FC Midtjylland havde til lejligheden stillet et dansk flag ved siden af det podium, hvor Celtic-målmanden Kasper Schmeichel tog del i et pressemøde før torsdagens kamp mod FC Midtjylland i Europa League.
På overraskende vis var FCM-keeper Jonas Lössl sågar forbi med en kurv efterfulgt af en krammer til kollegaen. I kurven lå en flaske rom og en FCM-bamse som gave.
39 år fylder den danske landsholdskeeper, og måske var det derfor, at han var ét stort smil i den halve time, pressemødet varede i Herning.
Sådan noget som fødselsdage og andre mærkedage er dog altid kommet i anden række for familien Schmeichel.
– Det er jo en del af fodbold. Min søn har fødselsdag i morgen (torsdag, red.). Der er ikke så meget at gøre. Jeg vil ikke sige, at det er en af de negative ting, men det er en af de ting, man tager med.
– Jeg er jo også vokset op med det sammen med min far. Sådan noget som fødselsdage, jul og nytår har aldrig været særligt stort i min familie, siger Kasper Schmeichel.
Celtic-træner Martin O’Neill sad ved siden af Schmeichel og forstod ikke meget af det, der foregik på dansk.
Men han fik bemærket, at Kasper Schmeichel nærmede sig sin far, Peter Schmeichel, når det kom til antal landskampe.
118 landskampe har Kasper Schmeichel spillet, mens Peter Schmeichel nåede 129. Foran dem er både Simon Kjær med 132 og Christian Eriksen med 146.
Kasper Schmeichel har ingen planer om at stoppe lige med det samme, og han ved heller ikke endnu, om han slutter karrieren af i en dansk klub.
– Nu er fodbold blevet sådan, at hvis der står et tretal foran din alder, så tror folk, at du ikke længere kan gå.
– Jeg tager hver dag, som den kommer. Jeg elsker at spille fodbold på både landsholdet og for Celtic. Jeg tænker meget kortsigtet. Jeg ved ikke, hvad fremtiden byder på, siger han.
Landsholdskeeperen nyder at være tilbage på dansk grund for at spille en klubkamp.
Tilbage i 2016 brillerede han som Leicester-keeper i to kampe mod FC København i Champions League med en 1-0-sejr hjemme og 0-0 i Parken.
– Jeg husker en nogenlunde lige kamp i Leicester. Og så husker jeg, at FCK højst sandsynligt nok fortjente at vinde, lidt mere end vi gjorde i Parken.
– Det var nogle intense kampe. Det var også heromkring på året. Det var en sjov oplevelse, da det var min første klubkamp på dansk grund, siger Schmeichel.
Kampen mod FCM giver dog ikke Schmeichel en øget trang til at gøre det godt. Det er en kamp som så mange andre, siger han.
– Jeg vil ikke sige, at jeg er ekstra motiveret eller noget. Men det er selvfølgelig dejligt, og det giver folk i min omgangskreds mulighed for at komme og se kampe, de ikke normalt har mulighed for.
– Men om det er mod FC Midtjylland eller andre hold, så er motivationen altid den samme, siger Schmeichel.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE