Foreslået til nyt job: Her er Hjulmands reaktion

Rafael van der Vaart foreslog i går Kasper Hjulmand som ny hollandsk landstræner. Men Hjulmand “er, hvor jeg skal være”.



Det er ikke kun hjemme i Danmark, at Kasper Hjulmand har vundet mange nye beundrere de seneste uger. Det har han også i udlandet. Eksempelvis den hollandske landsholdslegende Rafael van der Vaart.

Han foreslog i går, at Holland skulle ansætte Hjulmand som afløser for Frank de Boer, der selv sagde sit job op efter EM-exitten mod Tjekkiet. 

– Det ville være en meget stor skuffelse, hvis det blev en udlænding. Men der er én udlænding, som jeg vil sige: Godt, gør det. Det er den danske landstræner (Kasper Hjulmand, red.), siger Rafael van der Vaart ifølge Voetbalzone til NOS.

– Han er virkelig dygtig. Han var træner hos FC Nordsjælland, og jeg spillede mod ham et par gange. Han lyder som en god fyr med en fantastisk vision. Du ser alle mulige spillere i Danmark, som vi aldrig har hørt om, og de spiller alle fantastisk fodbold. Han har også lidt af den hollandske stil. Det må du ikke afvise.

Kasper Hjulmand er dog ikke klar til at forlade sit nuværende job. På onsdagens presseseance i landsholdslejren afviser han van der Vaarts forslag.

– Jeg er, hvor jeg skal være, og det har jeg sagt hele tiden. Jeg elsker dansk fodbold og Danmark, og min hjerne kan ikke kapere andet end den kommende kamp.

Den kamp er EM-kvartfinalen mod selvsamme tjekker, som slog Holland ud og altså fik de Boer til at sige sit job op.

Også DBU og fodbolddirektør Peter Møller har måttet forholde sig til, at Kasper Hjulmand er blevet en mere attraktiv træner i kraft af Danamrks gode resultater med ham som landstræner. Læs mere om Møllers svar her.






De burde drømme om denne Brøndby-spiller




LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Vildt transferrygte skydes ned

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro