Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Ullevi, Gøteborg
Dommer: Guillermo Cuadra Fernandez (Spanien)
På TV: 6’eren
Hashtag: #ifkfck #eldk
Holdnyt:
IFK Göteborg:
Da holdet i søndags slog Falkenbergs FF med 3-0, var det en tiltrængt sejr. IFK havde på det tidspunkt ikke vundet sine seneste 14 kampe i Allsvenskan, og selv om ni af de opgør trods alt var uafgjorte, kostede det cheftræner Poya Asbaghi jobbet.
I stedet ansatte klubben Roland Nilsson, der som bekendt har en fortid i FC København. Det var ham, der afløste Ståle Solbakken, da nordmanden forlod klubben i 2011, men som FCK fyrede igen et halvt år senere. Siden har Nilsson været U17- og U21-landstræner i Sverige, og jobbet i IFK er altså hans første klubtjans siden FCK.
Nilsson fik altså en god start med sejren over Falkenberg, hvor et par gamle Superliga-kendinge scorede. Dels den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud, dels den tidligere AGF’er Tobias Sana. Et tredje velkendt navn i Danmark, Robin Söder (Esbjerg fB), er anfører, men sidder ude med en langvarig skade.
FC København:
Mens IFK Göteborgs generalprøve dårligt kunne have været bedre end en tiltrængt 3-0-sejr, har FC København en dårlig oplevelse i frisk erindring. Ganske vist var holdet tæt på at skabe et flot comeback i 3-2-nederlaget mod OB, men det kunne ikke udviske den skade, som en katastrofal første halvleg forårsagede.
Allermest bekymrende for FCK må være, at den nye sæson skulle have været en frisk begyndelse efter skuffelsen i seneste sæson. I stedet blev det mere af det samme. Nu har holdet tabt syv og vundet bare seks Superliga-kampe i 2020. Hele ni hold har et bedre pointgennemsnit i år end FCK.
Skal man pege på noget positivt, må det være Kamil Wilczeks debut. Spillemæssigt var det ikke noget af prale af, men han scorede begge FCK’s mål, og det er netop det, han er ansat til.
Heldigvis for FC København har holdet leveret bedre i Europa end i Superligaen over det seneste års tid. Det må give en vis forhåbning for succes torsdag aften.
Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau
Nicolaj Thomsen og Nicolai Boilesen er skadet, men Ragnar Sigurdsson er klar igen og udtaget til truppen.
Karantæne:
IFK Göteborg: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
IFK Göteborg (4-3-3): Anestis – Jallow, Erlingmark, Calisir, Kalley – Wernbloom, Johansson, Abdullahi – Kharaishvili, Farnerud, Sana
FC København (4-2-3-1): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Oikonomou, Bengtsson – Zeca, Mudrazija – Biel, Wind, Fischer – Wilczek
Profilen:
Superliga-seere vil kende Tobias Sana fra hans to år i AGF, og FCK-fans kan håbe på, at han tager sin statistik mod FCK med til IFK Göteborg. Sana og co. fik således kun ét point i de fem kampe. Til gengæld er han i storform i øjeblikket med fire mål og to oplæg i de seneste syv ligakampe.
Vidste du, at..:
Selv om 2020-sæsonen har været en dårlig en af slagsen for IFK Göteborg i Allsvenskan, kan holdet kalde sig forsvarende pokalvindere. Det slog rivalerne Malmö FF med 2-1 i finalen den 30. juli.
Dom:
Selv om IFK går ind til kampen med den bedste generalprøve bag sig, er FCK favoritter. Særligt klubbens flotte europæiske traditioner tæller for en dansk udesejr.
Det vil også være en skuffelse af dimensioner, hvis FC København ryger ud af Europa til et hold, der, når alt kommer til alt, aktuelt er bundhold i Sverige.
Læs også:Politiet foretager 13 anholdelser i forbindelse med københavnsk derby
Buddet herfra er en 2-1-sejr til FCK.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Midtjylland jagter gruppespil: Det er Champions League, der er vores fokus
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
Video: Her kommer AGF bagud
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
