FC København leverede mandag aften en stærk indsats mod Manchester United, hvor de tvang dem ud i forlænget spilletid, hvorefter det alligevel endte med et nederlag på 0-1 for den danske hovedstadsklub.
Som kampen udviklede sig var FC København-spillerne særdeles godt med, og i begyndelsen af kampen var det også københavnerne, der var farligst og kom til et par muligheder foran Romero i United-målet.
Dog gik bolden ikke ind. Det gjorde den derimod for Ole Gunnar Solskjærs tropper, da Mason Greenwood lige inden pausen sparkede bolden i kassen via den fjerneste stolpe. Marcus Rashford fik også bolden over stregen efter pausen, men fælles for dem begge var, at de blev annulleret for offside.
Læs også:Fabregas og internettet hylder FCK-stjerner: “Hent ham i stedet for Sanc…
Det betød dog ikke, at FCK var omdannet til statister på banen i Köln. Tværtimod. Efter lidt mere end en times spil diskede Rasmus Falk op med en dribling, som Fernando Redondo ville være misundelig på, hvorefter han spillede Jonas Wind helt fri foran mål. I stedet for at sparke selv, så spillede han den videre til Bryan Oviedo, som fik sit skud blokeret.
Men som minutter gik uden at resultatet på måltavlen blev ændret steg, så begyndte det mere og mere at ligne en ny stor europæisk aften for FCK, og da Varela gik i græsset inde i straffesparksfeltet var alles øjne rettet på kampens franske dommer, som vinkede afværgrende, selvom der var kontakt i situationen.
Og selvom United pressede lidt ekstra på til sidst for at få scoret og lukket kampen, så kunne de ikke komme uden om, at opgøret skulle videre i forlænget spilletid.
Læs også:Karakterer: Selv David de Gea klappede af suveræn FC København-spiller
Her blev det til en trist begyndelse for FCK, da Andreas Bjelland lavede straffespark på Martial efter bare tre minutter – og her var Bruno Fernandes sikker fra de elleve meter og scorede til 1-0. Det fik Solbakkens mandskab ikke modsvaret, og så endte kampen med den enlige scoring.
Dermed er Manchester United videre til semifinalen, hvor de skal møde vinderen af opgøret mellem Wolverhampton og Sevilla.
Læs også:FCK får undskyldning fra minister efter verbalt angreb
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIGE NU
