Hodgson: Askesky bør udsætte finale

Fulhams manager Roy Hodgson mener, at UEFA bør overveje at udsætte finalen i Europa League på grund af vulkanasken fra Island.



I Hamburg er de formentlig allerede i gang med planlægning og borddækning i forbindelse med Europa League-finalen, der onsdag spilles på HSH-Nordbank Arena. Kombatanterne hedder Fulham og Atletico Madrid, men ifølge førstnævnte klubs manager, bør man fra UEFA’s side overveje, om finalen skal spilles onsdag.

Årsagen skal findes i den islandske vulkan Ejafjellajökull, hvis aske stadig spredes ud over Europa. I weekenden var flere lufthavne lukket, og Fulhams manager Roy Hodgson frygter, at man skal ud på en lang bustur inden finalen.

– Hvis Madrid også er i denne situation, bør UEFA vise noget forsonlighed i stedet for den sædvanlige uforsonlighed. Man bør finde en løsning, der hjælper os begge ved at udsætte kampen til begge hold kan flyve, siger Roy Hodgson til Sky Sports.

Hodgson håber, at UEFA er fleksible i forhold til at afvikle kampen onsdag.

– Jeg tror ikke, at det er så enkelt at sige ‘kampen er onsdag, og I har bare at komme’, hvis Atletico Madrid står over for en 20-timers rejse, og vi står over for en 30-timers rejse. Jeg mener ikke, at det er det, fodbold handler om – det er en stor begivenhed, siger Hodgson, der forudser store problemer, hvis kampen skal spilles på onsdag.

– Det vil betyde, at man spiller kampen med tusinder og atter tusinder spanske og engelske fans, der ikke er i stand til at komme. Det er endnu en grund til, at UEFA bør genoverveje situationen, siger Roy Hodgson.

UEFA er endnu ikke kommet med en officiel udtalelse om sagen, så finalen er stadig fastsat til at spille onsdag klokken 20.45.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen