SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Med en midterplacering i La Liga og voldsomme problemer med at få scoret mål er Europa League-kampene mod FC Midtjylland ikke det eneste, der fylder for Real Sociedad.
Sociedad spiller torsdagens returkamp hjemme i San Sebastián med en 2-1-føring fra kampen i Herning efter et lige opgør, og spørgsmålet er, om der igen torsdag kommer indtil flere reserver i spil for Real Sociedad mod FCM.
På onsdagens pressemøde på Reale Arena var respekten for FC Midtjylland stor fra cheftræner Imanol Alguacil og sidste uges anfører Aritz Elustondo, der var klar over, det første opgør sagtens kunne være endt med et mindre godt resultat for Real Sociedad.
Og noget af det, hjemmeholdet har bidt mærke i, er det tryk, FC Midtjylland kommer med fysisk i angrebsspillet og på dødboldene, hvor FCM var meget tæt på at komme foran efter et par minutter i Herning og flere gange voldede spanierne store problemer.
– Vi skal være 100 procent fokuserede, så vi ikke bliver ramt. Og det er det, vi har tænkt os at gå ud og gøre. I sidste ende kan kampe blive vundet og tabt på dødbolde, og vi skal være klar på, at FC Midtjylland er stærke på dødbolde, siger Artiz Elustondo, da Tipsbladet spørger ind til Real Sociedads forberedelser på området.
– Vores 2-0-føring i starten var misvisende. Vi led meget i indledningen, hvor Unai lavede nogle gode redninger. Vi fik scoret de første mål, de fik reduceret, og så var der flere perioder, hvor vi led i kampen, siger Aritz Elustondo.
Real Sociedad kommer, måske, også med reserver i torsdagens opstilling, men uanset hvem der spiller, skal hjemmeholdet være klar, siger sidste uges Sociedad-anfører.
– Vi ved, at vi skal komme stærkt ud fra start i morgen. De spiller en meget direkte stil, og de er meget afklarede omkring det. Vi skal jagten sejren og ellers sørge for at gå videre,
FC Midtjylland og Real Sociedad spiller på det 40.000 tilskuere store Reale Arena torsdag aften klokken 21.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF