Foreslået til nyt job: Her er Hjulmands reaktion

Rafael van der Vaart foreslog i går Kasper Hjulmand som ny hollandsk landstræner. Men Hjulmand “er, hvor jeg skal være”.



Det er ikke kun hjemme i Danmark, at Kasper Hjulmand har vundet mange nye beundrere de seneste uger. Det har han også i udlandet. Eksempelvis den hollandske landsholdslegende Rafael van der Vaart.

Han foreslog i går, at Holland skulle ansætte Hjulmand som afløser for Frank de Boer, der selv sagde sit job op efter EM-exitten mod Tjekkiet. 

– Det ville være en meget stor skuffelse, hvis det blev en udlænding. Men der er én udlænding, som jeg vil sige: Godt, gør det. Det er den danske landstræner (Kasper Hjulmand, red.), siger Rafael van der Vaart ifølge Voetbalzone til NOS.

– Han er virkelig dygtig. Han var træner hos FC Nordsjælland, og jeg spillede mod ham et par gange. Han lyder som en god fyr med en fantastisk vision. Du ser alle mulige spillere i Danmark, som vi aldrig har hørt om, og de spiller alle fantastisk fodbold. Han har også lidt af den hollandske stil. Det må du ikke afvise.

Kasper Hjulmand er dog ikke klar til at forlade sit nuværende job. På onsdagens presseseance i landsholdslejren afviser han van der Vaarts forslag.

– Jeg er, hvor jeg skal være, og det har jeg sagt hele tiden. Jeg elsker dansk fodbold og Danmark, og min hjerne kan ikke kapere andet end den kommende kamp.

Den kamp er EM-kvartfinalen mod selvsamme tjekker, som slog Holland ud og altså fik de Boer til at sige sit job op.

Også DBU og fodbolddirektør Peter Møller har måttet forholde sig til, at Kasper Hjulmand er blevet en mere attraktiv træner i kraft af Danamrks gode resultater med ham som landstræner. Læs mere om Møllers svar her.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Randers FC – Silkeborg IF

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

På vippen i FCN: Afklaring meget snart