Kæmpe respekt for FCM: Det var misvisende

Der er stor respekt i Real Sociedads lejr for den fysiske styrke og de dødbolde, FC Midtjylland kommer med.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Med en midterplacering i La Liga og voldsomme problemer med at få scoret mål er Europa League-kampene mod FC Midtjylland ikke det eneste, der fylder for Real Sociedad.

Sociedad spiller torsdagens returkamp hjemme i San Sebastián med en 2-1-føring fra kampen i Herning efter et lige opgør, og spørgsmålet er, om der igen torsdag kommer indtil flere reserver i spil for Real Sociedad mod FCM.

På onsdagens pressemøde på Reale Arena var respekten for FC Midtjylland stor fra cheftræner Imanol Alguacil og sidste uges anfører Aritz Elustondo, der var klar over, det første opgør sagtens kunne være endt med et mindre godt resultat for Real Sociedad.

Og noget af det, hjemmeholdet har bidt mærke i, er det tryk, FC Midtjylland kommer med fysisk i angrebsspillet og på dødboldene, hvor FCM var meget tæt på at komme foran efter et par minutter i Herning og flere gange voldede spanierne store problemer.

– Vi skal være 100 procent fokuserede, så vi ikke bliver ramt. Og det er det, vi har tænkt os at gå ud og gøre. I sidste ende kan kampe blive vundet og tabt på dødbolde, og vi skal være klar på, at FC Midtjylland er stærke på dødbolde, siger Artiz Elustondo, da Tipsbladet spørger ind til Real Sociedads forberedelser på området.

– Vores 2-0-føring i starten var misvisende. Vi led meget i indledningen, hvor Unai lavede nogle gode redninger. Vi fik scoret de første mål, de fik reduceret, og så var der flere perioder, hvor vi led i kampen, siger Aritz Elustondo.

Real Sociedad kommer, måske, også med reserver i torsdagens opstilling, men uanset hvem der spiller, skal hjemmeholdet være klar, siger sidste uges Sociedad-anfører.

– Vi ved, at vi skal komme stærkt ud fra start i morgen. De spiller en meget direkte stil, og de er meget afklarede omkring det. Vi skal jagten sejren og ellers sørge for at gå videre,

FC Midtjylland og Real Sociedad spiller på det 40.000 tilskuere store Reale Arena torsdag aften klokken 21.





Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Brøndby-handel er kollapset

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Danmark – Nordmakedonien

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Kæmpe nyhed i udlandet

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Helt på røven over Victor Froholdt

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Divisionsforeningen med markant udmelding

Riemer melder stjerne klar

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere