,

FCM-boss forklarer farvel til dyr angriber

Jan Kuchta er tilbage i Sparta Prag efter kun 3½ måned i FC Midtjyllands trup. Hvordan kan det være, det gik så stærkt?



RAZGRAD (Tipsbladet): Jan Kuchta scorede et fint hovedstødsmål mod Sønderjyske, men meget symptomatisk for FC Midtjyllands anden halvdel af efteråret tabte man den kamp efter en rædselsfuld første halvleg.

Ellers gjorde Jan Kuchta ikke det store væsen af sig i FC Midtjylland i et efterår, hvor han havde svært ved at finde rollen og holdkammeraterne ham i feltet, på trods af at Kuchta har tordnet mål ind i karrieren i Tjekkiet.

Så tidligere i denne måned blev angriberen så lejet tilbage til Sparta Prag, da resten af FC Midtjylland-truppen skulle på træningslejr i Portugal.

Det er soleklart, at det overhovedet ikke var planen med den tjekkiske angriber, da FCM købte ham i Prag i slutningen af august omtrent samtidig med, at man lejede Ola Brynhildsen til FK Molde.

Kuchta har i tjekkiske medier fortalt om den benhårde konkurrence og det høje niveau hos kollegerne og rivalerne til spilletid i FCM-offensiven.

Og til onsdagens pressekonference på Ludogorets’ hjemmebane i Razgrad forud for torsdagens Europa League-kamp lød Thomas Thomasberg heller ikke som en træner, der havde tænkt sig at give Kuchta fuld spilletid foråret igennem, da Tipsbladet tog emnet op med FCM-cheftræneren på onsdagens pressekonference i Razgrad.

– Hvis vi tager det efterår, hvor han har været her, har det ikke givet den succes ud fra det, vi havde håbet på, og som han også selv havde håbet på, siger Thomas Thomasberg.

– Nu var der en mulighed for, at Sparta Prag kunne leje ham og gerne ville det. Den mulighed syntes begge parter var fornuftig her. Nu har jeg nævnt nogle af de offensive spillere tidligere, og vi har stadig en Buksa, en Franculino, en Marrony, der også kan blive brugbare. Cho, som vi har meldt ud, er ude af billedet nu her, men vi har rigtigt mange offensive spillere. Så ligegyldigt hvad var der ikke plads til, at alle kunne få deres minutter og muligheder. Og derfor vurderede vi, som vi gjorde her. Det var det rigtige for begge parter, siger FCM-cheftræneren.

Om Jan Kuchta har en fremtid i FC Midtjylland, når han skal vende tilbage fra lejeaftalen til sommer, virker temmelig usikkert efter det blege, for ikke at sige dårlige, efterår i klubben.

Angriberen kunne kun vende tilbage til Sparta Prag i den aktuelle sæson, med mindre han valgte en klub i en liga, der begynder en ny sæson her i de første måneder af 2025, hvilket man eksempelvis gør i USA, Norge, Sverige og nogle få andre fodboldlande i den globale middelklasse.

Læs også om, hvorfor Emiliano Martínez ikke er med FC Midtjylland til Europa League-kampen mod Ludogorets

Fra sommer vil Jan Kuchta til gengæld kunne vælge frit mellem klubber på hele planeten, så længe han selv og FC Midtjylland kan blive enige med om betingelserne for en transfer og en ny kontrakt.

FC Midtjyllandgår ind til 2025 med Adam Buksa og Franculino, når sidstnævnte bliver klar igen, som soleklare førstevalg til Thomas Thomasbergs tomands-angreb.

Edward Chilufya, Ola Brynhildsen (hvis han ikke bliver solgt), Marrony og til nøds midtbanetyper som Aral Simsir, Mikel Gogorza og Oliver Sørensen kan dække den forward-position, Franculino normalt spiller, mens Thomas Thomasberg meget nødigt skal undvære særdeles hovedstødsstærke Adam Buksa.

Cho Gue-sung, det eneste alternativ til Buksa, er fortsat ude med en skade i flere måneder og må efterhånden betragtes som tvivlsom til at spille en større rolle i den sæson, hvis overhovedet, efter de tilsyneladende alvorlige problemer, han har fået efter en knæoperation i juni, der har holdt ham fra fodboldbanen siden da.

Jan Kuchta kostede FC Midtjylland i omegnen af 20 millioner kroner i august og indgik på det tidspunkt en fireårig kontrakt med det danske mesterhold.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage