FC Midtjylland er i den situation, at de inden sidste spillerunde i Europa League-gruppespillet kan ende på både første- og sidstepladsen. Det står også klart, at de med en sejr over Sturm Graz torsdag aften er sikre på at gå videre.
Kampen kommer desuden lige efter nederlaget mandag til OB, hvor indsatsen ikke var der i hele kampen. Netop dét er da også et klart krav fra FCM-cheftræner Albert Capellas, fortæller han ifølge klubbens hjemmeside til onsdagens pressemøde forud for Graz-kampen.
– Jeg forventer, at vi starter med en masse energi. I morgen handler det om at være der, eller ikke være der. Vi kan ikke nøjes med at spille for fuld energi i 45 minutter, siger han og fortsætter:
– Godt nok har de sidste to måneder været fyldt med kampe, som alle har krævet hundrede procents koncentration, men hvis vi vil gå videre i morgen, skal vi spille 90 minutter plus tillægstid, hvor vi leverer alt, hvad vi kan. Der er ingen undskyldninger, lyder det fra Capellas.
Mange vil nok mene, at man med 26 kampe i foråret, som FCM allerede har spillet, så er det forståeligt, at man ikke har den store energi tilbage. Men det vil han altså ikke høre tale om.
– Det er fantastisk at være i Europa, og for os skal det være normalt at spille europæisk fodbold. Derfor vil det aldrig være en undskyldning, at vi skal spille to turneringer på samme tid. Vi skal kunne håndtere det som klub, trup og stab, og ambitionen er, at vi også er en del af en europæisk turnering efter nytår, fastslår catalaneren.
En af de første kampe med Capellas ved roret var i udekampen mod Sturm Graz, som østrigerne vandt med 1-0. Den kamp husker han godt, og han peger på, at det er et hold, som er svære at skabe chancer mod, og som er stærke til at vinde andenbolde.
De seneste resultater i FC Midtjylland har desuden fået tvivlen til at gro om et mesterskab i denne sæson. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
DIF erobrer Göteborg
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Tuchel føler “den største smerte af alle”
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
HELT VILDT
“Det går over i historien”
Spanien har et ekstra øje på Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT