Video : Tipsbladet
Europa League

Ophedet diskussion med Riemer: Nægter at spille

Brian Riemer har Anderlecht-ledelsens opbakning i en sag, der vedrører midtbanespilleren Adrien Trébel.

Adrien Trébel har spillet et godt stykke over 100 kampe for Anderlecht, og en del af dem med anførerbindet på armen, men nu er han færdig i Bruxelles-klubben. Og afskeden er alt andet end køn.

Flere belgiske medier skriver, at Adrien Trébel har spillet sin sidste kamp for Anderlecht, og at han har haft en diskussion med klubbens danske cheftræner Brian Riemer, hvor fronterne blev trukket hårdt op. I den forbindelse har Riemer ledelsens opbakning.

Balladen er opstået, fordi Anderlecht har meddelt Trébel, at han ikke får forlænget sin kontrakt, som udløber til sommer, og det har gjort den 32-årige midtbanespiller så utilfreds, at han angiveligt nægter at spille mere i denne sæson.

Anderlecht møder Villarreal i Conference League torsdag aften, og ved onsdagens træning var Adrien Trébel helt fraværende - den officeille forklaring er, at han døjer med en mindre skade.

Franskmanden har ikke været i aktion for Anderlecht i klubbens seneste syv kampe.