Kian Hansen: Vi har genfundet FCM-dna

FC Midtjylland møder torsdag aften Club Brugge, og forud for opgøret er der tro på dansk avancement.



Dansk fodbolds eneste indslag i europæisk gruppespil i år, FC Midtjylland, går torsdag aften på banen til en skæbnekamp mod Club Brugge, der tilmed bliver de danske mestre sidste kamp i 2015. Midtjylland ved, at en sejr sender holdet videre til knockoutfasen i foråret, mens uafgjort formentlig også er nok, da det ikke er sandsynligt, at Legia tager til Napoli og vinder.

Mod Club Brugge skal de danske mestre forsøge at holde et formstærkt belgisk mandskab fra fadet. Således har Club Brugge, der fører Jupiler Ligaen i Belgien, vundet de seneste seks opgør i den hjemlige liga, mens det er blevet til tre sejre i træk i alle turneringer.

Før skæbnekampen er der tro på tingene i FCM-lejren – til trods for, at klubben henover de sidste par måneder spillemæssigt og resultatmæssigt har lidt og ikke leveret i nærheden af det, der blev leveret i starten af sæsonen.

– Jeg synes, vi har haft en opadgående kurve i de seneste træninger. Det er, som om vi har fundet tilbage til vores FCM-dna med højt pres, og folk gør tingene færdigt, siger forsvarsspiller Kian Hansen til Ekstra Bladet.

Mens FC Midtjylland med al sandsynlighed kan nøjes med uafgjort hjemme mod Brugge, er det belgiske mandskab tvunget til at vinde i Herning.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

FC København-transfer bremses af denne årsag

VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende