det ville være en meget stor skuffelse, hvis det blev en udlænding. Men der er én udlænding, som jeg vil sige: Godt, gør det. Det er den danske landstræner (Kasper Hjulmand, red.), siger Rafael van der Vaart ifølge Voetbalzone til NOS.
– Han er virkelig dygtig. Han var træner hos FC Nordsjælland, og jeg spillede mod ham et par gange. Han lyder som en god fyr med en fantastisk vision. Du ser alle mulige spillere i Danmark, som vi aldrig har hørt om, og de spiller alle fantastisk fodbold. Han har også lidt af den hollandske stil. Det må du ikke afvise.
Læs Kasper Hjulmands reaktion på van der Vaarts forslag her.
Foruden Hjulmand nævner Rafael van der Vaart den tidligere hollandske landsholdsprofil Giovanni van Bronckhorst, Ajax-træner Erik ten Hag og Lyon-træner Peter Bosz. Han tvivler dog på dem.
Kasper Hjulmand nyder i øjeblikket stor succes med det danske herrelandshold, som han har ført til kvartfinalerne ved den igangværende slutrunde. Her skal Danmark møde netop det hold, der slog Holland ud: Tjekkiet.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
