Sent Vardy-mål sendte Leicester videre

På et Jamie Vardy-mål i fire minutters overtid mod Braga er Leicester videre i Europa League. Arsenal vandt i Norge.



Med uafgjort på udebane mod portugisiske Braga er Leicester videre til knockoutfasen i Europa League.

Mere end fire minutter inde i overtiden slog Jamie Vardy til og sikrede Leicester 3-3, så Premier League-holdet er sikret avancement fra gruppe G med ti point efter fire spillerunder.

Hjemmeholdet startede bedst og bragte sig foran med 1–0 efter små fire minutter på et langskud fra Ali Elmusrati. Målmand Kasper Schmeichel nåede ikke ud til afslutningen, der var placeret fladt ved stolpen.

Selv om Harvey Barnes hurtigt fik udlignet til 1-1 for Leicester, så sørgede Paulinho for en portugisisk 2-1-føring midtvejs i første halvleg.

Umiddelbart før pausen råbte Schmeichel højt til sine holdkammerater, efter at hjemmeholdet på kort tid kom til flere store chancer, der nemt kunne have sikret Braga en føring på to-tre mål.

I pausen reagerede Leicester-manager Brendan Rodgers med to udskiftninger, og efter en time fulgte yderligere to. Blandt andre kom profilerne Youri Tielemans og Jamie Vardy på banen for de engelske gæster.

Det var et kraftigt signal om, at Rodgers ikke var tilfreds med spillet, og der var da også langt mere vilje og ærgerrighed over Leicester i anden halvleg.

Belønningen kom et kvarter før tid, da et indlæg blev sendt ind til Luke Thomas, der dirigerede bolden i mål til 2-2.

På vej ind i overtiden slog Braga stik imod spil og chancer kontra, og indskiftede Fransergio scorede for portugiserne.

Da tiden var ved at løbe ud, så slog gæsterne til. Bolden nåede over til bageste stolpe, hvor Jamie Vardy sikrede Leicester det ene point, da han scorede til 3-3.

Leicester topper gruppen med ti point foran Braga med otte. I bunden har AEK Athen og Zorya hver tre point, efter at ukrainerne torsdag vandt med 3–0 i Grækenland.

I Norge hentede Arsenal den fjerde sejr i træk, da englænderne vandt med 3-0 over Molde i gruppe B. Efter flere fine norske muligheder før pausen, så afgjorde Premier League-holdet affæren i anden halvleg, hvor Nicolas Pepe, Reiss Nelson og Folarin Balogun scorede for Arsenal.

Arsenal topper gruppen med 12 point for fire kampen foran Molde med seks. Senere torsdag mødes Rapid Wien og Dundalk i gruppen.

/ritzau/





‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – FC Midtjylland

Benhård Brian Riemer-melding

Forvirret over Superliga-forhandlinger

FC København-krisen fortsætter

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Silkeborg klasker Randers

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Topchef får nyt job i FCK

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’