Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Ullevi, Gøteborg
Dommer: Guillermo Cuadra Fernandez (Spanien)
På TV: 6’eren
Hashtag: #ifkfck #eldk
Holdnyt:
IFK Göteborg:
Da holdet i søndags slog Falkenbergs FF med 3-0, var det en tiltrængt sejr. IFK havde på det tidspunkt ikke vundet sine seneste 14 kampe i Allsvenskan, og selv om ni af de opgør trods alt var uafgjorte, kostede det cheftræner Poya Asbaghi jobbet.
I stedet ansatte klubben Roland Nilsson, der som bekendt har en fortid i FC København. Det var ham, der afløste Ståle Solbakken, da nordmanden forlod klubben i 2011, men som FCK fyrede igen et halvt år senere. Siden har Nilsson været U17- og U21-landstræner i Sverige, og jobbet i IFK er altså hans første klubtjans siden FCK.
Nilsson fik altså en god start med sejren over Falkenberg, hvor et par gamle Superliga-kendinge scorede. Dels den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud, dels den tidligere AGF’er Tobias Sana. Et tredje velkendt navn i Danmark, Robin Söder (Esbjerg fB), er anfører, men sidder ude med en langvarig skade.
FC København:
Mens IFK Göteborgs generalprøve dårligt kunne have været bedre end en tiltrængt 3-0-sejr, har FC København en dårlig oplevelse i frisk erindring. Ganske vist var holdet tæt på at skabe et flot comeback i 3-2-nederlaget mod OB, men det kunne ikke udviske den skade, som en katastrofal første halvleg forårsagede.
Allermest bekymrende for FCK må være, at den nye sæson skulle have været en frisk begyndelse efter skuffelsen i seneste sæson. I stedet blev det mere af det samme. Nu har holdet tabt syv og vundet bare seks Superliga-kampe i 2020. Hele ni hold har et bedre pointgennemsnit i år end FCK.
Skal man pege på noget positivt, må det være Kamil Wilczeks debut. Spillemæssigt var det ikke noget af prale af, men han scorede begge FCK’s mål, og det er netop det, han er ansat til.
Heldigvis for FC København har holdet leveret bedre i Europa end i Superligaen over det seneste års tid. Det må give en vis forhåbning for succes torsdag aften.
Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau
Nicolaj Thomsen og Nicolai Boilesen er skadet, men Ragnar Sigurdsson er klar igen og udtaget til truppen.
Karantæne:
IFK Göteborg: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
IFK Göteborg (4-3-3): Anestis – Jallow, Erlingmark, Calisir, Kalley – Wernbloom, Johansson, Abdullahi – Kharaishvili, Farnerud, Sana
FC København (4-2-3-1): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Oikonomou, Bengtsson – Zeca, Mudrazija – Biel, Wind, Fischer – Wilczek
Profilen:
Superliga-seere vil kende Tobias Sana fra hans to år i AGF, og FCK-fans kan håbe på, at han tager sin statistik mod FCK med til IFK Göteborg. Sana og co. fik således kun ét point i de fem kampe. Til gengæld er han i storform i øjeblikket med fire mål og to oplæg i de seneste syv ligakampe.
Vidste du, at..:
Selv om 2020-sæsonen har været en dårlig en af slagsen for IFK Göteborg i Allsvenskan, kan holdet kalde sig forsvarende pokalvindere. Det slog rivalerne Malmö FF med 2-1 i finalen den 30. juli.
Dom:
Selv om IFK går ind til kampen med den bedste generalprøve bag sig, er FCK favoritter. Særligt klubbens flotte europæiske traditioner tæller for en dansk udesejr.
Det vil også være en skuffelse af dimensioner, hvis FC København ryger ud af Europa til et hold, der, når alt kommer til alt, aktuelt er bundhold i Sverige.
Læs også:Politiet foretager 13 anholdelser i forbindelse med københavnsk derby
Buddet herfra er en 2-1-sejr til FCK.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Midtjylland jagter gruppespil: Det er Champions League, der er vores fokus
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
