• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Lasse Sylvest Mikkelsen

Moldes dansk-fødte helt i ekstase: Historisk

Foto: Getty Images

For første gang i klubbens historie har Molde nået ottendelsfinalen i Europa League. Dansk-fødte Eirik Ulland Andersen blev den helt store helt med to mål i returkampen i Tyskland.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Der var god grund til at kippe med klaphatten, da Eirik Ulland Andersen sikrede Molde videre avancement på bekostning af Robert Skov og Hoffenheim torsdag aften.

For selvom han ikke har er til rådighed for det danske landshold, modsat Robert Skov, så er der dansk islæt over Molde-helten. Han er nemlig født i Randers tilbage i 1992 og boede i Danmark de første ti år sit liv, inden han flyttede tilbage til Norge med sine fortældre.

Her tørner han i dag ud for Molde, der i den grad leverede en sensation, da de slog den tyske Bundesliga-klub Hoffenheim ud med en 2-0 sejr på udebane.

- Det er en vanvittig præstation. Det er historisk. Det er vel noget af det største en norsk klub har præsteret i rigtig mange år, lød det fra en eurforisk Ulland Andersen til norske VG efter kampen.

Den 28-årige midtbanespiller sendte de norske gæster i front efter 20 minutter og dybt inde i overtiden gjorde han det til 2-0, da han nærmest spadserede bolden i mål.

- For os er det her helt i toppen af vores klubhistorie. Der er ikke så mange, som har været i Europa på det her tidspunkt, hvor vores sæson endnu ikke er i gang. Det er imponerende af os, fortalte det danske islæt videre.

Det stod dog ikke rigtig skrevet i sol, måne eller stjerner, at Eirik Ulland Andersen skulle være manden, der sikrede Molde deres største europæiske succes. I forrige sæson var han langt fra spilletid, og i samråd med klubben gik han på ferie en måned før sæsonafslutningen.

På det tidspunkt var han blevet vraget til 17 af de sidste 20 kampe, og hans fremtid i klubben virkede usikker. Men han har arbejdet sig tilbage i form, og det vækker respekt hos Molde-træner, Erling Moe.

- Det har været en hård rejse for Eirik, men fodbolden er lidt ra. "Ullis" fik en hård start hos os, så fik han en pause i slutningen af sæsonen. Han er kommet sig 100 procent, og det tror jeg er nøglen. Hans defensive arbejde er fantastisk, og han er blevet bedre i relationerne. Nu er han i topform, og så har han spidskompetencer med sin fod. Der er intet, der glæder en træner mere, end gutter der knokler på og lykkedes, siger han til VG.

Nu venter ottendelsfinalen for den norske klub, og her venter en mulig modstander i en gammel kending. Det kan du læse mere om her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus