HERNING (Tipsbladet): Vejrudsigten siger omkring 14 grader i Oporto, og det virker mildt sagt tillokkende denne december-dag i Herning, hvor FC Midtjylland træner.
Huer er trukket godt ned over ørerne, de fleste har lange rør på inden under træningstøjet, og allerede under opvarmningen står cheftræner Thomas Thomasberg og tripper.
Han kommer i aktion senere i dagens træning, hvor FC Midtjylland tydeligvis øver spilsituationer, dødbolde og bevægelsesmønstre til kampen mod et hjemmehold, der er under FC Midtjylland i Europa League-tabellen og skal angribe fra første sekund torsdag aften efter en skidt måned.
En anden, der også er i aktion, er den 20-årige chilener Darío Osorio.
Den offensive midtbanespiller røg ud med en muskelskade i slutfasen af nederlaget til rumænske FCSB for fem uger siden, og selv om efteråret ikke har været lige så godt for Osorio som sommeren og foråret, har han i den grad været savnet for FC Midtjylland.
Men godt pakket ind løber sydamerikaneren rundt og træner med holdkammeraterne denne tirsdag, hvor Franculino og Aral Simsir dog stadig mangler, efter de ligeledes er blevet slået ud af spillet med muskelskader.

Darío Osorio træner med i den første halvdel af træningen og forskellige opspils- og afslutningsøvelser, men da trænerstaben samler spillerne i to hold for at spille først på hel bane og siden halv, trisser Osorio hen til en lille gruppe spillere, der ikke træner for maksimal belastning.
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har glædet sig til at have spillerne tilbage på træningsbanen og kunne også tænke sig at se Franculino og Aral Simsir snart, men FCM-træneren væbner sig med tålmodighed.
– Der er stadig to dage til, men han [Osorio] kommer ikke til at være med, siger Thomas Thomasberg.
– Han er kommet langt, som I kan se i træningen, men han er endnu ikke nået helt så langt frem. Vi er der, hvor vurderingen er, at det er for stor en risiko at smide ham i kamp, selv om han er kommet rigtig langt.
– Vi har vurderet, at den risiko ikke er værd at tage, også fordi der stadig er ting, han ikke har gjort, fordi han har været ude så længe. Og som du konstaterer, har vi ikke kunnet sætte ham ind i de store spil til træning endnu, og så vurderer vi, at der er en tidsfaktor, der gør, at han ikke er nået langt nok [til at spille i Porto-kampen], siger Thomas Thomasberg.
FC Porto og FC Midtjylland spiller klokkern 21 torsdag, en kamp hvor Tipsbladet er til stede på stadion.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
OPTAKT
Norge – England
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner