Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Nenad Minakovic, Serbien
På TV: Disney+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
FC Midtjylland glippede på skuffende vis Champions League-deltagelsen med nederlag til Slovan Bratislava i sidste og afgørende kvalifikationsrunde og må derfor tage til takke med Europa League, hvor der venter tysk modstand i første kamp.
Udover det samlede nederlag til Slovan Bratislava, er der ikke mange fingre at pege af midtjydernes start på sæsonen.
De forsvarende danske mestre har endnu sæsonens første liganederlag til gode efter ni spillerunder, de har vundet samtlige fire hjemmekampe og er aktuelt alene i spids af Superligaen.
Det er svært at forlange meget mere.
I weekenden lugtede det ellers af sæsonens første nederlag ude mod Randers, men for gud ved hvilken gang lykkedes det ‘’Ulvene’’ at krige sig tilbage og sikre point efter at have været bagud.
Thomas Thomasberg råder over en bred og stærk trup, og den bliver der virkelig brug for denne gang, for skadeslisten vokser sig større og større i Herning.
Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen, Mikel Gogorza og Adam Gabriel forventes alle ude med skader.
Hoffenheim:
Hoffenheim endte på en flot syvendeplads i Bundesligaen i sidste sæson, men det er langt fra hver gang, at tyskerne byder sig til så langt fremme i tabellen, og noget tyder da også på, at de får svært ved at nå samme placering i denne sæson.
Tyskerne startede sæsonen ud med en 3-2 sejr over Bundesliga-bundproppen, Holstein Kiel, på et hattrick af holdets giftigste offensive våben Andrej Kramaric, men har ikke formået at følge op på den fine start.
De tre efterfølgende kampe er alle endt i nederlag til henholdsvis Frankfurt, Leverkusen og Union Berlin, og Hoffenheim holder sig dermed kun lige akkurat over nedrykningsstregen.
Især gæsternes defensiv virker medgørlig med hele 11 scoringer imod i sæsonens første fire kampe, og en plads som nummer to på listen over de hold i Bundesligaen, som har givet flest chancer væk.
Det er et stort slag for Hoffenheim, at de må undvære Andrej Kramaric, som er ude med sygdom. Det samme er Anton Stach. Også Ihlas Bebou, Ozan Kabak, Grischa Promel, Finn Ole Becker og Dennis Geiger sidder ud med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Hoffenheim: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta
Hoffenheim (3-4-1-2): Baumann – Drexler, Hranac, Akpoguma – Kaderabek, Tohumcu, Bischof, Prass – Bruun Larsen – Bülter, Berisha
Dom:
Det lyder svært med modstand fra Bundesligaen i første runde, men bedre er Hoffenheim altså heller ikke.
Gæsterne ser svækkede ud i forhold til sidste sæson, har tabt tre i streg, og allerede indkasseret 11 gange i fire kampe.
Der er muligheder for FC Midtjylland hjemme på MCH Arena, men med de mange skader, som vælter ind over truppen, kan der komme til at mangle den afgørende kvalitet til at løbe med sejren.
Underholdende og godtaget pointdeler i vente. 2-2.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Joakim Mæhle åbner op
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Kæmpe stjerne besøger København
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Kæk Wass: Han filmede!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
