SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Med en midterplacering i La Liga og voldsomme problemer med at få scoret mål er Europa League-kampene mod FC Midtjylland ikke det eneste, der fylder for Real Sociedad.
Sociedad spiller torsdagens returkamp hjemme i San Sebastián med en 2-1-føring fra kampen i Herning efter et lige opgør, og spørgsmålet er, om der igen torsdag kommer indtil flere reserver i spil for Real Sociedad mod FCM.
På onsdagens pressemøde på Reale Arena var respekten for FC Midtjylland stor fra cheftræner Imanol Alguacil og sidste uges anfører Aritz Elustondo, der var klar over, det første opgør sagtens kunne være endt med et mindre godt resultat for Real Sociedad.
Og noget af det, hjemmeholdet har bidt mærke i, er det tryk, FC Midtjylland kommer med fysisk i angrebsspillet og på dødboldene, hvor FCM var meget tæt på at komme foran efter et par minutter i Herning og flere gange voldede spanierne store problemer.
– Vi skal være 100 procent fokuserede, så vi ikke bliver ramt. Og det er det, vi har tænkt os at gå ud og gøre. I sidste ende kan kampe blive vundet og tabt på dødbolde, og vi skal være klar på, at FC Midtjylland er stærke på dødbolde, siger Artiz Elustondo, da Tipsbladet spørger ind til Real Sociedads forberedelser på området.
– Vores 2-0-føring i starten var misvisende. Vi led meget i indledningen, hvor Unai lavede nogle gode redninger. Vi fik scoret de første mål, de fik reduceret, og så var der flere perioder, hvor vi led i kampen, siger Aritz Elustondo.
Real Sociedad kommer, måske, også med reserver i torsdagens opstilling, men uanset hvem der spiller, skal hjemmeholdet være klar, siger sidste uges Sociedad-anfører.
– Vi ved, at vi skal komme stærkt ud fra start i morgen. De spiller en meget direkte stil, og de er meget afklarede omkring det. Vi skal jagten sejren og ellers sørge for at gå videre,
FC Midtjylland og Real Sociedad spiller på det 40.000 tilskuere store Reale Arena torsdag aften klokken 21.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
TOPNYHED