Sevilla sparker Juve ud: Klar til finale mod Roma

Sevilla møder Roma i Europa League-finalen efter en sejr over Juventus i forlænget spilletid.



Sevilla kan om et par uger udbygge sin imponerende rekord i Europa League og vinde Europas næstbedste turnering for syvende gang siden 2006.

Det står klart, efter at spanierne torsdag slog Juventus 2-1 på hjemmebane efter forlænget spilletid. Erik Lamela blev matchvinder.

I finalen på Puskas Arena i Budapest onsdag 31. maj venter et opgør mod Roma, der sled sig i finalen med 0-0 hos Bayer Leverkusen.

Med 1-0 i bagagen fra første opgør lod Jose Mourinhos tropper torsdag hjemmeholdet om at angribe i et meget ensidigt opgør, hvor tyskerne skabte mange forsøg, men de var begrænset i størrelse og uden den afgørende snert.

I Sevilla var opgøret omvendt en åben og underholdende slagudveksling.

Hjemmeholdet havde i første halvleg de fleste chancer, men udeholdets var til gengæld generelt en kende større.

Stopperen Federico Gatti, der udlignede sent i første opgør, var tæt på med hovedet efter et kvarter, og siden bød også Angel Di Maria, Moise Kean og Adrien Rabiot ind med nærgående forsøg for Juventus.

Sevillas bedste bud på et åbningsmål før pausen var et hovedstød fra Lucas Ocampos, som Juventus-keeper Wojciech Szczesny akkurat holdt på den rigtige side af stregen, samt en højlydt og forgæves appel for et straffespark.

Underholdningen og den intense stemning fortsatte efter pausen, og der kom også målene.

Den indskiftede angriber Dusan Vlahovic udnyttede efter 65 minutter meget passivt forsvarsspil og chippede fra tæt hold bolden over Sevilla-keeper Bono og videre ind i nettet.

Det var en tydelig mavepuster for hjemmeholdets fans, men bare syv minutter senere steg lydniveauet til hidtil uanede højder, da ligeledes indskiftede Suso på spektakulær vis kanonerede bolden forbi Szczesny fra kanten af buen på målfeltet.

Sevilla var ovenpå og dominerede også resten af den ordinære spilletid, men først fem minutter inde i den forlængede spilletid kom forløsningen, da argentinske Erik Lamela pandede et flot indlæg fra venstrekant Bryan Gil i kassen til 2-1.

Trods en udvisning af Marcos Acuña var italienernes modsvar for svagt, og Sevilla bookede dermed sin syvende finale i Europas næstbedste turnering.

Alle de seks forgående finaler er endt med spanske triumfer, hvilket er dobbelt så mange titler som de næstbedste klubber, selv hvis man både tæller Europa League og forgængeren Uefa Cup med.

Også i Europas tredjebedste turnering, Conference League, blev der fundet finalister torsdag aften.

Det bliver West Ham og Fiorentina, der tørner sammen på Fortuna Arena i Prag onsdag den 7. juni.

West Ham kvalificerede sig til sin første europæiske finale i 47 år med 1-0 hos hollandske AZ Alkmaar, der måtte undvære sin danske offensivspiller Jens Odgaard på grund af en skade.

3-1 sluttede det samlet, efter at Pablo Fornais blev matchvinder i overtiden i en kamp på vippen.

Tæt var det også mellem Basel og Fiorentina. For anden uge i træk endte det 2-1 til udeholdet i ordinær spilletid, inden Antonin Barak i den forlængede spilletid sikrede Firenze-holdets finalebillet.

/ritzau/





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Kasper Hjulmand

Varme rygter: Han har været i FC København

Spår flere træner-ændringer i FC København

Skal han med Bo Svensson til FC København?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

FC København tæt på ny assistenttræner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Klar på chokskifte

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Vild stime før Danmark-brag

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Randers var tæt på – nu er han et monster

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Han er også færdig i FC København

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’