• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Kenneth Jensen

SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Haderslev-klubben drømmer om et europæisk gruppespil, for der vil være store penge i det for en klub som SønderjyskE.

Af Kenneth Jensen

De har tidligere været fem minutter fra et europæisk gruppespil, Haderslev-mandskabet SønderjyskE, og torsdag sætter klubben igen jagten ind på et europæisk gruppespil, når man møder Viktoria Plzen på udebane. Og de ved, at det er store penge, der venter, hvis det lykkes at komme med i gruppespillet, siger SønderjyskE's direktør Klaus Rasmussen til Der Nordschleswiger.

Som pokalvindere træder det danske mandskab ind i tredje runde, og selv om det er en svær kamp, er SønderjyskE ikke uden muligheder. Kan man lave overraskelsen og gå videre, venter en udekamp mod vinderen af opgøret mod Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. Her vil SønderjyskE heller ikke være uden mulighed.

Læs også:Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker

- Deltagelse er vigtigt for vores image og stolthed. Vi får lov at repræsentere vores del af landet og vores land i Europa. Får vi succes, kan det blive meget vigtigt for vores klub økonomisk, siger direktør Klaus Rasmussen til Nordschleswiger og siger:

- Som pokalvindere træder vi ind i tredje runde. Vi har ikke været heldige med en udekamp mod en svær modstander, men kan vi klare opgaven, er vi meget tæt på det forjættede land. Store penge venter i gruppespillet, og bare det at deltage (i kvalifikationen, red.) bringer os nogle penge, der ikke er uden betydning for en klub som SønderjyskE.

Læs også:FCM-træner vil rotere: Skal ramme en balancegang

Der spilles ikke ude og hjemme - hverken i 3. eller 4. runde af kvalifikationen - så SønderjyskE skal have det afgjort over én kamp.

Glen Riddersholm og holdet skal bare huske tilbage på den danske pokalturnering for at få ekstra selvtillid i forhold til formatet, for det var netop sådan, man formåede at spille sig frem til pokalfinalen og klubbens første pokaltitel. Ved at slå modstandere i knald eller fald-kampe.

Der er kampstart klokken 18.00 i Tjekkiet på torsdag.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland - Lyngby Boldklub

Læs også:Overblik: SønderjyskE's og FCK's svære veje mod gruppespillet

Læs også:Eksklusiv pris: Se AGF og FC København i Europa League med Dplay