RAZGRAD (Tipsbladet): Jan Kuchta scorede et fint hovedstødsmål mod Sønderjyske, men meget symptomatisk for FC Midtjyllands anden halvdel af efteråret tabte man den kamp efter en rædselsfuld første halvleg.
Ellers gjorde Jan Kuchta ikke det store væsen af sig i FC Midtjylland i et efterår, hvor han havde svært ved at finde rollen og holdkammeraterne ham i feltet, på trods af at Kuchta har tordnet mål ind i karrieren i Tjekkiet.
Så tidligere i denne måned blev angriberen så lejet tilbage til Sparta Prag, da resten af FC Midtjylland-truppen skulle på træningslejr i Portugal.
Det er soleklart, at det overhovedet ikke var planen med den tjekkiske angriber, da FCM købte ham i Prag i slutningen af august omtrent samtidig med, at man lejede Ola Brynhildsen til FK Molde.
Kuchta har i tjekkiske medier fortalt om den benhårde konkurrence og det høje niveau hos kollegerne og rivalerne til spilletid i FCM-offensiven.
Og til onsdagens pressekonference på Ludogorets’ hjemmebane i Razgrad forud for torsdagens Europa League-kamp lød Thomas Thomasberg heller ikke som en træner, der havde tænkt sig at give Kuchta fuld spilletid foråret igennem, da Tipsbladet tog emnet op med FCM-cheftræneren på onsdagens pressekonference i Razgrad.
– Hvis vi tager det efterår, hvor han har været her, har det ikke givet den succes ud fra det, vi havde håbet på, og som han også selv havde håbet på, siger Thomas Thomasberg.
– Nu var der en mulighed for, at Sparta Prag kunne leje ham og gerne ville det. Den mulighed syntes begge parter var fornuftig her. Nu har jeg nævnt nogle af de offensive spillere tidligere, og vi har stadig en Buksa, en Franculino, en Marrony, der også kan blive brugbare. Cho, som vi har meldt ud, er ude af billedet nu her, men vi har rigtigt mange offensive spillere. Så ligegyldigt hvad var der ikke plads til, at alle kunne få deres minutter og muligheder. Og derfor vurderede vi, som vi gjorde her. Det var det rigtige for begge parter, siger FCM-cheftræneren.
Om Jan Kuchta har en fremtid i FC Midtjylland, når han skal vende tilbage fra lejeaftalen til sommer, virker temmelig usikkert efter det blege, for ikke at sige dårlige, efterår i klubben.
Angriberen kunne kun vende tilbage til Sparta Prag i den aktuelle sæson, med mindre han valgte en klub i en liga, der begynder en ny sæson her i de første måneder af 2025, hvilket man eksempelvis gør i USA, Norge, Sverige og nogle få andre fodboldlande i den globale middelklasse.
Fra sommer vil Jan Kuchta til gengæld kunne vælge frit mellem klubber på hele planeten, så længe han selv og FC Midtjylland kan blive enige med om betingelserne for en transfer og en ny kontrakt.
FC Midtjyllandgår ind til 2025 med Adam Buksa og Franculino, når sidstnævnte bliver klar igen, som soleklare førstevalg til Thomas Thomasbergs tomands-angreb.
Edward Chilufya, Ola Brynhildsen (hvis han ikke bliver solgt), Marrony og til nøds midtbanetyper som Aral Simsir, Mikel Gogorza og Oliver Sørensen kan dække den forward-position, Franculino normalt spiller, mens Thomas Thomasberg meget nødigt skal undvære særdeles hovedstødsstærke Adam Buksa.
Cho Gue-sung, det eneste alternativ til Buksa, er fortsat ude med en skade i flere måneder og må efterhånden betragtes som tvivlsom til at spille en større rolle i den sæson, hvis overhovedet, efter de tilsyneladende alvorlige problemer, han har fået efter en knæoperation i juni, der har holdt ham fra fodboldbanen siden da.
Jan Kuchta kostede FC Midtjylland i omegnen af 20 millioner kroner i august og indgik på det tidspunkt en fireårig kontrakt med det danske mesterhold.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER