Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: AEK Arena, Larnaca
Europa League-kvalifikations, playoff, første kamp
Dommer: Michael Oliver (England)
På TV: 6’eren
Hashtag: #eldk
Få en bonus på 1.000 kr. hos bwin og spil på kampen
Holdnyt:
Apollon Limassol:
Den cypriotiske liga er ikke gået i gang endnu, men Apollon Limassol har alligevel spillet fem kampe i denne sæson. De fire af dem har været i Europa League-kvalifikationen, hvor holdet har sendt moldoviske Zaria Balti og skotske Aberdeen ud.
Derudover spillede Apollon Limassol sidste uge den nationale Super Cup, eftersom holdet vandt pokalturneringen. Her slog man et hold, som vi i Danmark kender ganske godt, APOEL, med 2-1.
Selv om de cypriotiske pokalvindere måske ikke klinger af storhed i Danmark, er holdet på ingen måde uvant med europæisk fodbold. Det var i Europa League-gruppespillet i både 2013/14 og 2014/15, mens det har spillet 14 kvalifikationskampe til turneringen siden.
I de kampe har Apollon Limassol især vist sig som et stærkt hjemmebanehold med seks sejre og en enkelt uafgjort (hvis vi regner efter 90 minutter og ikke medtager forlænget spilletid).
Truppen består ganske vist mestendels af cyprioter, men der er mange udlændinge mellem. Lige fra portugisere til brasilianere, argentinere og grækere. FC Midtjylland skal holde øje med Alex da Silva, der scorede 11 mål og lagde op til 10 fra den centrale og offensive del af midtbanen i sidste sæson.
FC Midtjylland:
Det her FC Midtjylland-hold er svært at blive klog på. Den ene kamp taber det til FC Helsingør, og den næste slår det FC Nordsjælland, der ellers har været det bedste mandskab i Superligaen i denne sæson. Selv i løbet af sidstnævnte opgør nåede FCM at vinde første halvleg 3-0 og tabe anden 1-3.
Jess Thorup og co. har dog kun tabt tre af 11 kampe i denne sæson, så helt katastrofalt er det naturligvis langt fra. De ligger da også på fjerdepladsen i Superligaen, ét point fra Brøndby IF på andenpladsen, så FC Midtjylland er i den grad stadig med, hvor det er sjovt.
Kan holdet kvalificere sig til Europa League-gruppespillet, må sæsonstarten i den grad siges at have været godkendt for Thorup. Cheftræneren er desuden velsignet med en trup, hvor der er stort set frit valg på alle hylder.
Den eneste skade skulle være den unge stopper Rasmus Nicolaisen, der er ude i længere tid. Derudover indledte Rafael van der Vaart sæsonen med en skade, men har efterhånden været i spil for reserverne et par gange. Han har dog ikke været i førsteholdets kamptrup endnu.
Karantæne:
Apollon Limassol: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Apollon Limassol (4-2-3-1): Vale – Pedro, Yuste, Roberge, Jander – da Silva, Kyriakou – Alef, Jakolis, Schemberi – Maglica
FC Midtjylland (4-1-4-1): Hansen – Nissen, Hansen, Korscmar, Dal Hende – Sparv – Hassan, Drachmann, Poulsen, Borring – Onuachu
Profilen:
I europæisk fodbold kan udebanemål spille en afgørende rolle, og manden, der skal score den slags for FC Midtjylland, er Paul Onuachu. Den lange angriber har scoret otte mål i ti kampe i denne sæson, senest to i opgøret mod FC Nordsjælland i søndags. Og selv om det var Alexander Sørloth, der gjorde forskellen i den seneste Europa League-kamp mod Arka Gdynia, er Onuachu the main man oppe foran.
Vidste du, at..:
Apollon Limassol har aldrig mødt et dansk hold, men FC Midtjylland har spillet to kampe mod cypriotiske. Det var mod APOEL i Champions League-kvalifikationen for to år siden og endte med samlet nederlag.
Dom:
Disse europæiske kampe mod eksotiske modstandere kan være svære at forudse, men der er næppe nogen tvivl om, at FC Midtjylland ikke bare cruiser forbi. Tænk bare på, hvor store problemer danske hold har haft mod APOEL, som Apollon Limassol slog i sidste uge.
FC Midtjylland har dog bestemt en chance, Apollon Limassol har eksempelvis ikke en lige så stærk opbakning på hjemmebane som APOEL, men i første omgang satser vi på en klassisk første kamp i Europa, hvor ingen af holdene satser alt.
Derfor lyder buddet herfra på en for FCM brugbar 1-1’er.
Form:
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
