Optakt: FC København – Riga FC

Efter den ærgerlige exit fra Champions League handler det for FC København nu om at sikre sig billetten til gruppespillet i Europa League. Løverne er storfavoritter mod Riga FC.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Bas Nijhuis, Holland
På TV: 3+
Hashtag: #fckrig

Holdnyt:
FC København: 

Fodbold handler om marginaler, og de var ikke på FC Københavns side, da Røde Stjerne i sidste uge ekspederede de danske mestre ud af Champions League efter straffesparkskonkurrence. 

Det var dog ikke kun marginalerne, der var imod FCK. Løverne havde to gange chancen for at vinde i straffesparkskonkurrencen og spillede desuden knap en time i overtal, så dygtigheden svigtede også Ståle Solbakkens mandskab.

Derfor står den nu på Europa League-playoff mod Riga FC, og her er FCK store favoritter til at nappe det 13. gruppespil på 14 år. Løverne varmede op til kampen med en 1-0-sejr ude over Randers FC.

FC København har fortsat Stephan Andersen, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Andreas Bjelland på skadeslisten, og så er Dame N’Doye og Jonas Wind også føjet til den liste i løbet af ugen. Begge spillere ventes ude resten af efteråret, og det er naturligvis en kæmpe bét for de danske mestre. 

Den spanske kantspiller Pep Biel blev udvist mod Røde Stjerne, og han har derfor karantæne.

Riga FC:
Mestrene fra Letland har på vejen mod playoff ekspederet Piast Gliwice og HJK Helsinki ud, men det er værd at bemærke, at holdet blot har vundet én kamp ud af de fire. HJK Helsinki blev ekspederet ud på reglen om udebanemål, og det samme gjorde Piast Gliwice, som Riga tabte 2-3 til i Polen. 

Riga FC er en ung klub, som først blev stiftet i 2014, men hovedstadsklubben har hurtigt formået at blive en magtfaktor i lettisk fodbold. Klubben har vundet mesterskabet de seneste to sæsoner, og efter 22 kampe i indeværende sæson er holdet også solidt placeret på førstepladsen.

Riga FC’s seneste ligakamp var mod nummer to i ligaen, RFS, og her blev det til en 2-1-sejr på udebane. Alt peger i retning mod endnu et mesterskab.

Mod FC København må Riga FC undvære forsvarsspilleren Giorgos Valerianos og angriberen Roman Debelko, der begge afsoner karantæne. Sidstnævnte er med tre scoringer Riga FC’s topscorer i Europa League-kvalifiaktionen.

I Champions League-kvalifikationen røg Riga FC ud i første runde efter samlet nederlag til Dundalk FC fra Irland.

Karantæner:
FC København: Biel
Riga FC: Valerianos og Debelko

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Grytebust – Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Oviedo – Holse, Zeca, Stage, Falk – Sotriou, Fischer

Riga FC (4-3-3): Ozols – Petersons, Prenga, Cernomordjis, Stuglis – Panic, Saric, Fjodorovs – Roger, Bilinski, Brisola

Profilen:
Dame N’Doye og Jonas Wind er ude de kommende måneder, og det er man selvfølgelig knuste over i den københavnske lejr. Mindst ked af det er formentlig Pieros Sotiriou. Fraværet af konkurrenterne er Sotirious helt store chance for at kæmpe sig tilbage i varmen, efter han længe har været det klare tredjevalg. Mod Riga FC skal han bevise, at han kan levere varen.

Vidste du, at..
Senest et dansk hold mødte et lettisk i Europa var i 2004. Dengang tørnede Brøndby IF og FK Ventspils sammen, og her endte det med lettisk avancement efter 0-0 i Letland og 1-1 i Brøndby.

Dom:
FCK’erne vil naturligvis prædike op til kampen, at Riga er en fin modstander, som man skal have respekt for. Man får dem næppe til at indrømme, at der er tale om en decideret drømmelodtrækning. Men det er et faktum.

FC København er store favoritter mod mestrene fra Letland, som tilmed er svækkede af fraværet af topscorer Roman Debelko. Riga FC var naturligvis ikke nået til playoff, hvis de intet kunne, men på dette stadie af kvalifikationen kunne FCK ikke have drømt om en bedre modstander. Vi taler om et hold, der i seks europæiske kampe mod Dundalk, Piast Gliwice og HJK Helsinki blot har formået at vinde én kamp. 

Det skal blive en sikker FCK-sejr, selv om Dame N’Doye og Jonas Wind er fraværende, og det er også buddet herfra. FC København vinder 3-0 torsdag aften.



FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Det har man nok aldrig set før

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er alle VM-grupperne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe triumf for Frank

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller