(Tipsbladet i Porto)
Jonas Lössl fik torsdag aften igen spilletid i FC Midtjyllands mål, da Elias Olafsson blev skadet i hånden midt i anden halvleg af Europa League-kampen mod Porto.
Spilletiden var rar at få for den tidligere landsholdskeeper, men stod det til ham selv, var han blevet ude på bænken.
– Det ville jeg gerne være foruden. Forstå mig ret, jeg ville rigtig, rigtig gerne spille denne kamp, men jeg synes aldrig, at det er en ting at juble over, når man bliver skiftet ind som målmand. Så er det altid, fordi den anden er blevet skadet, siger Jonas Lössl og tilføjer:
– Jeg havde faktisk bare virkelig ondt af Elias. Han havde kæmpet og har haft en lignende skade med armen for nogle år siden. Jeg håber ikke, at det er for slemt. Han er selvfølgelig rigtig nedtrykt derinde, forklarer Lössl, som så FC Midtjylland spille en fin første halvleg mod FC Porto, der dog i målmandens øjne var den rette vinder af kampen.
– Jeg oplever, at vi får en god start. De er selvfølgelig mere dominerende, end vi er, men vi holder dem fra de største chancer, begynder selv så småt at spille os ind, men så har de også en periode i anden halvleg, hvor de er meget bedre end os. Jeg er lidt ærgerlig over, at vi først skruer op for intensiteten i de sidste 10 minutter, det kunne jeg godt have ønsket mig lidt før.
– Jeg synes, der lå noget og ulmede i første halvleg, ja, der kunne godt have ligget et point og ventet på os i første halvleg, men kigger man på hele kampbilledet, er det fair nok, at vi taber, bemærker Jonas Lössl.
Som måske får flere kampminutter i 2025. Elias Olafsson blev i hvert fald kørt på hospitalet efter 0-2-nederlaget med en meget hævet hånd, der frygtes brækket.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen