Den europæiske sæson 2011/2012 endte så sandelig ikke med at blive nogen stor dansk årgang. I går røg FC København ud af Europa League allerede før sidste spillerunde i gruppespillet, og torsdag aften fulgte OB samme vej. Dermed er det slut med dansk islæt i Europa for denne gang.
Ligesom FC København gjorde det i går, røg OB ud af turneringen efter en sølle indsats mod gruppens, på papiret, svageste hold. Hjemme i Odense tabte fynboerne nemlig ganske fortjent med 2-1 til Wisla Krakow fra Polen – et hold, OB besejrede med 3-1 på udebane for bare to måneder siden. Kort inden kampstart diskede arrangørerne af matchen op med et kæmpemæssigt fyrværkeri udenfor Tre-For Park – dette blev dog langt fra noget billede på selve kampen.
Specielt i 1. halvleg var OB helt væk. Hans Henrik Andreasen havde en stor hovedstødschance efter ganske få minutter, men derefter havde fynboerne, der noget overraskende startede uden Djiby Fall på banen, ikke meget at byde ind med. Det havde Wisla Krakow til gengæld, og de var tilmed skarpe.
Efter 20 minutter endte bolden hos Dudu Biton, der prikkede polakkerne på 1-0, og otte minutter senere fik Patryk Malecki Anders Møller Christensen til at snurre rundt, hvorefter han flot gjorde det til 2-0, som også var stillingen ved pausen.
OB fik en drømmestart på 2. halvleg, for allerede efter seks minutter bragte Rasmus Falk fornyet spænding ind i opgøret. Den unge angriber – som også var OB’s bedste i kampen – modtog bolden fra Peter Utaka og sparkede den i netmaskerne til 1-2.
Det gav fynboerne godt 40 minutter til at jagte de to scoringer, der skulle til for at holde liv i Europa League-håbet. Men selvom OB’erne var toneangivende i den resterende del af kampen, hjalp det ikke meget. Kampen var tabt – præcis som drømmen om videre deltagelse i turneringen.
I Holland fik OB ellers den hjælp, de skulle bruge. Twente besejrede Fulham med 1-0, hvilket ville have været rigeligt for OB til at kunne sikre en finale på Craven Cottage i sidste spillerunde. Men det blev der altså ikke noget af.

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Lover transfers

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Forhandler om Yussuf Poulsen

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Aflyser sommerferien

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Av! Taber stort på dansker

Afslører – i dialog med danske klubber

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Nu kan de hentes gratis

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Mads Hermansen til topklub?

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Norge udnytter hullerne i schweizerosten