FC Midtjylland – Hoffenheim

Der bliver kog på MCH Arena onsdag aften, når Superligaens førerhold, FC Midtjylland, tager hul på Europa League-ligaspillet mod tyske Hoffenheim.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Nenad Minakovic, Serbien
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
FC Midtjylland glippede på skuffende vis Champions League-deltagelsen med nederlag til Slovan Bratislava i sidste og afgørende kvalifikationsrunde og må derfor tage til takke med Europa League, hvor der venter tysk modstand i første kamp.

Udover det samlede nederlag til Slovan Bratislava, er der ikke mange fingre at pege af midtjydernes start på sæsonen.

De forsvarende danske mestre har endnu sæsonens første liganederlag til gode efter ni spillerunder, de har vundet samtlige fire hjemmekampe og er aktuelt alene i spids af Superligaen.

Det er svært at forlange meget mere.

I weekenden lugtede det ellers af sæsonens første nederlag ude mod Randers, men for gud ved hvilken gang lykkedes det ‘’Ulvene’’ at krige sig tilbage og sikre point efter at have været bagud.

Thomas Thomasberg råder over en bred og stærk trup, og den bliver der virkelig brug for denne gang, for skadeslisten vokser sig større og større i Herning.

Marrony, Cho Gue-sung, Adam Buksa, Juninho, Christian Sørensen, Paulinho, Oliver Sørensen, Mikel Gogorza og Adam Gabriel forventes alle ude med skader.

Hoffenheim:
Hoffenheim endte på en flot syvendeplads i Bundesligaen i sidste sæson, men det er langt fra hver gang, at tyskerne byder sig til så langt fremme i tabellen, og noget tyder da også på, at de får svært ved at nå samme placering i denne sæson.

Tyskerne startede sæsonen ud med en 3-2 sejr over Bundesliga-bundproppen, Holstein Kiel, på et hattrick af holdets giftigste offensive våben Andrej Kramaric, men har ikke formået at følge op på den fine start.

De tre efterfølgende kampe er alle endt i nederlag til henholdsvis Frankfurt, Leverkusen og Union Berlin, og Hoffenheim holder sig dermed kun lige akkurat over nedrykningsstregen.

Især gæsternes defensiv virker medgørlig med hele 11 scoringer imod i sæsonens første fire kampe, og en plads som nummer to på listen over de hold i Bundesligaen, som har givet flest chancer væk.

Det er et stort slag for Hoffenheim, at de må undvære Andrej Kramaric, som er ude med sygdom. Det samme er Anton Stach. Også Ihlas Bebou, Ozan Kabak, Grischa Promel, Finn Ole Becker og Dennis Geiger sidder ud med skader.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Hoffenheim: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Hoffenheim (3-4-1-2): Baumann – Drexler, Hranac, Akpoguma – Kaderabek, Tohumcu, Bischof, Prass – Bruun Larsen – Bülter, Berisha


Dom:
Det lyder svært med modstand fra Bundesligaen i første runde, men bedre er Hoffenheim altså heller ikke.

Gæsterne ser svækkede ud i forhold til sidste sæson, har tabt tre i streg, og allerede indkasseret 11 gange i fire kampe.

Der er muligheder for FC Midtjylland hjemme på MCH Arena, men med de mange skader, som vælter ind over truppen, kan der komme til at mangle den afgørende kvalitet til at løbe med sejren.

Underholdende og godtaget pointdeler i vente. 2-2.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano



Voldsomt transferønske til FCK

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Randers FC og OB spiller uafgjort

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

“Har set ham fra OB få karantæne”

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Lars Friis får ikke stort job

Et sjældent syn i FC Midtjylland

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Kongesæson – de køber Pep Biel

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Vender hjem til AaB

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama