Mourinho hylder FCM-point: Skal være stolte

José Mourinho var særdeles godt tilfreds med avancementet og indsatsen i Herning.



HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.

Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.

FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.

Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.

– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.

– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.

– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.

FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.

Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.

Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.

– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.

José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

FCM ansætter ny topboss

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

De danske kvinder tager førstepladsen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Narteys krav til ny kontrakt

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mourinho tog røven på Zeca

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Rigtig glad på fansenes vegne

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

– Der får David at vide, at han er fyret

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København