FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias "Zanka" Jørgensen skulle slet ikke have været med til EM, men fodboldens veje kan som bekendt være uransagelige, og den 34-årige midtstopper er nu klar til sin fjerde slutrunde med landsholdet.
Brentford-veteranen var slet ikke udtaget i første omgang, men blev kaldt til Helsingør for at holde sig klar i tilfælde af, at én af de udtagede midtstoppere måtte afgive pladsen.
Og det måtte Victor Nelsson.
Landstræner Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han er enormt begejstret over at have Mathias "Zanka" Jørgensen med i Tyskland, selv om han ikke indgik i den oprindelige plan.
– Han står et godt sted og har spillet et godt forår for Brentford. Han ved alle de træk, vi laver på landsholdet, og han kender sin position – han kan spille både i midten, på de to sider og i et tomandsforsvar. Han har roen og rutinen, og så er han en fantastisk personlighed, siger Hjulmand og kommer med et konkret eksempel:
– Da vi havde den allerførste træning i Brøndby, kom jeg ud på banen og kunne se "Zanka" stå og tale med Patrick Dorgu. Han tog sig af ham, og det viser bare, at han har et blik for holdet og for, hvad der er brug for.

Én anden, hvis tilstedeværelse i EM-truppen Kasper Hjulmand nyder, er midtbanespilleren Morten Hjulmand, der har imponeret stort i de seneste to testkampe mod Sverige og Norge og banker på til en startplads i EM-åbneren mod Slovenien på søndag.
– Han har virkelig skubbet til tingene. Han kommer ind og presser på og vil bare bidrage alt, hvad han kan. Han er kommet ind som et frisk pust og giver den fuld skrue. Han tager skridt i den rigtige retning, siger Hjulmand.
Tirsdag eftermiddag træner landsholdet for første gang på tysk jord, og Kasper Hjulmand melder alle 26 spillere i den danske EM-trup klar.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’