Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Rajko Mitic Stadium
Dommer:
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #eldk
Holdnyt
Røde Stjerne:
Røde Stjerne holdt fast i topplaceringen i Europa League-gruppen med et remis i Herning senest, og de kan potentielt sikre sig videre avancement med en sejr over FC Midtjylland torsdag aften. Det vil imidlertid også kræve, at Braga undgår at tabe til Ludogorets.
I så fald vil Røde Stjerne nemlig have hele otte point ned til FC Midtjylland og Ludogorets, og med blot to runder igen vil serberne altså ikke kunne indhentes.
Dejan Stankovics mandskab kommer til kampen mod FC Midtjylland med en sejr i baggagen, men siden pointdelen i det midtjyske har resultaterne været lidt svingende. De indkasserede eksempelvis sæsonens første nederlag i ligaen mod bundholdet Radnik Surdulica i sidste uge.
Til gengæld vandt de som nævnt i weekenden, og her var der også godt nyt for Røde Stjerne. De havde således stjernerne Aleksandar Katai og Milan Pavkov tilbage i aktion, efter at de mistede det seneste opgør mod “Ulvene”, og begge kom på måltavlen.
Også sommersigningen Richairo Zivkovic har fået spilletid i de seneste kampe og er ved at være fit igen ovenpå en skade.
FC Midtjylland:
Det er en skæbnekamp for Bo Henriksen og kompagni, for i værste fald kan deres håb om videre avancement i Europa League blive slukket endegyldigt torsdag aften.
Hvis de selv taber, mens Braga slår Ludogorets, vil FC Midtjylland nemlig ikke længere kunne nå at indhente hverken Røde Stjerne eller Braga i gruppen, selv hvis de skulle vinde deres to resterende gruppespilskampe.
FC Midtjylland kan dog glæde sig over, at de kommer til kampen i noget nær topform.
Klubben fra Heden har vundet deres seneste tre kampe, siden de spillede uafgjort på hjemmebane mod Røde Stjerne, og selvom de har været uden den skadede angriber Junior Brumado, har de scoret tre mål i alle tre kampe.
Jens Lys-Cajuste er med i truppen efter at have været ude på det seneste. Til gengæld må Bo Henriksen se bort fra Junior Brumado og Daniel Høegh.
Karantæne
Røde Stjerne: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Røde Stjerne (4-2-3-1): Borjan – Gobeljic, Dragovic, Degenek, Rodic – Sanogo, Ivanic – Kanga, Katai, Pavkov – Fardou Ben
FC Midtjylland (3-5-2): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Charles, Evander, Paulinho – Isaksen, Sisto
Profilen:
Raphael Onyedika er braget frem på scenen for FC Midtjylland i denne sæson, og senest scorede den 20-årige nigerianer to mål i sejren over Randers. Han har dog sine forcer i det defensive og i presspillet, hvor han kommer på en stor opgave over for Røde Stjernes dygtige midtbanespillere torsdag.
Vidste du, at…:
Røde Stjernes stadion kaldes Rajko Mitic Stadium og er opkaldt efter klublegenden Rajko Mitic, der optrådte for klubben mellem 1945 og 1958 med flere hundrede mål til følge. Efter spillerkarrieren var han også en del af trænerstaben, inden han også blev frivillig i klubben. Han døde i 2008 i en alder af 85 år, og stadionet blev opkaldt efter ham i 2014.
Stadionet har desuden en næsten frygtindgydende gang, som FC Midtjylland skal gå igennem for at komme ud til banen. Se bare her:
The tunnel at Red Star Belgrade. Proper mental. pic.twitter.com/PLZLHdgLv4
— Barry Anderson (@BarryAnderson_) October 20, 2017
Dom:
FC Midtjylland var godt med i den første kamp, men flere ting er anderledes. Blandt andet har Røde Stjerne fået et par stjernespillere tilbage igen, mens kampen som bekendt nu spilles på serbernes hjemmebane.
Det gør det alt andet lige til en sværere opgave for Bo Henriksens mandskab, men herfra er der tro på, at de får et point. Det slutter 1-1 igen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER