HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.
Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.
FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.
Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.
– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.
– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.
– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.
Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.
Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.
– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.
José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Målmand håber på Brøndby-transfer
Aldrig set før
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER