Har ondt af ham: ‘Han er rigtig nedtrykt’

Jonas Lössl måtte på banen, da Elias Olafsson blev skiftet ud med en hånd, der frygtes brækket.



(Tipsbladet i Porto)

Jonas Lössl fik torsdag aften igen spilletid i FC Midtjyllands mål, da Elias Olafsson blev skadet i hånden midt i anden halvleg af Europa League-kampen mod Porto. 

Spilletiden var rar at få for den tidligere landsholdskeeper, men stod det til ham selv, var han blevet ude på bænken. 

– Det ville jeg gerne være foruden. Forstå mig ret, jeg ville rigtig, rigtig gerne spille denne kamp, men jeg synes aldrig, at det er en ting at juble over, når man bliver skiftet ind som målmand. Så er det altid, fordi den anden er blevet skadet, siger Jonas Lössl og tilføjer:  

– Jeg havde faktisk bare virkelig ondt af Elias. Han havde kæmpet og har haft en lignende skade med armen for nogle år siden. Jeg håber ikke, at det er for slemt. Han er selvfølgelig rigtig nedtrykt derinde, forklarer Lössl, som så FC Midtjylland spille en fin første halvleg mod FC Porto, der dog i målmandens øjne var den rette vinder af kampen.  

– Jeg oplever, at vi får en god start. De er selvfølgelig mere dominerende, end vi er, men vi holder dem fra de største chancer, begynder selv så småt at spille os ind, men så har de også en periode i anden halvleg, hvor de er meget bedre end os. Jeg er lidt ærgerlig over, at vi først skruer op for intensiteten i de sidste 10 minutter, det kunne jeg godt have ønsket mig lidt før. 

– Jeg synes, der lå noget og ulmede i første halvleg, ja, der kunne godt have ligget et point og ventet på os i første halvleg, men kigger man på hele kampbilledet, er det fair nok, at vi taber, bemærker Jonas Lössl. 

Som måske får flere kampminutter i 2025. Elias Olafsson blev i hvert fald kørt på hospitalet efter 0-2-nederlaget med en meget hævet hånd, der frygtes brækket.





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen