Nyt BIF-nederlag: Møder bedre hold end FCK og RFC

Niels Frederiksen er ikke bekymret over Brøndbys få point i Europa, når han ser på modstandernes kvalitet.



– Vi møder nogle hold, som er markant stærkere end det, som i hvert fald FCK og Randers er oppe imod i Conference League.

Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter de blågules nederlag på 1-3 til Lyon torsdag aften, hvor både FC København, Randers og FC Midtjylland alle vandt deres europæiske kampe.

FCM slog portugisiske Braga med 3-2 i Europa League, mens FCK vandt 4-0 over Lincoln Red Imps fra Gibraltar, inden Randers nedlagde rumænske Cluj med 2-1.

Det er særdeles vigtigt for dansk fodbold, fordi danske sejre i Europa giver Danmark point til den vigtige koefficientliste, der afgør, hvor mange og hvor let superligaklubberne i fremtiden får ved at kvalificere sig til de lukrative europæiske turneringer.

FCM, FCK og Randers har henholdsvis otte, tolv og syv point for fem kampe og har således bidraget godt til Danmarks pointhøst, mens Brøndby kun har to af slagsen.

Niels Frederiksen er dog ikke bekymret, når han ser på, at Brøndby har mødt tjekkiske Sparta Prag og skotske Rangers foruden Lyon.

– Jeg synes egentlig, vi har leveret nogle fine præstationer. Vi var jo seedet som nummer fire i vores gruppe, så jeg synes egentlig, vi har leveret en okay europæisk kampagne, vurderer Brøndby-træneren.

– Det er klart, at vi ville gerne have vundet, og vi har været tæt på i vores hjemmekampe, men vi ved, at vi er oppe imod nogle klubber, som bruger væsentligt flere penge på deres trup og spiller på et højere niveau end os. Derfor skal vi hele tiden spille op i niveau.

– Jeg synes ikke, vores europæiske kampagne har været dårlig, men det er klart, vi er ærgerlige over, at vi ikke har fået flere point.

Med nederlaget til Lyon mistede Brøndby mulighed for at gå videre i Europa League, men tredjepladsen i gruppen er stadig inden for rækkevidde.

Den giver adgang til Conference League efter nytår, og Brøndby er tvunget til at slå Sparta Prag på udebane om to uger, hvis det skal blive en realitet.

Højrebacken Andreas Bruus er optimistisk.

– Vi har helt klart fine chancer. Vi spillede en fin første kamp mod Sparta Prag og kunne også godt have vundet den, så jeg synes, at vi har store chancer.

– Vi tror på det, og det har vi altid gjort, som vi viste i sidste sæson og i denne, hvor vi er kommet godt tilbage fra en halvsløj start, siger Bruus med henvisning til Brøndbys mesterskab i sidste sæson og fem superligasejre på stribe i indeværende.

– Lige nu ser det godt ud, så jeg er ikke i tvivl om, at vi godt kan tage til Prag og tage tre point, hvis vi bare er fokuserede og gør det, vi er bedst til.

Niels Frederiksen glæder sig over, at Brøndby stadig kan bestemme egen skæbne i forhold til at gå videre.

– Det er da fedt, at vi skal spille den sidste europæiske kamp i efteråret og stadig har muligheden for at afgøre det selv, om vi vil gå videre. Vi vil gøre alt for at tage den chance.

– Det er altid sjovest, når man har noget at spille for til sidst, og det har vi stadigvæk. Det vil stadig være en flot, flot præstation, hvis vi lykkes med at gå videre, mener Brøndbys cheftræner.

FC København har allerede sikret sig europæisk avancement, mens Randers og FCM ligger godt til og ligeledes kan dufte Europa i det nye år.

/ritzau/





Kæmpe Eriksen-bombe: ‘Mit livs største afsløring’




EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe bombe – Wolfsburg henter Eriksen

Afsløring: FC København sælger German Onugkha

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

I chok over Christian Eriksen

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Thomas Gravesen er på Wegovy

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold



AVIS

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Ny Brøndby-træner havde åben konflikt med Laudrup

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Vingegaard elsker et godt glas vin



TOPNYHED

15-årig kom på banen for FC København

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner 

– FCK har det ‘nemmeste’ program 

Efter drama: Chok-fyring i Premier League



NYHEDER

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Vild Ronaldo-forudsigelse

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Afslører stor tro på AGF

Landsholdslegende: Det er afgørende for Eriksen

Afviste bud på stjerne

Kan lukke 32 års VM-tørke

Skal han også til Brøndby?

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Gravesen i kæmpe hyldest: ‘Et enormt skridt’



God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Eriksen glæder sig til Wolfsburg-eventyr

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Tottenhams største genistreg

Dybt imponeret over dansk stjerne

Afvist af Kasper Dolberg

Brøndby præsenterer ny assistent

Et godt transfervindue, men…

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

Taber første kamp efter måneders pause

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Viktor Axelsen får comeback

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

Glasgow-kys til irsk klub i managerkaos

Vanvid! Norge vinder 11-1 i sindssygt Haaland-show