Mourinho hylder FCM-point: Skal være stolte

José Mourinho var særdeles godt tilfreds med avancementet og indsatsen i Herning.



HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.

Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.

FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.

Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.

– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.

– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.

– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.

FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.

Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.

Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.

– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.

José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Enorme Superliga-talenter udtaget

Sådan har du aldrig set dem før

Overraskende U21-trupudtagelse

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!