Kæmpe respekt for FCM: Det var misvisende

Der er stor respekt i Real Sociedads lejr for den fysiske styrke og de dødbolde, FC Midtjylland kommer med.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Med en midterplacering i La Liga og voldsomme problemer med at få scoret mål er Europa League-kampene mod FC Midtjylland ikke det eneste, der fylder for Real Sociedad.

Sociedad spiller torsdagens returkamp hjemme i San Sebastián med en 2-1-føring fra kampen i Herning efter et lige opgør, og spørgsmålet er, om der igen torsdag kommer indtil flere reserver i spil for Real Sociedad mod FCM.

På onsdagens pressemøde på Reale Arena var respekten for FC Midtjylland stor fra cheftræner Imanol Alguacil og sidste uges anfører Aritz Elustondo, der var klar over, det første opgør sagtens kunne være endt med et mindre godt resultat for Real Sociedad.

Og noget af det, hjemmeholdet har bidt mærke i, er det tryk, FC Midtjylland kommer med fysisk i angrebsspillet og på dødboldene, hvor FCM var meget tæt på at komme foran efter et par minutter i Herning og flere gange voldede spanierne store problemer.

– Vi skal være 100 procent fokuserede, så vi ikke bliver ramt. Og det er det, vi har tænkt os at gå ud og gøre. I sidste ende kan kampe blive vundet og tabt på dødbolde, og vi skal være klar på, at FC Midtjylland er stærke på dødbolde, siger Artiz Elustondo, da Tipsbladet spørger ind til Real Sociedads forberedelser på området.

– Vores 2-0-føring i starten var misvisende. Vi led meget i indledningen, hvor Unai lavede nogle gode redninger. Vi fik scoret de første mål, de fik reduceret, og så var der flere perioder, hvor vi led i kampen, siger Aritz Elustondo.

Real Sociedad kommer, måske, også med reserver i torsdagens opstilling, men uanset hvem der spiller, skal hjemmeholdet være klar, siger sidste uges Sociedad-anfører.

– Vi ved, at vi skal komme stærkt ud fra start i morgen. De spiller en meget direkte stil, og de er meget afklarede omkring det. Vi skal jagten sejren og ellers sørge for at gå videre,

FC Midtjylland og Real Sociedad spiller på det 40.000 tilskuere store Reale Arena torsdag aften klokken 21.







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK-træner roser Felix Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City – Aston Villa

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby