RAZGRAD (Tipsbladet): Jan Kuchta scorede et fint hovedstødsmål mod Sønderjyske, men meget symptomatisk for FC Midtjyllands anden halvdel af efteråret tabte man den kamp efter en rædselsfuld første halvleg.
Ellers gjorde Jan Kuchta ikke det store væsen af sig i FC Midtjylland i et efterår, hvor han havde svært ved at finde rollen og holdkammeraterne ham i feltet, på trods af at Kuchta har tordnet mål ind i karrieren i Tjekkiet.
Så tidligere i denne måned blev angriberen så lejet tilbage til Sparta Prag, da resten af FC Midtjylland-truppen skulle på træningslejr i Portugal.
Det er soleklart, at det overhovedet ikke var planen med den tjekkiske angriber, da FCM købte ham i Prag i slutningen af august omtrent samtidig med, at man lejede Ola Brynhildsen til FK Molde.
Kuchta har i tjekkiske medier fortalt om den benhårde konkurrence og det høje niveau hos kollegerne og rivalerne til spilletid i FCM-offensiven.
Og til onsdagens pressekonference på Ludogorets’ hjemmebane i Razgrad forud for torsdagens Europa League-kamp lød Thomas Thomasberg heller ikke som en træner, der havde tænkt sig at give Kuchta fuld spilletid foråret igennem, da Tipsbladet tog emnet op med FCM-cheftræneren på onsdagens pressekonference i Razgrad.
– Hvis vi tager det efterår, hvor han har været her, har det ikke givet den succes ud fra det, vi havde håbet på, og som han også selv havde håbet på, siger Thomas Thomasberg.
– Nu var der en mulighed for, at Sparta Prag kunne leje ham og gerne ville det. Den mulighed syntes begge parter var fornuftig her. Nu har jeg nævnt nogle af de offensive spillere tidligere, og vi har stadig en Buksa, en Franculino, en Marrony, der også kan blive brugbare. Cho, som vi har meldt ud, er ude af billedet nu her, men vi har rigtigt mange offensive spillere. Så ligegyldigt hvad var der ikke plads til, at alle kunne få deres minutter og muligheder. Og derfor vurderede vi, som vi gjorde her. Det var det rigtige for begge parter, siger FCM-cheftræneren.
Om Jan Kuchta har en fremtid i FC Midtjylland, når han skal vende tilbage fra lejeaftalen til sommer, virker temmelig usikkert efter det blege, for ikke at sige dårlige, efterår i klubben.
Angriberen kunne kun vende tilbage til Sparta Prag i den aktuelle sæson, med mindre han valgte en klub i en liga, der begynder en ny sæson her i de første måneder af 2025, hvilket man eksempelvis gør i USA, Norge, Sverige og nogle få andre fodboldlande i den globale middelklasse.
Fra sommer vil Jan Kuchta til gengæld kunne vælge frit mellem klubber på hele planeten, så længe han selv og FC Midtjylland kan blive enige med om betingelserne for en transfer og en ny kontrakt.
FC Midtjyllandgår ind til 2025 med Adam Buksa og Franculino, når sidstnævnte bliver klar igen, som soleklare førstevalg til Thomas Thomasbergs tomands-angreb.
Edward Chilufya, Ola Brynhildsen (hvis han ikke bliver solgt), Marrony og til nøds midtbanetyper som Aral Simsir, Mikel Gogorza og Oliver Sørensen kan dække den forward-position, Franculino normalt spiller, mens Thomas Thomasberg meget nødigt skal undvære særdeles hovedstødsstærke Adam Buksa.
Cho Gue-sung, det eneste alternativ til Buksa, er fortsat ude med en skade i flere måneder og må efterhånden betragtes som tvivlsom til at spille en større rolle i den sæson, hvis overhovedet, efter de tilsyneladende alvorlige problemer, han har fået efter en knæoperation i juni, der har holdt ham fra fodboldbanen siden da.
Jan Kuchta kostede FC Midtjylland i omegnen af 20 millioner kroner i august og indgik på det tidspunkt en fireårig kontrakt med det danske mesterhold.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’