Det er ikke kun hjemme i Danmark, at Kasper Hjulmand har vundet mange nye beundrere de seneste uger. Det har han også i udlandet. Eksempelvis den hollandske landsholdslegende Rafael van der Vaart.
Han foreslog i går, at Holland skulle ansætte Hjulmand som afløser for Frank de Boer, der selv sagde sit job op efter EM-exitten mod Tjekkiet.
– Det ville være en meget stor skuffelse, hvis det blev en udlænding. Men der er én udlænding, som jeg vil sige: Godt, gør det. Det er den danske landstræner (Kasper Hjulmand, red.), siger Rafael van der Vaart ifølge Voetbalzone til NOS.
– Han er virkelig dygtig. Han var træner hos FC Nordsjælland, og jeg spillede mod ham et par gange. Han lyder som en god fyr med en fantastisk vision. Du ser alle mulige spillere i Danmark, som vi aldrig har hørt om, og de spiller alle fantastisk fodbold. Han har også lidt af den hollandske stil. Det må du ikke afvise.
Kasper Hjulmand er dog ikke klar til at forlade sit nuværende job. På onsdagens presseseance i landsholdslejren afviser han van der Vaarts forslag.
– Jeg er, hvor jeg skal være, og det har jeg sagt hele tiden. Jeg elsker dansk fodbold og Danmark, og min hjerne kan ikke kapere andet end den kommende kamp.
Den kamp er EM-kvartfinalen mod selvsamme tjekker, som slog Holland ud og altså fik de Boer til at sige sit job op.
Også DBU og fodbolddirektør Peter Møller har måttet forholde sig til, at Kasper Hjulmand er blevet en mere attraktiv træner i kraft af Danamrks gode resultater med ham som landstræner. Læs mere om Møllers svar her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Her kan du se FC København mod FC Polissya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
DBU vil granske FIFA-plan
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
