AGF’er før EL-kamp: Ingen tilskuere kan være en fordel for os

Nicolai Poulsen understreger, at AGF ikke tager let på opgaven, når de torsdag møder NS Mura i Europa League.



AGF skal torsdag møde slovenske NS Mura i den anden kvalifikationsrunde til Europa League, hvor århusianerne med en sejr skal forsøge at spille sig videre i kvalifikationen og tættere på gruppespillet i turneringen.

Vinderen spilles over kun én kamp på grund af coronaviruspandemien, og den kamp bliver afviklet i Slovenien torsdag aften uden tilskuere. Selvom det ikke er en nem opgave at vinde på udebane, kan AGF glæde sig over, at der ikke kommer tilskuere på stadion.

Det kan nemlig vise sig at være en fordel for AGF, mener Nicolai Poulsen.

– Det kan en være fordel for os. Men omvendt er det altid svært at spille ude i de her europæiske kampe – uanset, hvor du kommer hen. Vi får godt nok ikke hjemmefansene i nakken, men så har vi rejsetiden og alt det uden om kampen, der er anderledes. Men det kan vi sagtens håndtere og vi skal bare fokusere på os selv og give alt vi kan til kampen, så vi forhåbentlig kan rejse hjem med sejren, siger Nicolai Poulsen til AGF’s hjemmeside.

Midtbanekrigeren understreger også, at de har stor respekt for deres modstander.

– Vi går til opgaven med respekt for et godt slovensk hold, der er kommet flot i gang med deres liga og har et godt niveau. Men vi er også bevidste om, at hvis vi kan gå til kampen med samme mindset som forleden mod Vejle – i hvert fald i første halvleg af den kamp – så er det også et hold, vi kan vinde over. Vi er klar til opgaven og tager til Slovenien med optimisme og en god gejst efter vores sejr i mandags, siger Nicolai Poulsen.

Går AGF videre i kvalifikationen, skal de møde PSV Eindhoven i den næste runde. Den kamp vil blive spillet i så fald blive spillet i Aarhus.

Læs også:AGF-trio er blevet hjemme fra Europa League-opgør
Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København




LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Frankrig – Irak

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I dialog med Steve Cooper

Tordner mod VM-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Tæt på at købe FC København-spiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Marcondes afviser tilbud, men…

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

VM-powerranking: En guddommelig præstation