,

FCM jagter ny stjerne: Her er status

Emiliano Martínez spiller nu for Palmeiras, og derfor skal FC Midtjylland i løbet af de kommende døgn købe en ny midtbaneoprydder, der lever op til cheftræner Thomasbergs krav.



HERNING (Tipsbladet): For første gang i halvandet år har FC Midtjylland solgt en af profilerne med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.

Den handel indbringer FCM mange millioner med en god mulighed for, at aftalen løber op i 75 millioner kroner før indtægterne fra et videresalg.

Og hvad end salget i sidste ende indbringer FC Midtjylland, skal der hentes en ny central midtbanespiller.

Da FC Midtjylland senest vandt i Europa League over Ludogorets, var det med Joel Andersson som sekser bag Oliver Sørensen og Denil Castillo.

Og selv om cheftræner Thomas Thomasberg bagefter roste svenskeren for kampen, er det nok ikke Andersson, der skal spille positionen gennem foråret.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger kig på flere forskellige spillere til positionen, men på på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce ville Thomas Thomasberg ikke lægge sig fast på, hvad kravene til en eventuel ny spiller er, og hvor langt FCM er kommet i jagten.

– Vinduet lukker 3. februar, så det må du vente med at se. Vi er altid på udkig efter, hvordan vi kan forstærke truppen. Om der kommer en ind må vi se i de næste dage, men vi er altid på udkig efter at forstærke truppen, siger Thomas Thomasberg, der medgiver, at det er en særdeles dygtig spiller, FCM har sagt farvel til i Emiliano Martínez.

– Han har været dygtig for os, topniveauet har været supergodt. Men han er her ikke længere, så vi har ikke brugt så meget krudt på ham. Vi har set på dem, der kan spille derinde, og har arbejdet med det til træning. Jeg tror, du i din analyse skrev, at vi skulle have en superstjerne, og så må vi se, om det bliver det, hvis vi overhovedet henter nogen, siger Thomas Thomasberg.

Hollandske medier fortalte fredag i sidste uge, at FCM kigger på midtbanespilleren Brian De Keersmaecker fra Heracles, hvilket Tipsbladet lørdag kunne bekræfte.

Men samtidig kunne vi på Tipsbladet fortælle, at belgieren, ikke overraskende, kun er ét af flere navne, FCM afsøger, og det lader stadig til at være tilfældet her fem dage før transferdeadline.

FC Midtjylland har også Pedro Bravo, der kan spille positionen, mens de andre centrale midtbanespillere næppe egner sig.

FC Midtjylland spiller i foråret i udgangspunktet en 4-3-3-formation for at få en ekstra mand på den centrale midtbane.





Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel



LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FC Midtjylland – OB

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Et kæmpe Superliga-scoop 

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Viborg FF – FC København



Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Jacob Neestrup deler godt nyt

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub



Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber



Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!