HERNING (Tipsbladet): José Mourinho var ikke på sidelinjen i torsdagens 2-2-kamp mellem FC Midtjylland og Fenerbahce, men portugiseren fyldte alligevel meget.
Fansene stod klar til at hylde stjernetræneren, da Fenerbahce ankom til stadion halvanden time før kampstart, de nysgerrige tilhængere af hjemmeholdet skulle også have et billede og se stjernen ved selvsyn, og der blev taget ikke så få selfies i Herning denne torsdag aften.
FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var også glad for at møde Mourinho efter kampen og bad om at få en kopi af billedet, der var blevet taget af de to.
Og mens Mourinho ikke stillede op til interview med de danske medier, lykkedes det tyrkiske medier at få den karantæneramte portugiser i tale efter opgøret, som Mourinho bestemt ikke var tilfreds med at være udelukket fra.
– Jeg er meget stolt over, at vi spillede under meget, meget svære betingelser. Det kunne ikke have været sværere. Alt var svært for os lige fra begyndelsen. Det nye format var svært. Lodtrækningen var svært. Ferdi [Kadıoğlu, som skiftede til Brighton] forlod os i sidste minut, og vi kunne ikke føje en ny spiller til listen. De spillere, vi registrerede, blev skadet. Spillere, vi ikke registrerede, var fitte. Vi havde karantæner, siger José Mourinho ifølge mediet Fanatik.
– Derfor kom vi med 13 mand i dag. Og de gjorde det alle fremragende. Jeg er så stolt af dem.
– Alle kæmpede fremragende i dag. Vi lod tre spillere blive hjemme. Og jeg er rigtig stolt af mine spillere, og jeg synes, fansene skal være stolte af os og vise respekt for spillerne til kampen på søndag.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl blev efter kampen spurgt til en situation i slutfasen, hvor Mourinho stak en seddel i hånden på en assistent, der skyndte sig ned på bænken med den.
Det er nok ikke helt i overensstemmelse med Mourinhos karantæne og bragt lidt mindelser om dengang, den portugisiske træner gemte sig på hjemmebanen Stamford Bridge i en Chelsea-kamp mod Bayern München for 20 år siden.
Men det var ikke noget, der rørte FCM-lejren det mindste.
– Det er særligt, at han ikke står nede på sidelinjen i dag. Jeg tror da, vi alle sammen havde ønsket, at han havde gjort det. Havde det gjort en indvirkning inde på banen? Det ved jeg ikke, og det går jeg ikke op i, siger Jonas Lössl.
José Mourinho og Fenerbahce skal i den kommende runde møde Bodø/Glimt eller Anderlecht, mens FC Midtjylland trækker Real Sociedad eller Fenerbahces ærkefjender fra Galatasaray.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Lamine Yamal med karrierens første
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Bayern München besejrer Dortmund i drama
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
‘Jeg hadede verden’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER