Efter pragtkamp: Høgh har fået ufortjent kritik

Kasper Høgh var onsdag afgørende for, at Bodø/Glimt slog FC Porto i Europa League. Selvom danskeren har lavet mange mål for sin klub i denne sæson, har der været kritik af hans præstationer.



Onsdag aften tog Bodø/Glimt endnu en stor europæisk skalp, da man på hjemmebane slog FC Porto med 3-2 i årets første Europa League-kamp.

Der var flere danskere i aktion for det norske tophold, men det var i den grad den tidligere AaB-angriber Kasper Høgh, der stjal overskrifterne efter kampen.

Danskeren var i kampen knivskarp foran mål, hvor han bidragede med en scoring og et oplæg, der var med til at sikre sejren, selvom man i starten af anden halvleg fik udvist Isak Maatta, der fik sin anden advarsel, da han forsøgte at filme sig til et straffespark.

Selvom Kasper Høgh har lavet en del mål for Bodø/Glimt i denne sæson, så har der i den norske presse været stillet spørgsmålstegn ved, hvorvidt han er god nok til, at spille for klubben.

– Han er virkelig god til ikke at interessere sig for, hvad andre tænker om ham, og det synes jeg er virkelig vigtigt, udtaler Bodø/Glimts cheftræner, Kjetil Knudsen, om Kasper Høgh efter kampen til NRK.

– Kasper er en dreng, der har brug for noget tid. Han har lige været igennem et hårdt skadesforløb, hvor vi skulle bygge ham op fysisk igen. Hans mod og energi er vanvittigt.

Det er ikke kun Kasper Høghs cheftræner, der tager ham i forsvar. Også danskerens medspillere mener, at han har fået for hård kritik for sine præstationer.

– Jeg synes, at Kasper har modtaget en masse ufortjent kritik for sine præstationer, udtaler Bodø/Glimt-spilleren Patrick Berg i forbindelse med sejren over FC Porto.

Kasper Høgh blev aldrig den helt store succes i dansk fodbold, men har taget skeen i den anden hånd siden han skiftede til norsk fodbold, hvor han har scoret 15 mål i 34 kampe i Eliteserien for Stabæk og Bodø/Glimt.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen