Mandag venter en af de største klubkampe i dansk fodbolds historie, når FC København skal møde Manchester United i Europa Leagues kvartfinale. Det bliver dermed en kamp, hvor FCK’erne skal møde en lang række profiler, men for Nicolai Boilesen er der særligt én, som de skal holde ekstra øje med.
Det gør han klart ved pressemødet forud for kampen mod Manchester United.
– Jeg vil helt sikkert sige Bruno Fernandes. Han er arkitekten i deres offensiven. Jeg synes, at han er hjernen bag, og han er ofte den, som laver den næstsidste aflevering. Han fodrer de hurtige spillere som Rashford og Martial samt Greenwood, fortæller Boilesen.
Læs også:United-keeper før FCK: Det er liv eller død
Samtidig peger FCK-backen på, at man ved hjælp at godt forsvarsspil vil kunne dæmme op for United-offensiven.
Endvidere kommer kampen efter en skadespause på cirka ét år for Boilesen, og han er godt på vej til tiden før, da han senest fik sig 70 minutter på banen mod Basaksehir i ottendedelsfinalen i Europa League.
– Generelt er det super dejligt at være tilbage efter så lang en skadespause. Om det havde været mod United i Europa League eller om det var i Superligaen, så har jeg glædet mig sindssygt meget til at være tilbage. For mig handler det om at spille fodbold, og det har jeg ikke haft mulighed for ret længe, så det er jeg selvfølgelig rigtig glad for, siger han og fortsætter:
Læs også:Godt og skidt nyt for FCK: Her er Uniteds trup til kvartfinale-braget
– Men det er da en fed tid at komme ind på og være med til at vinde 3-0 i onsdags. Det betyder ikke, at man starter inde i morgen. Det må vi se på. Men bare det at være med nu og føle at mit knæ har det godt, det er jeg mest glad for, hvis jeg skal være helt ærlig, lyder det fra Nicolai Boilsen.
Kampen mellem Manchester United og FC København spilles mandag klokken 21 i Köln, og den bliver sendt direkte på 6’eren.
Læs også:Genvalg til FCK-spillere mod United
Læs også:Ståle før United: Stor fordel at det afgøres over én kamp
Læs også:Leverkusen slår fast: Ingen corona-rabat på Kai Havertz
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
