FCK holdt længe liv i håbet mod United: Færdige efter forlænget spilletid

Der skulle forlænget spilletid til, da Manchester United gik videre til Europa League-semifinalen efter en sejr på 1-0 over FC København.



FC København leverede mandag aften en stærk indsats mod Manchester United, hvor de tvang dem ud i forlænget spilletid, hvorefter det alligevel endte med et nederlag på 0-1 for den danske hovedstadsklub.

Som kampen udviklede sig var FC København-spillerne særdeles godt med, og i begyndelsen af kampen var det også københavnerne, der var farligst og kom til et par muligheder foran Romero i United-målet.

Dog gik bolden ikke ind. Det gjorde den derimod for Ole Gunnar Solskjærs tropper, da Mason Greenwood lige inden pausen sparkede bolden i kassen via den fjerneste stolpe.  Marcus Rashford fik også bolden over stregen efter pausen, men fælles for dem begge var, at de blev annulleret for offside. 

Læs også:Fabregas og internettet hylder FCK-stjerner: “Hent ham i stedet for Sanc…

Det betød dog ikke, at FCK var omdannet til statister på banen i Köln. Tværtimod. Efter lidt mere end en times spil diskede Rasmus Falk op med en dribling, som Fernando Redondo ville være misundelig på, hvorefter han spillede Jonas Wind helt fri foran mål. I stedet for at sparke selv, så spillede han den videre til Bryan Oviedo, som fik sit skud blokeret.

Men som minutter gik uden at resultatet på måltavlen blev ændret steg, så begyndte det mere og mere at ligne en ny stor europæisk aften for FCK, og da Varela gik i græsset inde i straffesparksfeltet var alles øjne rettet på kampens franske dommer, som vinkede afværgrende, selvom der var kontakt i situationen.

Og selvom United pressede lidt ekstra på til sidst for at få scoret og lukket kampen, så kunne de ikke komme uden om, at opgøret skulle videre i forlænget spilletid.

Læs også:Karakterer: Selv David de Gea klappede af suveræn FC København-spiller

Her blev det til en trist begyndelse for FCK, da Andreas Bjelland lavede straffespark på Martial efter bare tre minutter – og her var Bruno Fernandes sikker fra de elleve meter og scorede til 1-0. Det fik Solbakkens mandskab ikke modsvaret, og så endte kampen med den enlige scoring. 

Dermed er Manchester United videre til semifinalen, hvor de skal møde vinderen af opgøret mellem Wolverhampton og Sevilla.

Læs også:FCK får undskyldning fra minister efter verbalt angreb




Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

FC København – Lyngby BK

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’