HERNING (Tipsbladet): 20 kampe for FC Midtjylland og seks scoringer er det foreløbige facit for den polske landsholdsangriber Adam Buksa, der skiftede til FCM fra Lens i sommer.
Angriberen har haft afslutninger og chancer til at score betydeligt flere mål, for mens statistikken viser, at angriberen med det samme har placeret sig som en af de mest luftstærke angribere i Superligaen helt i toppen af vundne dueller sammen med typer som Patrick Mortensen og Anosike Ementa, har træfsikkerheden ikke helt været, som angriberen og hans nye klub selv havde ønsket.
Torsdag aften er der en ny mulighed i en svær udekamp mod FC Porto, hvor Buksa sandsynligvis kommer til at bruge mange kræfter i presset og på dødbolde i de to felter, mens han også skal være spilstation i FC Midtjyllands kontraløb.
I Polen er der blevet løftet øjenbryn (læs mere her) over, at angriberen er taget til en langt mindre liga end Ligue 1, hvor Lens spiller, mens sidste sæsons lejeklub Antalyaspor for mange i hjemlandet givetvis også ses som større end en provinsklub i Danmark.
Selv er Buksa tryg ved udviklingen i FC Midtjylland og tror, 2025 bliver markant bedre for FC Midtjylland og for ham selv, end især den sløje periode for klubben i oktober og november var.
– Vi havde en virkelig god start, og så havde vi en nedtur med et par kampe, hvor vi ikke var gode nok. Men det er det, der kan ske, og det er en del af processen, især når der er så mange kampe, siger Adam Buksa.
– Det er vigtigt, hvordan man svarer igen og kommer tilbage ud af det. Jeg synes, vi har svaret godt igen i de tre seneste kampe. Når vi har haft vores forberedelser i Porutgal, tror jeg stærkt på, at vi slår tilbage i Europa League og i ligaen, og bliver stærkere end før, siger Adam Buksa, der ser gode muligheder i truppen.
– Det er stadig for tidligt at lave en endelig konklusion her midt i sæsonen, for der er stadig så meget, vi kan vinde og tabe. Og meget, vi kan gøre godt og skidt. Vi kan helt afgjort forbedre os på mange områder, og det er godt, for loftet er så meget højere.
– Men jeg synes ikke, vores position i hverken ligaen eller Europa League er så dårlig. Så når, og hvis, vi bliver bedre i anden halvdel af sæsonen, tror jeg, vi bliver særdeles tilfredse med det endelige facit, siger Adam Buksa.
FC Midtjyllands kamp mod FC Porto er nummer 31 for FCM siden sæsonstarten for 147 dage siden, mens landsholdsspillerne i truppen også har haft tre landsholdsterminer.
Det kamppres bliver mindre i foråret, og det bør gøre en forskel, mener Adam Buksa, der er godt tilfreds med sine præstationer efter skiftet til FCM men ikke ovenud lykkelig.
– Jeg er den type spiller, der kræver allermest af mig selv. Jeg er rimelig tilfreds, men jeg er ikke fuldt ud tilfreds. Der er ting, både holdet og jeg kan blive bedre til. Men det er også ganske normalt, så jeg er helt rolig, siger Adam Buksa.
– Jeg overtænker ikke tingene. Det handler bare om at slutte året af i godt helbred og at blive klar til næste. Men lige nu har jeg kun én ting i hovedet, og det er kampen mod FC Porto.
Adam Buksa har ud over Lens og Antalyaspor spillet for Legia Gdansk, Zagłębie Lubin, Pogon Stettin (hvor han en kort overgang var holdkammerat med Morten ‘Duncan’ Rasmussen) og New England Revolution.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER