FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias "Zanka" Jørgensen skulle slet ikke have været med til EM, men fodboldens veje kan som bekendt være uransagelige, og den 34-årige midtstopper er nu klar til sin fjerde slutrunde med landsholdet.
Brentford-veteranen var slet ikke udtaget i første omgang, men blev kaldt til Helsingør for at holde sig klar i tilfælde af, at én af de udtagede midtstoppere måtte afgive pladsen.
Og det måtte Victor Nelsson.
Landstræner Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han er enormt begejstret over at have Mathias "Zanka" Jørgensen med i Tyskland, selv om han ikke indgik i den oprindelige plan.
– Han står et godt sted og har spillet et godt forår for Brentford. Han ved alle de træk, vi laver på landsholdet, og han kender sin position – han kan spille både i midten, på de to sider og i et tomandsforsvar. Han har roen og rutinen, og så er han en fantastisk personlighed, siger Hjulmand og kommer med et konkret eksempel:
– Da vi havde den allerførste træning i Brøndby, kom jeg ud på banen og kunne se "Zanka" stå og tale med Patrick Dorgu. Han tog sig af ham, og det viser bare, at han har et blik for holdet og for, hvad der er brug for.

Én anden, hvis tilstedeværelse i EM-truppen Kasper Hjulmand nyder, er midtbanespilleren Morten Hjulmand, der har imponeret stort i de seneste to testkampe mod Sverige og Norge og banker på til en startplads i EM-åbneren mod Slovenien på søndag.
– Han har virkelig skubbet til tingene. Han kommer ind og presser på og vil bare bidrage alt, hvad han kan. Han er kommet ind som et frisk pust og giver den fuld skrue. Han tager skridt i den rigtige retning, siger Hjulmand.
Tirsdag eftermiddag træner landsholdet for første gang på tysk jord, og Kasper Hjulmand melder alle 26 spillere i den danske EM-trup klar.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT