– Det var helt fantastisk. Det er helt klart den største kamp i mit liv. Også fansmæssigt, der var helt fantastisk stemning på tribunerne.
Sådan sagde Svenn Crone lige efter kampen, da Brøndby IF slog Hertha BSC ud af kvalifikationen til Europa League. Et 1-0-nederlag i Tyskland blev fuldt op af en 3-1-sejr på hjemmebane.
– Det var en helt vildt kamp, synes jeg. Jeg er i chok lige nu, det havde jeg sku ikke forventet, udtaler en lettere paf Crone.
Brøndby-spilleren vidste, at de var kommet på en svær opgave forud for returopgøret på hjemmebane, men cheftræner Alexander Zorniger havde formået at forberede holdet helt optimalt.
– Før kampen havde vi troet på, at vi kunne gå videre. Selv da de kommer på 1-1, tror vi stadig på det, og arbejder videre, presser frem i banen og prøver at score. Det gør vi så, og vi kommer også på 3-1 til sidst, og så lukker vi kampen, siger Crone.
Før Brøndby dog formåede at lukke kampen, var de under gevaldigt tysk pres i den sidste halve time. En situation, Crone havde front row tickets til, da de angreb Brøndbys forsvar.
– De får lidt mere spil, de presser lidt mere på, får nogle store chancer, men vi holder dem fra at score. Det lykkedes, vi går videre. Det var vores mål.
Efter 70 minutters spil måtte Crone holde en kort pause for at strække ud. Og det var ikke efter en nærkamp med en tysker.
– Jeg fik krampe der, det vil jeg gerne indrømme. Jeg var helt færdig, så jeg prøvede bare at holde det i gang, siger den unge spiller med et stort smil på læben.
Foruden spillet på banen var der en helt essentiel faktor, der spillede en kæmpe rolle for succesen torsdag aften, ifølge Svenn Crone. Brøndby Stadion.
– De giver en helt vild masse energi til os spillere. Specielt også når man hører, at de ting vi gør med det nye system, hvor vi presser frem, de lykkes, at fansene så hylder det. Det giver en hel del til holdet, en masse energi.
For et år siden spillede Svenn Crone i 1. division for Brønshøj, men den energiske unge spiller havde hele tiden et retur til Brøndby i sigte, da han var udlejet.
– Jeg har hele tiden troet på det, og troet på, at det var her jeg skulle slå igennem. Nu har jeg så fået en træner, der har givet mig chancen, og den har jeg grebet. Det er bare perfekt.
Det er specielt Zornigers nye spilsystem, der har banet vejen for et mindre gennembrud for backen.
– Systemet passer meget godt til mig, med at presse fremad og genpressituationerne.
Til spørgsmålet om, hvorvidt der nu står Svenn Crone på Brøndbys venstre back, svarer Crone forventningsfuldt.
– Det håber jeg, men det må tiden vise.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
