Borgmester undskylder for hooligan-angreb

En gruppe Manchester United-fans blev tirsdag aften angrebet af en gruppe polske hooligans i Gdansk.



Borgmesteren i den polske by Gdansk, hvor Europa League-finalen afvikles onsdag aften, har givet en undskyldning efter tre Manchester United-fans blev angrebet af en gruppe supportere af byens klub Lechia Gdansk.

En video på sociale medier viser ifølge the Athletic en gruppe Lechia-fans angribe et selskab uden for Fahrenheit Club and Restaurant i den polske by sent tirsdag aften.

The Athletic har talt med nogle af de ansatte på baren, der ifølge medie var rystet, men fortsatte arbejdet efter angrebet. Ligeledes oplyser medier, at den engelske klub hjælper de personer, der kom til skade.

Borgmesteren, Aleksandra Dulkiewicz, har efterfølgende været ud og undskylde for episoden.

– I går aftes fandt et hooligan-angreb sted i vores by på de fans, der er kommet her for at være med i UEFA Europa League-finalen. Gdansk er en åben by, en solidarisk by, hvor der ikke er plads til nogen former for vold, siger hun og uddyber:

– Jeg er i kontakt med politiet, der er ved at efterforske episoden. Kære Manchester United- og Villarreal-fans, alle gæster der er kommet til Gdansk. I er altid velkomne her, og vi byder jer hjerteligt velkommen til vores by.

Manchester United har i en pressemeddelelse også forholdt sig til den voldelige episode:

– Nogle af klubbens medarbejder hjalp en række United-fans i Gdansk i går aftes og i dag efter en episode, hvor nogle af klubbens supportere blev angrebet uden for en bar i byen.

Manchester United har fået tildelt 2.000 billetter til Europa League-finalen, og det vurderes, at den ene halvdel af disse allerede var ankommet i løbet af tirsdagen, mens den anden halvdel kommer onsdag.

I alt vil der være 9.500 tilskuere til kampen onsdag aften, hvor Manchester United og Villarreal skal kæmpe om deres eneste trofæ i sæsonen.

Manchester United kan dog trøste sig en lille smule ved, at de har fået to spillere på et noget kontroversielt All Star-hold.







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson svært utilfreds

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Har aldrig set lignende