Stor jubel i Herning: FCM-stjerne træner med igen

Der var et kærkomment syn for FCM-fans til tirsdagens træningspas på hybridbanen i Herning, hvor FC Midtjylland forberedte sig til torsdagens Europa League-kamp mod FC Porto.



HERNING (Tipsbladet): Vejrudsigten siger omkring 14 grader i Oporto, og det virker mildt sagt tillokkende denne december-dag i Herning, hvor FC Midtjylland træner.

Huer er trukket godt ned over ørerne, de fleste har lange rør på inden under træningstøjet, og allerede under opvarmningen står cheftræner Thomas Thomasberg og tripper.

Han kommer i aktion senere i dagens træning, hvor FC Midtjylland tydeligvis øver spilsituationer, dødbolde og bevægelsesmønstre til kampen mod et hjemmehold, der er under FC Midtjylland i Europa League-tabellen og skal angribe fra første sekund torsdag aften efter en skidt måned.

En anden, der også er i aktion, er den 20-årige chilener Darío Osorio.

Den offensive midtbanespiller røg ud med en muskelskade i slutfasen af nederlaget til rumænske FCSB for fem uger siden, og selv om efteråret ikke har været lige så godt for Osorio som sommeren og foråret, har han i den grad været savnet for FC Midtjylland.

Men godt pakket ind løber sydamerikaneren rundt og træner med holdkammeraterne denne tirsdag, hvor Franculino og Aral Simsir dog stadig mangler, efter de ligeledes er blevet slået ud af spillet med muskelskader.

Darío Osorio træner med i den første halvdel af træningen og forskellige opspils- og afslutningsøvelser, men da trænerstaben samler spillerne i to hold for at spille først på hel bane og siden halv, trisser Osorio hen til en lille gruppe spillere, der ikke træner for maksimal belastning.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har glædet sig til at have spillerne tilbage på træningsbanen og kunne også tænke sig at se Franculino og Aral Simsir snart, men FCM-træneren væbner sig med tålmodighed.

– Der er stadig to dage til, men han [Osorio] kommer ikke til at være med, siger Thomas Thomasberg.

– Han er kommet langt, som I kan se i træningen, men han er endnu ikke nået helt så langt frem. Vi er der, hvor vurderingen er, at det er for stor en risiko at smide ham i kamp, selv om han er kommet rigtig langt.

– Vi har vurderet, at den risiko ikke er værd at tage, også fordi der stadig er ting, han ikke har gjort, fordi han har været ude så længe. Og som du konstaterer, har vi ikke kunnet sætte ham ind i de store spil til træning endnu, og så vurderer vi, at der er en tidsfaktor, der gør, at han ikke er nået langt nok [til at spille i Porto-kampen], siger Thomas Thomasberg.

FC Porto og FC Midtjylland spiller klokkern 21 torsdag, en kamp hvor Tipsbladet er til stede på stadion.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte

Stjerne er født – på landsholdet med ham



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Dansk målsluger skifter til topklub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

– Alt for meget kaos i Horsens

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Ronaldo vinder kampen’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB