Stor jubel i Herning: FCM-stjerne træner med igen

Der var et kærkomment syn for FCM-fans til tirsdagens træningspas på hybridbanen i Herning, hvor FC Midtjylland forberedte sig til torsdagens Europa League-kamp mod FC Porto.



HERNING (Tipsbladet): Vejrudsigten siger omkring 14 grader i Oporto, og det virker mildt sagt tillokkende denne december-dag i Herning, hvor FC Midtjylland træner.

Huer er trukket godt ned over ørerne, de fleste har lange rør på inden under træningstøjet, og allerede under opvarmningen står cheftræner Thomas Thomasberg og tripper.

Han kommer i aktion senere i dagens træning, hvor FC Midtjylland tydeligvis øver spilsituationer, dødbolde og bevægelsesmønstre til kampen mod et hjemmehold, der er under FC Midtjylland i Europa League-tabellen og skal angribe fra første sekund torsdag aften efter en skidt måned.

En anden, der også er i aktion, er den 20-årige chilener Darío Osorio.

Den offensive midtbanespiller røg ud med en muskelskade i slutfasen af nederlaget til rumænske FCSB for fem uger siden, og selv om efteråret ikke har været lige så godt for Osorio som sommeren og foråret, har han i den grad været savnet for FC Midtjylland.

Men godt pakket ind løber sydamerikaneren rundt og træner med holdkammeraterne denne tirsdag, hvor Franculino og Aral Simsir dog stadig mangler, efter de ligeledes er blevet slået ud af spillet med muskelskader.

Darío Osorio træner med i den første halvdel af træningen og forskellige opspils- og afslutningsøvelser, men da trænerstaben samler spillerne i to hold for at spille først på hel bane og siden halv, trisser Osorio hen til en lille gruppe spillere, der ikke træner for maksimal belastning.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har glædet sig til at have spillerne tilbage på træningsbanen og kunne også tænke sig at se Franculino og Aral Simsir snart, men FCM-træneren væbner sig med tålmodighed.

– Der er stadig to dage til, men han [Osorio] kommer ikke til at være med, siger Thomas Thomasberg.

– Han er kommet langt, som I kan se i træningen, men han er endnu ikke nået helt så langt frem. Vi er der, hvor vurderingen er, at det er for stor en risiko at smide ham i kamp, selv om han er kommet rigtig langt.

– Vi har vurderet, at den risiko ikke er værd at tage, også fordi der stadig er ting, han ikke har gjort, fordi han har været ude så længe. Og som du konstaterer, har vi ikke kunnet sætte ham ind i de store spil til træning endnu, og så vurderer vi, at der er en tidsfaktor, der gør, at han ikke er nået langt nok [til at spille i Porto-kampen], siger Thomas Thomasberg.

FC Porto og FC Midtjylland spiller klokkern 21 torsdag, en kamp hvor Tipsbladet er til stede på stadion.





LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Er det Dolbergs vilde millionløn?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Ny storklub jagter Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’