– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Kasper Schmeichel får stor kritik i medierne efter torsdagens Europa League-kamp.



Han fik en hård medfart fra sine egne fans.

Og det vrimler heller ikke ligefrem med pæne ord til Kasper Schmeichel ovenpå Celtics nederlag på 1-4 til Stuttgart.

For der er en del kritik af danskeren efter en mildest talt dårlig aften i Glasgow, hvor han særligt ved det tredje mål så skidt ud.

Hos The Scottish Sun lyder det, at der var meget gang i publikum. Desværre var det en utilfredshed, der var rettet mod egne spillere – og i særdeleshed Kasper Schmeichel.

– Kasper Schmeichel har årtier med store kampe på sit cv, men det her må have været en første gang for ham. Den danske stjerne var skyld i to af målene, der gik ind i den første playoff-kamp i Europa League. Og det var for meget for fansene, der reagerede ved at buhe og være efter den 39-årige for efterfølgende at heppe sarkastisk, når han havde en nem redning, skriver mediet.

I optakten blev der talt meget om ‘gamle dage’, men det kan man ikke bruge til meget, lyder det:

– Det hjælper ikke, at man har en målmand, hvis bedste dage er bag ham. Schmeichel var engang en verdensklassekeeper. Ikke nu. I en alder af 39 har den danske landsholdsspiller simpelthen ikke smidigheden, han engang havde. Man kan ikke flygte fra, at han er blevet en byrde på et hold, hvor der er for meget på spil. Og man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’, slutter The Scottish Sun.

Hos The Scotsman får danskeren blot karakteren 3.

– Listen af fejl i denne sæson er efterhånden lang, og han bar igen ansvaret for det første mål. Han høster heller ikke ligefrem roser for det tredje mål. For en der har været en så god målmand, er Kasper en skygge af sig selv. Han er hjemsøgt.

– Den fladeste europæiske aften jeg kan huske. Trist at se. Det her var et middelmådigt Celtic-hold, der blev udspillet af et okay Stuttgart-hold. Schmeichel har været en verdensklassekeeper, men han er ved at blive en byrde. Og han er ikke den eneste…, skriver Chris Sutton, der er kommentator hos BBC Sport, på ‘X’.

Efter kampen har Celtics træner Martin O’Neill forsvaret den danske keeper.

– Det er en hård aften for os. Vi var i mange henseender skyld i vores eget nederlag og indkasserede nogle dårlige mål. Jeg vil overveje alle mulige ting, men Kasper (Schmeichel, red.) har gjort det rigtig godt, siden jeg kom til klubben, sagde han efterfølgende ifølge AFP.

Returkampen mellem Stuttgart og Celtic bliver spillet torsdag i næste uge.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Hjulmand og co. taber stort skridt