HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.
Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.
FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.
Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.
– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.
– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.
– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.
Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.
Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.
– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.
José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Vild stime før Danmark-brag
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
NYHEDER