,

FCM jagter ny stjerne: Her er status

Emiliano Martínez spiller nu for Palmeiras, og derfor skal FC Midtjylland i løbet af de kommende døgn købe en ny midtbaneoprydder, der lever op til cheftræner Thomasbergs krav.



HERNING (Tipsbladet): For første gang i halvandet år har FC Midtjylland solgt en af profilerne med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.

Den handel indbringer FCM mange millioner med en god mulighed for, at aftalen løber op i 75 millioner kroner før indtægterne fra et videresalg.

Og hvad end salget i sidste ende indbringer FC Midtjylland, skal der hentes en ny central midtbanespiller.

Da FC Midtjylland senest vandt i Europa League over Ludogorets, var det med Joel Andersson som sekser bag Oliver Sørensen og Denil Castillo.

Og selv om cheftræner Thomas Thomasberg bagefter roste svenskeren for kampen, er det nok ikke Andersson, der skal spille positionen gennem foråret.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger kig på flere forskellige spillere til positionen, men på på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce ville Thomas Thomasberg ikke lægge sig fast på, hvad kravene til en eventuel ny spiller er, og hvor langt FCM er kommet i jagten.

– Vinduet lukker 3. februar, så det må du vente med at se. Vi er altid på udkig efter, hvordan vi kan forstærke truppen. Om der kommer en ind må vi se i de næste dage, men vi er altid på udkig efter at forstærke truppen, siger Thomas Thomasberg, der medgiver, at det er en særdeles dygtig spiller, FCM har sagt farvel til i Emiliano Martínez.

– Han har været dygtig for os, topniveauet har været supergodt. Men han er her ikke længere, så vi har ikke brugt så meget krudt på ham. Vi har set på dem, der kan spille derinde, og har arbejdet med det til træning. Jeg tror, du i din analyse skrev, at vi skulle have en superstjerne, og så må vi se, om det bliver det, hvis vi overhovedet henter nogen, siger Thomas Thomasberg.

Hollandske medier fortalte fredag i sidste uge, at FCM kigger på midtbanespilleren Brian De Keersmaecker fra Heracles, hvilket Tipsbladet lørdag kunne bekræfte.

Men samtidig kunne vi på Tipsbladet fortælle, at belgieren, ikke overraskende, kun er ét af flere navne, FCM afsøger, og det lader stadig til at være tilfældet her fem dage før transferdeadline.

FC Midtjylland har også Pedro Bravo, der kan spille positionen, mens de andre centrale midtbanespillere næppe egner sig.

FC Midtjylland spiller i foråret i udgangspunktet en 4-3-3-formation for at få en ekstra mand på den centrale midtbane.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

‘Tæt på ren elendighed’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Kongesæson – de køber Pep Biel

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller