Optakt: IFK Göteborg – FC København

FC København åbner klubbens europæiske sæson torsdag aften mod IFK Göteborg, der har tidligere FCK-træner Roland Nilsson i spidsen.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Ullevi, Gøteborg
Dommer: Guillermo Cuadra Fernandez (Spanien)
På TV: 6’eren
Hashtag: #ifkfck #eldk

Holdnyt:
IFK Göteborg:
Da holdet i søndags slog Falkenbergs FF med 3-0, var det en tiltrængt sejr. IFK havde på det tidspunkt ikke vundet sine seneste 14 kampe i Allsvenskan, og selv om ni af de opgør trods alt var uafgjorte, kostede det cheftræner Poya Asbaghi jobbet.

I stedet ansatte klubben Roland Nilsson, der som bekendt har en fortid i FC København. Det var ham, der afløste Ståle Solbakken, da nordmanden forlod klubben i 2011, men som FCK fyrede igen et halvt år senere. Siden har Nilsson været U17- og U21-landstræner i Sverige, og jobbet i IFK er altså hans første klubtjans siden FCK.

Nilsson fik altså en god start med sejren over Falkenberg, hvor et par gamle Superliga-kendinge scorede. Dels den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud, dels den tidligere AGF’er Tobias Sana. Et tredje velkendt navn i Danmark, Robin Söder (Esbjerg fB), er anfører, men sidder ude med en langvarig skade.

FC København:
Mens IFK Göteborgs generalprøve dårligt kunne have været bedre end en tiltrængt 3-0-sejr, har FC København en dårlig oplevelse i frisk erindring. Ganske vist var holdet tæt på at skabe et flot comeback i 3-2-nederlaget mod OB, men det kunne ikke udviske den skade, som en katastrofal første halvleg forårsagede.

Allermest bekymrende for FCK må være, at den nye sæson skulle have været en frisk begyndelse efter skuffelsen i seneste sæson. I stedet blev det mere af det samme. Nu har holdet tabt syv og vundet bare seks Superliga-kampe i 2020. Hele ni hold har et bedre pointgennemsnit i år end FCK.

Skal man pege på noget positivt, må det være Kamil Wilczeks debut. Spillemæssigt var det ikke noget af prale af, men han scorede begge FCK’s mål, og det er netop det, han er ansat til.

Heldigvis for FC København har holdet leveret bedre i Europa end i Superligaen over det seneste års tid. Det må give en vis forhåbning for succes torsdag aften.

Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau

Nicolaj Thomsen og Nicolai Boilesen er skadet, men Ragnar Sigurdsson er klar igen og udtaget til truppen. 

Karantæne:
IFK Göteborg: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
IFK Göteborg (4-3-3): Anestis – Jallow, Erlingmark, Calisir, Kalley – Wernbloom, Johansson, Abdullahi – Kharaishvili, Farnerud, Sana

FC København (4-2-3-1): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Oikonomou, Bengtsson – Zeca, Mudrazija – Biel, Wind, Fischer – Wilczek

Profilen:
Superliga-seere vil kende Tobias Sana fra hans to år i AGF, og FCK-fans kan håbe på, at han tager sin statistik mod FCK med til IFK Göteborg. Sana og co. fik således kun ét point i de fem kampe. Til gengæld er han i storform i øjeblikket med fire mål og to oplæg i de seneste syv ligakampe.

Vidste du, at..:
Selv om 2020-sæsonen har været en dårlig en af slagsen for IFK Göteborg i Allsvenskan, kan holdet kalde sig forsvarende pokalvindere. Det slog rivalerne Malmö FF med 2-1 i finalen den 30. juli.

Dom:
Selv om IFK går ind til kampen med den bedste generalprøve bag sig, er FCK favoritter. Særligt klubbens flotte europæiske traditioner tæller for en dansk udesejr.

Det vil også være en skuffelse af dimensioner, hvis FC København ryger ud af Europa til et hold, der, når alt kommer til alt, aktuelt er bundhold i Sverige.

Læs også:Politiet foretager 13 anholdelser i forbindelse med københavnsk derby

Buddet herfra er en 2-1-sejr til FCK.

Tidligere indbyrdes kampe og form:

Læs også:Midtjylland jagter gruppespil: Det er Champions League, der er vores fokus
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde






KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Kæk Wass: Han filmede!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chelsea med historiens største PL-underskud

Rasmus Højlund har ikke set det før

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

En historisk katastrofe for Danmark

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tottenham præsenterer ny træner

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Kæmpe stjerne besøger København

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’