Foreslået til nyt job: Her er Hjulmands reaktion

Rafael van der Vaart foreslog i går Kasper Hjulmand som ny hollandsk landstræner. Men Hjulmand “er, hvor jeg skal være”.



Det er ikke kun hjemme i Danmark, at Kasper Hjulmand har vundet mange nye beundrere de seneste uger. Det har han også i udlandet. Eksempelvis den hollandske landsholdslegende Rafael van der Vaart.

Han foreslog i går, at Holland skulle ansætte Hjulmand som afløser for Frank de Boer, der selv sagde sit job op efter EM-exitten mod Tjekkiet. 

– Det ville være en meget stor skuffelse, hvis det blev en udlænding. Men der er én udlænding, som jeg vil sige: Godt, gør det. Det er den danske landstræner (Kasper Hjulmand, red.), siger Rafael van der Vaart ifølge Voetbalzone til NOS.

– Han er virkelig dygtig. Han var træner hos FC Nordsjælland, og jeg spillede mod ham et par gange. Han lyder som en god fyr med en fantastisk vision. Du ser alle mulige spillere i Danmark, som vi aldrig har hørt om, og de spiller alle fantastisk fodbold. Han har også lidt af den hollandske stil. Det må du ikke afvise.

Kasper Hjulmand er dog ikke klar til at forlade sit nuværende job. På onsdagens presseseance i landsholdslejren afviser han van der Vaarts forslag.

– Jeg er, hvor jeg skal være, og det har jeg sagt hele tiden. Jeg elsker dansk fodbold og Danmark, og min hjerne kan ikke kapere andet end den kommende kamp.

Den kamp er EM-kvartfinalen mod selvsamme tjekker, som slog Holland ud og altså fik de Boer til at sige sit job op.

Også DBU og fodbolddirektør Peter Møller har måttet forholde sig til, at Kasper Hjulmand er blevet en mere attraktiv træner i kraft af Danamrks gode resultater med ham som landstræner. Læs mere om Møllers svar her.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Flere Superliga-kamp rykkes



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Vigtigt nyt for ‘AC’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Uruguay – Kap Verde