HERNING (Tipsbladet): Vejrudsigten siger omkring 14 grader i Oporto, og det virker mildt sagt tillokkende denne december-dag i Herning, hvor FC Midtjylland træner.
Huer er trukket godt ned over ørerne, de fleste har lange rør på inden under træningstøjet, og allerede under opvarmningen står cheftræner Thomas Thomasberg og tripper.
Han kommer i aktion senere i dagens træning, hvor FC Midtjylland tydeligvis øver spilsituationer, dødbolde og bevægelsesmønstre til kampen mod et hjemmehold, der er under FC Midtjylland i Europa League-tabellen og skal angribe fra første sekund torsdag aften efter en skidt måned.
En anden, der også er i aktion, er den 20-årige chilener Darío Osorio.
Den offensive midtbanespiller røg ud med en muskelskade i slutfasen af nederlaget til rumænske FCSB for fem uger siden, og selv om efteråret ikke har været lige så godt for Osorio som sommeren og foråret, har han i den grad været savnet for FC Midtjylland.
Men godt pakket ind løber sydamerikaneren rundt og træner med holdkammeraterne denne tirsdag, hvor Franculino og Aral Simsir dog stadig mangler, efter de ligeledes er blevet slået ud af spillet med muskelskader.

Darío Osorio træner med i den første halvdel af træningen og forskellige opspils- og afslutningsøvelser, men da trænerstaben samler spillerne i to hold for at spille først på hel bane og siden halv, trisser Osorio hen til en lille gruppe spillere, der ikke træner for maksimal belastning.
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har glædet sig til at have spillerne tilbage på træningsbanen og kunne også tænke sig at se Franculino og Aral Simsir snart, men FCM-træneren væbner sig med tålmodighed.
– Der er stadig to dage til, men han [Osorio] kommer ikke til at være med, siger Thomas Thomasberg.
– Han er kommet langt, som I kan se i træningen, men han er endnu ikke nået helt så langt frem. Vi er der, hvor vurderingen er, at det er for stor en risiko at smide ham i kamp, selv om han er kommet rigtig langt.
– Vi har vurderet, at den risiko ikke er værd at tage, også fordi der stadig er ting, han ikke har gjort, fordi han har været ude så længe. Og som du konstaterer, har vi ikke kunnet sætte ham ind i de store spil til træning endnu, og så vurderer vi, at der er en tidsfaktor, der gør, at han ikke er nået langt nok [til at spille i Porto-kampen], siger Thomas Thomasberg.
FC Porto og FC Midtjylland spiller klokkern 21 torsdag, en kamp hvor Tipsbladet er til stede på stadion.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER