Før Sturm Graz: Capellas udsender klar advarsel

FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas har en tydelig forventning til, hvad der skal til torsdag aften i Europa League.



FC Midtjylland er i den situation, at de inden sidste spillerunde i Europa League-gruppespillet kan ende på både første- og sidstepladsen. Det står også klart, at de med en sejr over Sturm Graz torsdag aften er sikre på at gå videre.

Kampen kommer desuden lige efter nederlaget mandag til OB, hvor indsatsen ikke var der i hele kampen. Netop dét er da også et klart krav fra FCM-cheftræner Albert Capellas, fortæller han ifølge klubbens hjemmeside til onsdagens pressemøde forud for Graz-kampen.

– Jeg forventer, at vi starter med en masse energi. I morgen handler det om at være der, eller ikke være der. Vi kan ikke nøjes med at spille for fuld energi i 45 minutter, siger han og fortsætter:

– Godt nok har de sidste to måneder været fyldt med kampe, som alle har krævet hundrede procents koncentration, men hvis vi vil gå videre i morgen, skal vi spille 90 minutter plus tillægstid, hvor vi leverer alt, hvad vi kan. Der er ingen undskyldninger, lyder det fra Capellas.

Mange vil nok mene, at man med 26 kampe i foråret, som FCM allerede har spillet, så er det forståeligt, at man ikke har den store energi tilbage. Men det vil han altså ikke høre tale om.

– Det er fantastisk at være i Europa, og for os skal det være normalt at spille europæisk fodbold. Derfor vil det aldrig være en undskyldning, at vi skal spille to turneringer på samme tid. Vi skal kunne håndtere det som klub, trup og stab, og ambitionen er, at vi også er en del af en europæisk turnering efter nytår, fastslår catalaneren.

En af de første kampe med Capellas ved roret var i udekampen mod Sturm Graz, som østrigerne vandt med 1-0. Den kamp husker han godt, og han peger på, at det er et hold, som er svære at skabe chancer mod, og som er stærke til at vinde andenbolde.

De seneste resultater i FC Midtjylland har desuden fået tvivlen til at gro om et mesterskab i denne sæson. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Randers FC – Silkeborg IF

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Benhård Brian Riemer-melding

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Millionregn over FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Protesterer efter dansk drømmekamp

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Så blev det officielt

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Håber på FC København-exit

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark