FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias "Zanka" Jørgensen skulle slet ikke have været med til EM, men fodboldens veje kan som bekendt være uransagelige, og den 34-årige midtstopper er nu klar til sin fjerde slutrunde med landsholdet.
Brentford-veteranen var slet ikke udtaget i første omgang, men blev kaldt til Helsingør for at holde sig klar i tilfælde af, at én af de udtagede midtstoppere måtte afgive pladsen.
Og det måtte Victor Nelsson.
Landstræner Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han er enormt begejstret over at have Mathias "Zanka" Jørgensen med i Tyskland, selv om han ikke indgik i den oprindelige plan.
– Han står et godt sted og har spillet et godt forår for Brentford. Han ved alle de træk, vi laver på landsholdet, og han kender sin position – han kan spille både i midten, på de to sider og i et tomandsforsvar. Han har roen og rutinen, og så er han en fantastisk personlighed, siger Hjulmand og kommer med et konkret eksempel:
– Da vi havde den allerførste træning i Brøndby, kom jeg ud på banen og kunne se "Zanka" stå og tale med Patrick Dorgu. Han tog sig af ham, og det viser bare, at han har et blik for holdet og for, hvad der er brug for.

Én anden, hvis tilstedeværelse i EM-truppen Kasper Hjulmand nyder, er midtbanespilleren Morten Hjulmand, der har imponeret stort i de seneste to testkampe mod Sverige og Norge og banker på til en startplads i EM-åbneren mod Slovenien på søndag.
– Han har virkelig skubbet til tingene. Han kommer ind og presser på og vil bare bidrage alt, hvad han kan. Han er kommet ind som et frisk pust og giver den fuld skrue. Han tager skridt i den rigtige retning, siger Hjulmand.
Tirsdag eftermiddag træner landsholdet for første gang på tysk jord, og Kasper Hjulmand melder alle 26 spillere i den danske EM-trup klar.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE