Borgmesteren i den polske by Gdansk, hvor Europa League-finalen afvikles onsdag aften, har givet en undskyldning efter tre Manchester United-fans blev angrebet af en gruppe supportere af byens klub Lechia Gdansk.
En video på sociale medier viser ifølge the Athletic en gruppe Lechia-fans angribe et selskab uden for Fahrenheit Club and Restaurant i den polske by sent tirsdag aften.
The Athletic har talt med nogle af de ansatte på baren, der ifølge medie var rystet, men fortsatte arbejdet efter angrebet. Ligeledes oplyser medier, at den engelske klub hjælper de personer, der kom til skade.
Borgmesteren, Aleksandra Dulkiewicz, har efterfølgende været ud og undskylde for episoden.
– I går aftes fandt et hooligan-angreb sted i vores by på de fans, der er kommet her for at være med i UEFA Europa League-finalen. Gdansk er en åben by, en solidarisk by, hvor der ikke er plads til nogen former for vold, siger hun og uddyber:
– Jeg er i kontakt med politiet, der er ved at efterforske episoden. Kære Manchester United- og Villarreal-fans, alle gæster der er kommet til Gdansk. I er altid velkomne her, og vi byder jer hjerteligt velkommen til vores by.
Manchester United har i en pressemeddelelse også forholdt sig til den voldelige episode:
– Nogle af klubbens medarbejder hjalp en række United-fans i Gdansk i går aftes og i dag efter en episode, hvor nogle af klubbens supportere blev angrebet uden for en bar i byen.
Manchester United har fået tildelt 2.000 billetter til Europa League-finalen, og det vurderes, at den ene halvdel af disse allerede var ankommet i løbet af tirsdagen, mens den anden halvdel kommer onsdag.
I alt vil der være 9.500 tilskuere til kampen onsdag aften, hvor Manchester United og Villarreal skal kæmpe om deres eneste trofæ i sæsonen.
Manchester United kan dog trøste sig en lille smule ved, at de har fået to spillere på et noget kontroversielt All Star-hold.
LIVE
LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
