,

FCM jagter ny stjerne: Her er status

Emiliano Martínez spiller nu for Palmeiras, og derfor skal FC Midtjylland i løbet af de kommende døgn købe en ny midtbaneoprydder, der lever op til cheftræner Thomasbergs krav.



HERNING (Tipsbladet): For første gang i halvandet år har FC Midtjylland solgt en af profilerne med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.

Den handel indbringer FCM mange millioner med en god mulighed for, at aftalen løber op i 75 millioner kroner før indtægterne fra et videresalg.

Og hvad end salget i sidste ende indbringer FC Midtjylland, skal der hentes en ny central midtbanespiller.

Da FC Midtjylland senest vandt i Europa League over Ludogorets, var det med Joel Andersson som sekser bag Oliver Sørensen og Denil Castillo.

Og selv om cheftræner Thomas Thomasberg bagefter roste svenskeren for kampen, er det nok ikke Andersson, der skal spille positionen gennem foråret.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger kig på flere forskellige spillere til positionen, men på på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce ville Thomas Thomasberg ikke lægge sig fast på, hvad kravene til en eventuel ny spiller er, og hvor langt FCM er kommet i jagten.

– Vinduet lukker 3. februar, så det må du vente med at se. Vi er altid på udkig efter, hvordan vi kan forstærke truppen. Om der kommer en ind må vi se i de næste dage, men vi er altid på udkig efter at forstærke truppen, siger Thomas Thomasberg, der medgiver, at det er en særdeles dygtig spiller, FCM har sagt farvel til i Emiliano Martínez.

– Han har været dygtig for os, topniveauet har været supergodt. Men han er her ikke længere, så vi har ikke brugt så meget krudt på ham. Vi har set på dem, der kan spille derinde, og har arbejdet med det til træning. Jeg tror, du i din analyse skrev, at vi skulle have en superstjerne, og så må vi se, om det bliver det, hvis vi overhovedet henter nogen, siger Thomas Thomasberg.

Hollandske medier fortalte fredag i sidste uge, at FCM kigger på midtbanespilleren Brian De Keersmaecker fra Heracles, hvilket Tipsbladet lørdag kunne bekræfte.

Men samtidig kunne vi på Tipsbladet fortælle, at belgieren, ikke overraskende, kun er ét af flere navne, FCM afsøger, og det lader stadig til at være tilfældet her fem dage før transferdeadline.

FC Midtjylland har også Pedro Bravo, der kan spille positionen, mens de andre centrale midtbanespillere næppe egner sig.

FC Midtjylland spiller i foråret i udgangspunktet en 4-3-3-formation for at få en ekstra mand på den centrale midtbane.






Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FC København jagter Neestrup-erstatning

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Philip Billing tabte kæben

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Det er Neestrups tre største fejl

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Riemer melder stjerne klar

Av, FCK! Her er de værst af alle

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar besked til danske debutanter

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I chok over Steve Cooper-historie

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Divisionsforeningen med markant udmelding

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Det har hjemsøgt Højbjerg