RAZGRAD (Tipsbladet): Jan Kuchta scorede et fint hovedstødsmål mod Sønderjyske, men meget symptomatisk for FC Midtjyllands anden halvdel af efteråret tabte man den kamp efter en rædselsfuld første halvleg.
Ellers gjorde Jan Kuchta ikke det store væsen af sig i FC Midtjylland i et efterår, hvor han havde svært ved at finde rollen og holdkammeraterne ham i feltet, på trods af at Kuchta har tordnet mål ind i karrieren i Tjekkiet.
Så tidligere i denne måned blev angriberen så lejet tilbage til Sparta Prag, da resten af FC Midtjylland-truppen skulle på træningslejr i Portugal.
Det er soleklart, at det overhovedet ikke var planen med den tjekkiske angriber, da FCM købte ham i Prag i slutningen af august omtrent samtidig med, at man lejede Ola Brynhildsen til FK Molde.
Kuchta har i tjekkiske medier fortalt om den benhårde konkurrence og det høje niveau hos kollegerne og rivalerne til spilletid i FCM-offensiven.
Og til onsdagens pressekonference på Ludogorets’ hjemmebane i Razgrad forud for torsdagens Europa League-kamp lød Thomas Thomasberg heller ikke som en træner, der havde tænkt sig at give Kuchta fuld spilletid foråret igennem, da Tipsbladet tog emnet op med FCM-cheftræneren på onsdagens pressekonference i Razgrad.
– Hvis vi tager det efterår, hvor han har været her, har det ikke givet den succes ud fra det, vi havde håbet på, og som han også selv havde håbet på, siger Thomas Thomasberg.
– Nu var der en mulighed for, at Sparta Prag kunne leje ham og gerne ville det. Den mulighed syntes begge parter var fornuftig her. Nu har jeg nævnt nogle af de offensive spillere tidligere, og vi har stadig en Buksa, en Franculino, en Marrony, der også kan blive brugbare. Cho, som vi har meldt ud, er ude af billedet nu her, men vi har rigtigt mange offensive spillere. Så ligegyldigt hvad var der ikke plads til, at alle kunne få deres minutter og muligheder. Og derfor vurderede vi, som vi gjorde her. Det var det rigtige for begge parter, siger FCM-cheftræneren.
Om Jan Kuchta har en fremtid i FC Midtjylland, når han skal vende tilbage fra lejeaftalen til sommer, virker temmelig usikkert efter det blege, for ikke at sige dårlige, efterår i klubben.
Angriberen kunne kun vende tilbage til Sparta Prag i den aktuelle sæson, med mindre han valgte en klub i en liga, der begynder en ny sæson her i de første måneder af 2025, hvilket man eksempelvis gør i USA, Norge, Sverige og nogle få andre fodboldlande i den globale middelklasse.
Fra sommer vil Jan Kuchta til gengæld kunne vælge frit mellem klubber på hele planeten, så længe han selv og FC Midtjylland kan blive enige med om betingelserne for en transfer og en ny kontrakt.
FC Midtjyllandgår ind til 2025 med Adam Buksa og Franculino, når sidstnævnte bliver klar igen, som soleklare førstevalg til Thomas Thomasbergs tomands-angreb.
Edward Chilufya, Ola Brynhildsen (hvis han ikke bliver solgt), Marrony og til nøds midtbanetyper som Aral Simsir, Mikel Gogorza og Oliver Sørensen kan dække den forward-position, Franculino normalt spiller, mens Thomas Thomasberg meget nødigt skal undvære særdeles hovedstødsstærke Adam Buksa.
Cho Gue-sung, det eneste alternativ til Buksa, er fortsat ude med en skade i flere måneder og må efterhånden betragtes som tvivlsom til at spille en større rolle i den sæson, hvis overhovedet, efter de tilsyneladende alvorlige problemer, han har fået efter en knæoperation i juni, der har holdt ham fra fodboldbanen siden da.
Jan Kuchta kostede FC Midtjylland i omegnen af 20 millioner kroner i august og indgik på det tidspunkt en fireårig kontrakt med det danske mesterhold.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
OPTATK
PSG – Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
TRANSFER