,

FCM bød på ham i 2006: – Klasse fornægter sig ikke

FC Midtjylland var tæt på at købe ham tilbage i 2006, og torsdag aften i Herning viste Edin Dzeko i Fenerbahce-trøjen, at der stadig er masser af fodbold i ham.



HERNING (Tipsbladet): Det var ikke lige til at se, at Edin Dzeko er en af de ældste markspillere i de tre europæiske ligaspil i denne sæson, da han spillede mod FC Midtjylland i torsdagens afgørende Europa League-kamp.

Den 193 centimeter høje bosnier stod knivskarpt fysisk og vandt en række dueller mod ellers bomstærke og lovende Ousmane Diao, som adskillige scouts fra storklubber var i Herning for at tage noter på.

Diao stod fysisk og i overført betydning på tæer og klarede sig fornuftigt i de fleste situationer, men ved Fenerbahces to scoringer var FCM-forsvaret næstbedst, da Dzeko først slog en forrygende stikning til Youssef En-Nesyri og så lige efter pausen var lynhurtig i tanke og handling, da han fik tåspidsen på et opportunistisk indlæg.

I de situationer kunne man tydeligt se, hvorfor trænere i Wolfsburg, Manchester City, AS Roma og Inter har været kisteglade for den flittigt scorende bosnier, og hvorfor man hos FCM-medarbejdere gennem mange år trak lidt på smilebåndet over at se Dzeko i Herning.

For som Tipsbladet fortalte onsdag, var FCM særdeles tæt på at hente Edin Dzeko helt tilbage, da angriberen var et talent i den tjekkiske provinsklub FK Teplice.

Thomas Thomasberg var dengang i 2006 som assistenttræner med på turen til Tjekkiet, da man skulle se Dzeko, og FCM-cheftræneren havde store roser til angriberen for den kamp, han lige havde spillet for Fenerbahce.

– Selv om Dzeko er blevet gammel, formår han alligevel at få det timet og lige få sat foden ind. Så den der klasse fornægter sig ikke. Han er med i begge mål, og det vidste vi jo godt, at de kunne ramme. Men jeg synes egentlig stadigvæk, at vi spillede en rigtig fin kamp både offensivt og defensivt, siger Thomas Thomasberg.

– Hvis du spørger dem, vil de nok sige, at det var et perfekt udført angreb. Den rette bold med den rette temperatur, og så ligger den selvfølgelig også lige, så han kunne tippe den over Jonas Lössl, siger Thomasberg om udligningen, der kom stik mod chancer og spil i den periode af kampen, hvor FCM trykkede et utilpas Fenerbahce-mandskab tilbage.

– Set over hele kampen synes jeg, vi havde god kontrol det meste af kampen, både offensivt og defensivt.

– Men vi vidste jo godt, at den der individuelle kvalitet, som vi også har på vores hold, den så vi jo et par gange. Der er ikke meget blottelse i det første eller andet mål, konstaterer FCM-cheftræneren.

Glad for holdets præstationer i Europa
FC Midtjylland sluttede ligaspillet på 11 point, et mere end man på forhånd havde forventet var nok til en billet til 1/16-finalerne.

Lavpunktet i ligaspillet var en fejlfyldt kamp mod FCSB i Bukarest, hvor FCM tabte 0-2 til en middelmådig modstander, mens FC Midtjylland spillede gode kampe mod Hoffenheim, Union SG og Frankfurt på hjemmebane.

Og det var en tilfreds FCM-cheftræner, der gjorde status i minutterne efter 2-2-resultatet mod Fenerbahce.

– Jeg synes, vi har bevist, at vi har kunnet være med. 11 point er godkendt, siger Thomas Thomasberg.

– Det er overraskende, at der er så mange hold, der har vist sig godt frem. Der har ikke været nogen lette kampe, det så vi i sidste uge. Der blev vi overrasket over, at Ludogorets havde det niveau, men omvendt havde de spillet uafgjort mod Lazio, der blev etter. Man har virkelig skulle stå på tæer i alle kampe, fysisk og taktisk. Det har været nogle fede kampe, og jeg synes, det har været god læring for os som hold, siger FCM-cheftræneren.

FCM får modstanderen i 1/16-finalerne ved en lodtrækning ved 13-tiden. Her er det enten Galatasaray eller Real Sociedad, der står på menuen i en hjemmekamp 13. februar og på udebane 20. februar.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Nu forklarer Noah Nartey

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Enorme Superliga-talenter udtaget

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!