AGF’er før EL-kamp: Ingen tilskuere kan være en fordel for os

Nicolai Poulsen understreger, at AGF ikke tager let på opgaven, når de torsdag møder NS Mura i Europa League.



AGF skal torsdag møde slovenske NS Mura i den anden kvalifikationsrunde til Europa League, hvor århusianerne med en sejr skal forsøge at spille sig videre i kvalifikationen og tættere på gruppespillet i turneringen.

Vinderen spilles over kun én kamp på grund af coronaviruspandemien, og den kamp bliver afviklet i Slovenien torsdag aften uden tilskuere. Selvom det ikke er en nem opgave at vinde på udebane, kan AGF glæde sig over, at der ikke kommer tilskuere på stadion.

Det kan nemlig vise sig at være en fordel for AGF, mener Nicolai Poulsen.

– Det kan en være fordel for os. Men omvendt er det altid svært at spille ude i de her europæiske kampe – uanset, hvor du kommer hen. Vi får godt nok ikke hjemmefansene i nakken, men så har vi rejsetiden og alt det uden om kampen, der er anderledes. Men det kan vi sagtens håndtere og vi skal bare fokusere på os selv og give alt vi kan til kampen, så vi forhåbentlig kan rejse hjem med sejren, siger Nicolai Poulsen til AGF’s hjemmeside.

Midtbanekrigeren understreger også, at de har stor respekt for deres modstander.

– Vi går til opgaven med respekt for et godt slovensk hold, der er kommet flot i gang med deres liga og har et godt niveau. Men vi er også bevidste om, at hvis vi kan gå til kampen med samme mindset som forleden mod Vejle – i hvert fald i første halvleg af den kamp – så er det også et hold, vi kan vinde over. Vi er klar til opgaven og tager til Slovenien med optimisme og en god gejst efter vores sejr i mandags, siger Nicolai Poulsen.

Går AGF videre i kvalifikationen, skal de møde PSV Eindhoven i den næste runde. Den kamp vil blive spillet i så fald blive spillet i Aarhus.

Læs også:AGF-trio er blevet hjemme fra Europa League-opgør
Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

‘Det er slut’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

FCK henter svensk talent