(Tipsbladet i Porto)
Jonas Lössl fik torsdag aften igen spilletid i FC Midtjyllands mål, da Elias Olafsson blev skadet i hånden midt i anden halvleg af Europa League-kampen mod Porto.
Spilletiden var rar at få for den tidligere landsholdskeeper, men stod det til ham selv, var han blevet ude på bænken.
– Det ville jeg gerne være foruden. Forstå mig ret, jeg ville rigtig, rigtig gerne spille denne kamp, men jeg synes aldrig, at det er en ting at juble over, når man bliver skiftet ind som målmand. Så er det altid, fordi den anden er blevet skadet, siger Jonas Lössl og tilføjer:
– Jeg havde faktisk bare virkelig ondt af Elias. Han havde kæmpet og har haft en lignende skade med armen for nogle år siden. Jeg håber ikke, at det er for slemt. Han er selvfølgelig rigtig nedtrykt derinde, forklarer Lössl, som så FC Midtjylland spille en fin første halvleg mod FC Porto, der dog i målmandens øjne var den rette vinder af kampen.
– Jeg oplever, at vi får en god start. De er selvfølgelig mere dominerende, end vi er, men vi holder dem fra de største chancer, begynder selv så småt at spille os ind, men så har de også en periode i anden halvleg, hvor de er meget bedre end os. Jeg er lidt ærgerlig over, at vi først skruer op for intensiteten i de sidste 10 minutter, det kunne jeg godt have ønsket mig lidt før.
– Jeg synes, der lå noget og ulmede i første halvleg, ja, der kunne godt have ligget et point og ventet på os i første halvleg, men kigger man på hele kampbilledet, er det fair nok, at vi taber, bemærker Jonas Lössl.
Som måske får flere kampminutter i 2025. Elias Olafsson blev i hvert fald kørt på hospitalet efter 0-2-nederlaget med en meget hævet hånd, der frygtes brækket.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TOPNYHED