Før Sturm Graz: Capellas udsender klar advarsel

FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas har en tydelig forventning til, hvad der skal til torsdag aften i Europa League.



FC Midtjylland er i den situation, at de inden sidste spillerunde i Europa League-gruppespillet kan ende på både første- og sidstepladsen. Det står også klart, at de med en sejr over Sturm Graz torsdag aften er sikre på at gå videre.

Kampen kommer desuden lige efter nederlaget mandag til OB, hvor indsatsen ikke var der i hele kampen. Netop dét er da også et klart krav fra FCM-cheftræner Albert Capellas, fortæller han ifølge klubbens hjemmeside til onsdagens pressemøde forud for Graz-kampen.

– Jeg forventer, at vi starter med en masse energi. I morgen handler det om at være der, eller ikke være der. Vi kan ikke nøjes med at spille for fuld energi i 45 minutter, siger han og fortsætter:

– Godt nok har de sidste to måneder været fyldt med kampe, som alle har krævet hundrede procents koncentration, men hvis vi vil gå videre i morgen, skal vi spille 90 minutter plus tillægstid, hvor vi leverer alt, hvad vi kan. Der er ingen undskyldninger, lyder det fra Capellas.

Mange vil nok mene, at man med 26 kampe i foråret, som FCM allerede har spillet, så er det forståeligt, at man ikke har den store energi tilbage. Men det vil han altså ikke høre tale om.

– Det er fantastisk at være i Europa, og for os skal det være normalt at spille europæisk fodbold. Derfor vil det aldrig være en undskyldning, at vi skal spille to turneringer på samme tid. Vi skal kunne håndtere det som klub, trup og stab, og ambitionen er, at vi også er en del af en europæisk turnering efter nytår, fastslår catalaneren.

En af de første kampe med Capellas ved roret var i udekampen mod Sturm Graz, som østrigerne vandt med 1-0. Den kamp husker han godt, og han peger på, at det er et hold, som er svære at skabe chancer mod, og som er stærke til at vinde andenbolde.

De seneste resultater i FC Midtjylland har desuden fået tvivlen til at gro om et mesterskab i denne sæson. Læs mere om det her.



Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dansk bomber med vildt mål i England

Raser over Rasmus Højlund-episode

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Går langt ned i løn

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bach Bak i svime over Uhre

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Arsenal ansætter dansk toptræner

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Lange forhandlinger med FC København

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afviser utroligt tilbud

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Mareridt for FC Augsburg

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke