Borgmester undskylder for hooligan-angreb

En gruppe Manchester United-fans blev tirsdag aften angrebet af en gruppe polske hooligans i Gdansk.



Borgmesteren i den polske by Gdansk, hvor Europa League-finalen afvikles onsdag aften, har givet en undskyldning efter tre Manchester United-fans blev angrebet af en gruppe supportere af byens klub Lechia Gdansk.

En video på sociale medier viser ifølge the Athletic en gruppe Lechia-fans angribe et selskab uden for Fahrenheit Club and Restaurant i den polske by sent tirsdag aften.

The Athletic har talt med nogle af de ansatte på baren, der ifølge medie var rystet, men fortsatte arbejdet efter angrebet. Ligeledes oplyser medier, at den engelske klub hjælper de personer, der kom til skade.

Borgmesteren, Aleksandra Dulkiewicz, har efterfølgende været ud og undskylde for episoden.

– I går aftes fandt et hooligan-angreb sted i vores by på de fans, der er kommet her for at være med i UEFA Europa League-finalen. Gdansk er en åben by, en solidarisk by, hvor der ikke er plads til nogen former for vold, siger hun og uddyber:

– Jeg er i kontakt med politiet, der er ved at efterforske episoden. Kære Manchester United- og Villarreal-fans, alle gæster der er kommet til Gdansk. I er altid velkomne her, og vi byder jer hjerteligt velkommen til vores by.

Manchester United har i en pressemeddelelse også forholdt sig til den voldelige episode:

– Nogle af klubbens medarbejder hjalp en række United-fans i Gdansk i går aftes og i dag efter en episode, hvor nogle af klubbens supportere blev angrebet uden for en bar i byen.

Manchester United har fået tildelt 2.000 billetter til Europa League-finalen, og det vurderes, at den ene halvdel af disse allerede var ankommet i løbet af tirsdagen, mens den anden halvdel kommer onsdag.

I alt vil der være 9.500 tilskuere til kampen onsdag aften, hvor Manchester United og Villarreal skal kæmpe om deres eneste trofæ i sæsonen.

Manchester United kan dog trøste sig en lille smule ved, at de har fået to spillere på et noget kontroversielt All Star-hold.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Vallys afslører flere års hemmelig dialog