På forhånd havde OB håbe på at Europa League-kampen mod Stuttgart kunne få de fynske fodboldfans på lægterne. OB kunne til kampen lukke 14.000 mennesker ind, men da den sidste tilskuer havde indfundet sig torsdag aften viste tælleapparatet ikke mere end 8.856 tilskuere.
– Vi er i princippet ikke tilfredse før, der er udsolgt. Hvorfor kampen ikke trak flere har vi endnu ikke evalueret på, siger kommunikationsdirektør Peter Hørlüch til tipsbladet.dk.
– Resultaterne på banen spiller uden tvivl ind. Vi har ikke haft de håbede resultater i foråret eller i den nye sæson, og det har sikkert haft indflydelse.
– Og selv om Stuttgart er et stort tysk hold, klinger det stadig nok ikke helt af et absolut klassehold, der i øjeblikket er hvad der skal til for at fylde tribunerne.
Direktøren glæder sig dog over den positive stemning, der var på lægterne kampen igennem.
– Selv om vi endte med at tabe kampen, er jeg sikker på, at mange tog fra stadion med en god oplevelse i kroppen. Der var en fantastisk opbakning hele stadion rundt, og fansene præsterede en flot tifo, hvilket bestemt er værd at notere sig, siger Peter Hørlüch.
OB er ud over Stuttgart i gruppe med spanske Getafe og schweiziske Young Boys. Ingen af holdene klinger umiddelbart af storhold, og ud fra prissætningen var torsdagens kamp da også vægtet som den største.
En billet ved indgangen torsdag aften på Fionia Park kostede for en voksen 295 kroner. Næsten hjemmekamp er mod Young Boys, hvor en billet er sat til 195 kroner, mens sidste hjemmekamp mod Michael Laudrups tidligere klub er sat til 225 kroner.
Peter Hørlüch vil endnu ikke spå om, hvor mange tilskuere, man håber at se til de kommende hjemmekampe.
– Nu skal vi først spille en udekamp 21. oktober (mod Young Boys, red.). Resultatet af den kan få indflydelse på, hvor mange mennesker, vi kan forvente at se på stadion, siger han.
OB er kommet skidt fra start i Europa League og står med 0 point efter to kampe. Stuttgart fører med seks point, mens både Getafe og Young Boys har tre point. Et nederlag i Schweiz vil gøre håbet om videre avancement i Europa League umådeligt svært.
Generelt er dansk fodbold ramt af tilskuernedgang efter mange år med opgangstider. Tallene fra Superligaen viser langt de fleste steder nedgang, og eksempelvis blev storopgøret mellem FC København og Brøndby i Parken for nyligt overværet af under 30.000 tilskuere for første gang i mange år.
– En undersøgelse viser, at ud fra stadion-kapaciteten er vi et af de hold i ligaen, der klarer os bedst, men det er klart, at den generelle nedgang i tilskuerne også spiller ind, siger Peter Hørlüch, der forklarer, at OB gennem mange år har haft fremgang og gør meget for at vinde nye fans på Fyn med flere forskellige initiativer som loyalitets-arrangementer og samarbejdsaftaler med mindre klubber på øen.
OB’s bedst besøgte hjemmekamp i denne sæson var da FC København var på besøg 8. august, hvor 11.187 tilskuere var fandt vej til Fionia Park

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– En stor beslutning

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Teemu Pukki dominerer

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder dansk debutant

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Ikke sket i 8 år

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Holdt på stor hemmelighed

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Elkjær jubler over Frank

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

– Dumdristigt og naivt

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau
