HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kommer på en stor opgave torsdag aften i provinsbyen Oporto, hvor man i sjette spillerunde i Europa League møder FC Porto.
De tidligere dobbelte vindere af Champions Leagues/Mesterholdenes Turnering har en svær måned, men profiler, der snildt koster 100-150 millioner kroner stykket, og som år efter år spiller lige op med Benfica og Sporting, er ikke at kimse af.
Da FC Midtjylland tirsdag træner i Herning forud for afgang til Portugal onsdag, er det nu ikke lutter forsvarsøvelser eller en formation med syv-otte mand i bagkæden, cheftræner Thomas Thomasberg og hans kolleger bruger tiden på.
Den polske angriber Adam Buksa vil gerne slutte året godt af, og han har bidt mærke i Portos relativt svage form med en sejr i de seneste seks kampe, og at cheftrænerens plan for kampen handler om mere end 90 minutters clearinger og et par dødbolde.
– Det er positivt, at vi har haft ti dage til at forberede en kamp mod en rigtig dygtig modstander som Porto. Jeg ser frem til kampen, siger Adam Buksa.
– Det er virkelig ikke noget problem at finde den ekstra motivation, det er helt sikkert. De her kampe i Europa er bare specielle og har en særlig charme og et særligt liv, uanset modstanderen. Og det er en fantastisk følelse at vinde den type kampe.
Læs også om Darío Osorios retur til træningsbanen
– Vi er totalt klar over, hvad det er for en kvalitet, modstanderen har. Men vi har også bemærket, at de har haft det svært på det seneste, så det er ikke attituden, at vi bare skal overleve. Nej, vi vil spille en god kamp og spille med om pointene, siger Adam Buksa.
Europa League-tabellen toppes af Lazio, hvor den tidligere FCM-profil Gustav Isaksen trives i disse måneder, samt Athletic Bilbao og FCM’s seneste modstander Eintracht Frankfurt.
FC Midtjylland har syv point og er dermed foran FC Porto, der har fem point ligesom to af FCM’s tidligere modstandere, Union SG og Hoffenheim.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE