Kian Hansen: Vi har genfundet FCM-dna

FC Midtjylland møder torsdag aften Club Brugge, og forud for opgøret er der tro på dansk avancement.



Dansk fodbolds eneste indslag i europæisk gruppespil i år, FC Midtjylland, går torsdag aften på banen til en skæbnekamp mod Club Brugge, der tilmed bliver de danske mestre sidste kamp i 2015. Midtjylland ved, at en sejr sender holdet videre til knockoutfasen i foråret, mens uafgjort formentlig også er nok, da det ikke er sandsynligt, at Legia tager til Napoli og vinder.

Mod Club Brugge skal de danske mestre forsøge at holde et formstærkt belgisk mandskab fra fadet. Således har Club Brugge, der fører Jupiler Ligaen i Belgien, vundet de seneste seks opgør i den hjemlige liga, mens det er blevet til tre sejre i træk i alle turneringer.

Før skæbnekampen er der tro på tingene i FCM-lejren – til trods for, at klubben henover de sidste par måneder spillemæssigt og resultatmæssigt har lidt og ikke leveret i nærheden af det, der blev leveret i starten af sæsonen.

– Jeg synes, vi har haft en opadgående kurve i de seneste træninger. Det er, som om vi har fundet tilbage til vores FCM-dna med højt pres, og folk gør tingene færdigt, siger forsvarsspiller Kian Hansen til Ekstra Bladet.

Mens FC Midtjylland med al sandsynlighed kan nøjes med uafgjort hjemme mod Brugge, er det belgiske mandskab tvunget til at vinde i Herning.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De bliver monstersalg til sommer

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner