Nyt BIF-nederlag: Møder bedre hold end FCK og RFC

Niels Frederiksen er ikke bekymret over Brøndbys få point i Europa, når han ser på modstandernes kvalitet.



– Vi møder nogle hold, som er markant stærkere end det, som i hvert fald FCK og Randers er oppe imod i Conference League.

Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter de blågules nederlag på 1-3 til Lyon torsdag aften, hvor både FC København, Randers og FC Midtjylland alle vandt deres europæiske kampe.

FCM slog portugisiske Braga med 3-2 i Europa League, mens FCK vandt 4-0 over Lincoln Red Imps fra Gibraltar, inden Randers nedlagde rumænske Cluj med 2-1.

Det er særdeles vigtigt for dansk fodbold, fordi danske sejre i Europa giver Danmark point til den vigtige koefficientliste, der afgør, hvor mange og hvor let superligaklubberne i fremtiden får ved at kvalificere sig til de lukrative europæiske turneringer.

FCM, FCK og Randers har henholdsvis otte, tolv og syv point for fem kampe og har således bidraget godt til Danmarks pointhøst, mens Brøndby kun har to af slagsen.

Niels Frederiksen er dog ikke bekymret, når han ser på, at Brøndby har mødt tjekkiske Sparta Prag og skotske Rangers foruden Lyon.

– Jeg synes egentlig, vi har leveret nogle fine præstationer. Vi var jo seedet som nummer fire i vores gruppe, så jeg synes egentlig, vi har leveret en okay europæisk kampagne, vurderer Brøndby-træneren.

– Det er klart, at vi ville gerne have vundet, og vi har været tæt på i vores hjemmekampe, men vi ved, at vi er oppe imod nogle klubber, som bruger væsentligt flere penge på deres trup og spiller på et højere niveau end os. Derfor skal vi hele tiden spille op i niveau.

– Jeg synes ikke, vores europæiske kampagne har været dårlig, men det er klart, vi er ærgerlige over, at vi ikke har fået flere point.

Med nederlaget til Lyon mistede Brøndby mulighed for at gå videre i Europa League, men tredjepladsen i gruppen er stadig inden for rækkevidde.

Den giver adgang til Conference League efter nytår, og Brøndby er tvunget til at slå Sparta Prag på udebane om to uger, hvis det skal blive en realitet.

Højrebacken Andreas Bruus er optimistisk.

– Vi har helt klart fine chancer. Vi spillede en fin første kamp mod Sparta Prag og kunne også godt have vundet den, så jeg synes, at vi har store chancer.

– Vi tror på det, og det har vi altid gjort, som vi viste i sidste sæson og i denne, hvor vi er kommet godt tilbage fra en halvsløj start, siger Bruus med henvisning til Brøndbys mesterskab i sidste sæson og fem superligasejre på stribe i indeværende.

– Lige nu ser det godt ud, så jeg er ikke i tvivl om, at vi godt kan tage til Prag og tage tre point, hvis vi bare er fokuserede og gør det, vi er bedst til.

Niels Frederiksen glæder sig over, at Brøndby stadig kan bestemme egen skæbne i forhold til at gå videre.

– Det er da fedt, at vi skal spille den sidste europæiske kamp i efteråret og stadig har muligheden for at afgøre det selv, om vi vil gå videre. Vi vil gøre alt for at tage den chance.

– Det er altid sjovest, når man har noget at spille for til sidst, og det har vi stadigvæk. Det vil stadig være en flot, flot præstation, hvis vi lykkes med at gå videre, mener Brøndbys cheftræner.

FC København har allerede sikret sig europæisk avancement, mens Randers og FCM ligger godt til og ligeledes kan dufte Europa i det nye år.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’