,

FCM jagter ny stjerne: Her er status

Emiliano Martínez spiller nu for Palmeiras, og derfor skal FC Midtjylland i løbet af de kommende døgn købe en ny midtbaneoprydder, der lever op til cheftræner Thomasbergs krav.



HERNING (Tipsbladet): For første gang i halvandet år har FC Midtjylland solgt en af profilerne med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.

Den handel indbringer FCM mange millioner med en god mulighed for, at aftalen løber op i 75 millioner kroner før indtægterne fra et videresalg.

Og hvad end salget i sidste ende indbringer FC Midtjylland, skal der hentes en ny central midtbanespiller.

Da FC Midtjylland senest vandt i Europa League over Ludogorets, var det med Joel Andersson som sekser bag Oliver Sørensen og Denil Castillo.

Og selv om cheftræner Thomas Thomasberg bagefter roste svenskeren for kampen, er det nok ikke Andersson, der skal spille positionen gennem foråret.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger kig på flere forskellige spillere til positionen, men på på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce ville Thomas Thomasberg ikke lægge sig fast på, hvad kravene til en eventuel ny spiller er, og hvor langt FCM er kommet i jagten.

– Vinduet lukker 3. februar, så det må du vente med at se. Vi er altid på udkig efter, hvordan vi kan forstærke truppen. Om der kommer en ind må vi se i de næste dage, men vi er altid på udkig efter at forstærke truppen, siger Thomas Thomasberg, der medgiver, at det er en særdeles dygtig spiller, FCM har sagt farvel til i Emiliano Martínez.

– Han har været dygtig for os, topniveauet har været supergodt. Men han er her ikke længere, så vi har ikke brugt så meget krudt på ham. Vi har set på dem, der kan spille derinde, og har arbejdet med det til træning. Jeg tror, du i din analyse skrev, at vi skulle have en superstjerne, og så må vi se, om det bliver det, hvis vi overhovedet henter nogen, siger Thomas Thomasberg.

Hollandske medier fortalte fredag i sidste uge, at FCM kigger på midtbanespilleren Brian De Keersmaecker fra Heracles, hvilket Tipsbladet lørdag kunne bekræfte.

Men samtidig kunne vi på Tipsbladet fortælle, at belgieren, ikke overraskende, kun er ét af flere navne, FCM afsøger, og det lader stadig til at være tilfældet her fem dage før transferdeadline.

FC Midtjylland har også Pedro Bravo, der kan spille positionen, mens de andre centrale midtbanespillere næppe egner sig.

FC Midtjylland spiller i foråret i udgangspunktet en 4-3-3-formation for at få en ekstra mand på den centrale midtbane.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Elfenbenskysten – Ecuador

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

‘Christian Eriksen havde advaret os’