HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.
Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.
FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.
Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.
– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.
– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.
– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.
Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.
Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.
– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.
José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Henter FC København-spiller
LIVE
LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæk Wass: Han filmede!
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Skal han med Bo Svensson til FC København?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED