Optakt: FC København – Riga FC

Efter den ærgerlige exit fra Champions League handler det for FC København nu om at sikre sig billetten til gruppespillet i Europa League. Løverne er storfavoritter mod Riga FC.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Bas Nijhuis, Holland
På TV: 3+
Hashtag: #fckrig

Holdnyt:
FC København: 

Fodbold handler om marginaler, og de var ikke på FC Københavns side, da Røde Stjerne i sidste uge ekspederede de danske mestre ud af Champions League efter straffesparkskonkurrence. 

Det var dog ikke kun marginalerne, der var imod FCK. Løverne havde to gange chancen for at vinde i straffesparkskonkurrencen og spillede desuden knap en time i overtal, så dygtigheden svigtede også Ståle Solbakkens mandskab.

Derfor står den nu på Europa League-playoff mod Riga FC, og her er FCK store favoritter til at nappe det 13. gruppespil på 14 år. Løverne varmede op til kampen med en 1-0-sejr ude over Randers FC.

FC København har fortsat Stephan Andersen, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Andreas Bjelland på skadeslisten, og så er Dame N’Doye og Jonas Wind også føjet til den liste i løbet af ugen. Begge spillere ventes ude resten af efteråret, og det er naturligvis en kæmpe bét for de danske mestre. 

Den spanske kantspiller Pep Biel blev udvist mod Røde Stjerne, og han har derfor karantæne.

Riga FC:
Mestrene fra Letland har på vejen mod playoff ekspederet Piast Gliwice og HJK Helsinki ud, men det er værd at bemærke, at holdet blot har vundet én kamp ud af de fire. HJK Helsinki blev ekspederet ud på reglen om udebanemål, og det samme gjorde Piast Gliwice, som Riga tabte 2-3 til i Polen. 

Riga FC er en ung klub, som først blev stiftet i 2014, men hovedstadsklubben har hurtigt formået at blive en magtfaktor i lettisk fodbold. Klubben har vundet mesterskabet de seneste to sæsoner, og efter 22 kampe i indeværende sæson er holdet også solidt placeret på førstepladsen.

Riga FC’s seneste ligakamp var mod nummer to i ligaen, RFS, og her blev det til en 2-1-sejr på udebane. Alt peger i retning mod endnu et mesterskab.

Mod FC København må Riga FC undvære forsvarsspilleren Giorgos Valerianos og angriberen Roman Debelko, der begge afsoner karantæne. Sidstnævnte er med tre scoringer Riga FC’s topscorer i Europa League-kvalifiaktionen.

I Champions League-kvalifikationen røg Riga FC ud i første runde efter samlet nederlag til Dundalk FC fra Irland.

Karantæner:
FC København: Biel
Riga FC: Valerianos og Debelko

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Grytebust – Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Oviedo – Holse, Zeca, Stage, Falk – Sotriou, Fischer

Riga FC (4-3-3): Ozols – Petersons, Prenga, Cernomordjis, Stuglis – Panic, Saric, Fjodorovs – Roger, Bilinski, Brisola

Profilen:
Dame N’Doye og Jonas Wind er ude de kommende måneder, og det er man selvfølgelig knuste over i den københavnske lejr. Mindst ked af det er formentlig Pieros Sotiriou. Fraværet af konkurrenterne er Sotirious helt store chance for at kæmpe sig tilbage i varmen, efter han længe har været det klare tredjevalg. Mod Riga FC skal han bevise, at han kan levere varen.

Vidste du, at..
Senest et dansk hold mødte et lettisk i Europa var i 2004. Dengang tørnede Brøndby IF og FK Ventspils sammen, og her endte det med lettisk avancement efter 0-0 i Letland og 1-1 i Brøndby.

Dom:
FCK’erne vil naturligvis prædike op til kampen, at Riga er en fin modstander, som man skal have respekt for. Man får dem næppe til at indrømme, at der er tale om en decideret drømmelodtrækning. Men det er et faktum.

FC København er store favoritter mod mestrene fra Letland, som tilmed er svækkede af fraværet af topscorer Roman Debelko. Riga FC var naturligvis ikke nået til playoff, hvis de intet kunne, men på dette stadie af kvalifikationen kunne FCK ikke have drømt om en bedre modstander. Vi taler om et hold, der i seks europæiske kampe mod Dundalk, Piast Gliwice og HJK Helsinki blot har formået at vinde én kamp. 

Det skal blive en sikker FCK-sejr, selv om Dame N’Doye og Jonas Wind er fraværende, og det er også buddet herfra. FC København vinder 3-0 torsdag aften.





‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her sætter Vingegaard grænsen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– De skal skille sig af med ham!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

FC København – Sønderjyske

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF kriger sejren hjem

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Kæmpe triumf for Frank

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Tullberg skifter fire mand

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Randers FC – AGF