Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 21.00
Spillested: Rajko Mitic Stadium
Dommer:
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #eldk
Holdnyt
Røde Stjerne:
Røde Stjerne holdt fast i topplaceringen i Europa League-gruppen med et remis i Herning senest, og de kan potentielt sikre sig videre avancement med en sejr over FC Midtjylland torsdag aften. Det vil imidlertid også kræve, at Braga undgår at tabe til Ludogorets.
I så fald vil Røde Stjerne nemlig have hele otte point ned til FC Midtjylland og Ludogorets, og med blot to runder igen vil serberne altså ikke kunne indhentes.
Dejan Stankovics mandskab kommer til kampen mod FC Midtjylland med en sejr i baggagen, men siden pointdelen i det midtjyske har resultaterne været lidt svingende. De indkasserede eksempelvis sæsonens første nederlag i ligaen mod bundholdet Radnik Surdulica i sidste uge.
Til gengæld vandt de som nævnt i weekenden, og her var der også godt nyt for Røde Stjerne. De havde således stjernerne Aleksandar Katai og Milan Pavkov tilbage i aktion, efter at de mistede det seneste opgør mod “Ulvene”, og begge kom på måltavlen.
Også sommersigningen Richairo Zivkovic har fået spilletid i de seneste kampe og er ved at være fit igen ovenpå en skade.
FC Midtjylland:
Det er en skæbnekamp for Bo Henriksen og kompagni, for i værste fald kan deres håb om videre avancement i Europa League blive slukket endegyldigt torsdag aften.
Hvis de selv taber, mens Braga slår Ludogorets, vil FC Midtjylland nemlig ikke længere kunne nå at indhente hverken Røde Stjerne eller Braga i gruppen, selv hvis de skulle vinde deres to resterende gruppespilskampe.
FC Midtjylland kan dog glæde sig over, at de kommer til kampen i noget nær topform.
Klubben fra Heden har vundet deres seneste tre kampe, siden de spillede uafgjort på hjemmebane mod Røde Stjerne, og selvom de har været uden den skadede angriber Junior Brumado, har de scoret tre mål i alle tre kampe.
Jens Lys-Cajuste er med i truppen efter at have været ude på det seneste. Til gengæld må Bo Henriksen se bort fra Junior Brumado og Daniel Høegh.
Karantæne
Røde Stjerne: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Røde Stjerne (4-2-3-1): Borjan – Gobeljic, Dragovic, Degenek, Rodic – Sanogo, Ivanic – Kanga, Katai, Pavkov – Fardou Ben
FC Midtjylland (3-5-2): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Charles, Evander, Paulinho – Isaksen, Sisto
Profilen:
Raphael Onyedika er braget frem på scenen for FC Midtjylland i denne sæson, og senest scorede den 20-årige nigerianer to mål i sejren over Randers. Han har dog sine forcer i det defensive og i presspillet, hvor han kommer på en stor opgave over for Røde Stjernes dygtige midtbanespillere torsdag.
Vidste du, at…:
Røde Stjernes stadion kaldes Rajko Mitic Stadium og er opkaldt efter klublegenden Rajko Mitic, der optrådte for klubben mellem 1945 og 1958 med flere hundrede mål til følge. Efter spillerkarrieren var han også en del af trænerstaben, inden han også blev frivillig i klubben. Han døde i 2008 i en alder af 85 år, og stadionet blev opkaldt efter ham i 2014.
Stadionet har desuden en næsten frygtindgydende gang, som FC Midtjylland skal gå igennem for at komme ud til banen. Se bare her:
The tunnel at Red Star Belgrade. Proper mental. pic.twitter.com/PLZLHdgLv4
— Barry Anderson (@BarryAnderson_) October 20, 2017
Dom:
FC Midtjylland var godt med i den første kamp, men flere ting er anderledes. Blandt andet har Røde Stjerne fået et par stjernespillere tilbage igen, mens kampen som bekendt nu spilles på serbernes hjemmebane.
Det gør det alt andet lige til en sværere opgave for Bo Henriksens mandskab, men herfra er der tro på, at de får et point. Det slutter 1-1 igen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
