Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Nenad Minakovic, Serbien
På TV: Disney+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
FC Midtjylland glippede på skuffende vis Champions League-deltagelsen med nederlag til Slovan Bratislava i sidste og afgørende kvalifikationsrunde og må derfor tage til takke med Europa League, hvor der venter tysk modstand i første kamp.
Udover det samlede nederlag til Slovan Bratislava, er der ikke mange fingre at pege af midtjydernes start på sæsonen.
De forsvarende danske mestre har endnu sæsonens første liganederlag til gode efter ni spillerunder, de har vundet samtlige fire hjemmekampe og er aktuelt alene i spids af Superligaen.
Det er svært at forlange meget mere.
I weekenden lugtede det ellers af sæsonens første nederlag ude mod Randers, men for gud ved hvilken gang lykkedes det ‘’Ulvene’’ at krige sig tilbage og sikre point efter at have været bagud.
Thomas Thomasberg råder over en bred og stærk trup, og den bliver der virkelig brug for denne gang, for skadeslisten vokser sig større og større i Herning.
Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen, Mikel Gogorza og Adam Gabriel forventes alle ude med skader.
Hoffenheim:
Hoffenheim endte på en flot syvendeplads i Bundesligaen i sidste sæson, men det er langt fra hver gang, at tyskerne byder sig til så langt fremme i tabellen, og noget tyder da også på, at de får svært ved at nå samme placering i denne sæson.
Tyskerne startede sæsonen ud med en 3-2 sejr over Bundesliga-bundproppen, Holstein Kiel, på et hattrick af holdets giftigste offensive våben Andrej Kramaric, men har ikke formået at følge op på den fine start.
De tre efterfølgende kampe er alle endt i nederlag til henholdsvis Frankfurt, Leverkusen og Union Berlin, og Hoffenheim holder sig dermed kun lige akkurat over nedrykningsstregen.
Især gæsternes defensiv virker medgørlig med hele 11 scoringer imod i sæsonens første fire kampe, og en plads som nummer to på listen over de hold i Bundesligaen, som har givet flest chancer væk.
Det er et stort slag for Hoffenheim, at de må undvære Andrej Kramaric, som er ude med sygdom. Det samme er Anton Stach. Også Ihlas Bebou, Ozan Kabak, Grischa Promel, Finn Ole Becker og Dennis Geiger sidder ud med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Hoffenheim: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta
Hoffenheim (3-4-1-2): Baumann – Drexler, Hranac, Akpoguma – Kaderabek, Tohumcu, Bischof, Prass – Bruun Larsen – Bülter, Berisha
Dom:
Det lyder svært med modstand fra Bundesligaen i første runde, men bedre er Hoffenheim altså heller ikke.
Gæsterne ser svækkede ud i forhold til sidste sæson, har tabt tre i streg, og allerede indkasseret 11 gange i fire kampe.
Der er muligheder for FC Midtjylland hjemme på MCH Arena, men med de mange skader, som vælter ind over truppen, kan der komme til at mangle den afgørende kvalitet til at løbe med sejren.
Underholdende og godtaget pointdeler i vente. 2-2.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
AVIS
Ingen kontakt med AGF
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
LIVE: FCK taber i Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
FCK færdige i Champions League
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
MEDIE
