Stor jubel i Herning: FCM-stjerne træner med igen

Der var et kærkomment syn for FCM-fans til tirsdagens træningspas på hybridbanen i Herning, hvor FC Midtjylland forberedte sig til torsdagens Europa League-kamp mod FC Porto.



HERNING (Tipsbladet): Vejrudsigten siger omkring 14 grader i Oporto, og det virker mildt sagt tillokkende denne december-dag i Herning, hvor FC Midtjylland træner.

Huer er trukket godt ned over ørerne, de fleste har lange rør på inden under træningstøjet, og allerede under opvarmningen står cheftræner Thomas Thomasberg og tripper.

Han kommer i aktion senere i dagens træning, hvor FC Midtjylland tydeligvis øver spilsituationer, dødbolde og bevægelsesmønstre til kampen mod et hjemmehold, der er under FC Midtjylland i Europa League-tabellen og skal angribe fra første sekund torsdag aften efter en skidt måned.

En anden, der også er i aktion, er den 20-årige chilener Darío Osorio.

Den offensive midtbanespiller røg ud med en muskelskade i slutfasen af nederlaget til rumænske FCSB for fem uger siden, og selv om efteråret ikke har været lige så godt for Osorio som sommeren og foråret, har han i den grad været savnet for FC Midtjylland.

Men godt pakket ind løber sydamerikaneren rundt og træner med holdkammeraterne denne tirsdag, hvor Franculino og Aral Simsir dog stadig mangler, efter de ligeledes er blevet slået ud af spillet med muskelskader.

Darío Osorio træner med i den første halvdel af træningen og forskellige opspils- og afslutningsøvelser, men da trænerstaben samler spillerne i to hold for at spille først på hel bane og siden halv, trisser Osorio hen til en lille gruppe spillere, der ikke træner for maksimal belastning.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har glædet sig til at have spillerne tilbage på træningsbanen og kunne også tænke sig at se Franculino og Aral Simsir snart, men FCM-træneren væbner sig med tålmodighed.

– Der er stadig to dage til, men han [Osorio] kommer ikke til at være med, siger Thomas Thomasberg.

– Han er kommet langt, som I kan se i træningen, men han er endnu ikke nået helt så langt frem. Vi er der, hvor vurderingen er, at det er for stor en risiko at smide ham i kamp, selv om han er kommet rigtig langt.

– Vi har vurderet, at den risiko ikke er værd at tage, også fordi der stadig er ting, han ikke har gjort, fordi han har været ude så længe. Og som du konstaterer, har vi ikke kunnet sætte ham ind i de store spil til træning endnu, og så vurderer vi, at der er en tidsfaktor, der gør, at han ikke er nået langt nok [til at spille i Porto-kampen], siger Thomas Thomasberg.

FC Porto og FC Midtjylland spiller klokkern 21 torsdag, en kamp hvor Tipsbladet er til stede på stadion.



Dansk stjerne kan vinde stor pris

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

De vil hente Andreas Maxsø

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– Det er fuldkommen meningsløst

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde