AGF’er før EL-kamp: Ingen tilskuere kan være en fordel for os

Nicolai Poulsen understreger, at AGF ikke tager let på opgaven, når de torsdag møder NS Mura i Europa League.



AGF skal torsdag møde slovenske NS Mura i den anden kvalifikationsrunde til Europa League, hvor århusianerne med en sejr skal forsøge at spille sig videre i kvalifikationen og tættere på gruppespillet i turneringen.

Vinderen spilles over kun én kamp på grund af coronaviruspandemien, og den kamp bliver afviklet i Slovenien torsdag aften uden tilskuere. Selvom det ikke er en nem opgave at vinde på udebane, kan AGF glæde sig over, at der ikke kommer tilskuere på stadion.

Det kan nemlig vise sig at være en fordel for AGF, mener Nicolai Poulsen.

– Det kan en være fordel for os. Men omvendt er det altid svært at spille ude i de her europæiske kampe – uanset, hvor du kommer hen. Vi får godt nok ikke hjemmefansene i nakken, men så har vi rejsetiden og alt det uden om kampen, der er anderledes. Men det kan vi sagtens håndtere og vi skal bare fokusere på os selv og give alt vi kan til kampen, så vi forhåbentlig kan rejse hjem med sejren, siger Nicolai Poulsen til AGF’s hjemmeside.

Midtbanekrigeren understreger også, at de har stor respekt for deres modstander.

– Vi går til opgaven med respekt for et godt slovensk hold, der er kommet flot i gang med deres liga og har et godt niveau. Men vi er også bevidste om, at hvis vi kan gå til kampen med samme mindset som forleden mod Vejle – i hvert fald i første halvleg af den kamp – så er det også et hold, vi kan vinde over. Vi er klar til opgaven og tager til Slovenien med optimisme og en god gejst efter vores sejr i mandags, siger Nicolai Poulsen.

Går AGF videre i kvalifikationen, skal de møde PSV Eindhoven i den næste runde. Den kamp vil blive spillet i så fald blive spillet i Aarhus.

Læs også:AGF-trio er blevet hjemme fra Europa League-opgør
Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København




LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Rodri er blevet opereret i ryggen

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Zinedine Zidane præsenteret

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten