SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter

Haderslev-klubben drømmer om et europæisk gruppespil, for der vil være store penge i det for en klub som SønderjyskE.



De har tidligere været fem minutter fra et europæisk gruppespil, Haderslev-mandskabet SønderjyskE, og torsdag sætter klubben igen jagten ind på et europæisk gruppespil, når man møder Viktoria Plzen på udebane. Og de ved, at det er store penge, der venter, hvis det lykkes at komme med i gruppespillet, siger SønderjyskE’s direktør Klaus Rasmussen til Der Nordschleswiger.

Som pokalvindere træder det danske mandskab ind i tredje runde, og selv om det er en svær kamp, er SønderjyskE ikke uden muligheder. Kan man lave overraskelsen og gå videre, venter en udekamp mod vinderen af opgøret mod Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. Her vil SønderjyskE heller ikke være uden mulighed.

Læs også:Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker

– Deltagelse er vigtigt for vores image og stolthed. Vi får lov at repræsentere vores del af landet og vores land i Europa. Får vi succes, kan det blive meget vigtigt for vores klub økonomisk, siger direktør Klaus Rasmussen til Nordschleswiger og siger:

– Som pokalvindere træder vi ind i tredje runde. Vi har ikke været heldige med en udekamp mod en svær modstander, men kan vi klare opgaven, er vi meget tæt på det forjættede land. Store penge venter i gruppespillet, og bare det at deltage (i kvalifikationen, red.) bringer os nogle penge, der ikke er uden betydning for en klub som SønderjyskE.

Læs også:FCM-træner vil rotere: Skal ramme en balancegang

Der spilles ikke ude og hjemme – hverken i 3. eller 4. runde af kvalifikationen – så SønderjyskE skal have det afgjort over én kamp.

Glen Riddersholm og holdet skal bare huske tilbage på den danske pokalturnering for at få ekstra selvtillid i forhold til formatet, for det var netop sådan, man formåede at spille sig frem til pokalfinalen og klubbens første pokaltitel. Ved at slå modstandere i knald eller fald-kampe.

Der er kampstart klokken 18.00 i Tjekkiet på torsdag.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet




Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Det giver håb for fremtiden

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stor klub bekræfter interesse for dansker