HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.
Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.
FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.
Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.
– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.
– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.
– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.
Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.
Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.
– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.
José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
Manchester City klar til semifinale
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
MEDIE