SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter

Haderslev-klubben drømmer om et europæisk gruppespil, for der vil være store penge i det for en klub som SønderjyskE.



De har tidligere været fem minutter fra et europæisk gruppespil, Haderslev-mandskabet SønderjyskE, og torsdag sætter klubben igen jagten ind på et europæisk gruppespil, når man møder Viktoria Plzen på udebane. Og de ved, at det er store penge, der venter, hvis det lykkes at komme med i gruppespillet, siger SønderjyskE’s direktør Klaus Rasmussen til Der Nordschleswiger.

Som pokalvindere træder det danske mandskab ind i tredje runde, og selv om det er en svær kamp, er SønderjyskE ikke uden muligheder. Kan man lave overraskelsen og gå videre, venter en udekamp mod vinderen af opgøret mod Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. Her vil SønderjyskE heller ikke være uden mulighed.

Læs også:Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker

– Deltagelse er vigtigt for vores image og stolthed. Vi får lov at repræsentere vores del af landet og vores land i Europa. Får vi succes, kan det blive meget vigtigt for vores klub økonomisk, siger direktør Klaus Rasmussen til Nordschleswiger og siger:

– Som pokalvindere træder vi ind i tredje runde. Vi har ikke været heldige med en udekamp mod en svær modstander, men kan vi klare opgaven, er vi meget tæt på det forjættede land. Store penge venter i gruppespillet, og bare det at deltage (i kvalifikationen, red.) bringer os nogle penge, der ikke er uden betydning for en klub som SønderjyskE.

Læs også:FCM-træner vil rotere: Skal ramme en balancegang

Der spilles ikke ude og hjemme – hverken i 3. eller 4. runde af kvalifikationen – så SønderjyskE skal have det afgjort over én kamp.

Glen Riddersholm og holdet skal bare huske tilbage på den danske pokalturnering for at få ekstra selvtillid i forhold til formatet, for det var netop sådan, man formåede at spille sig frem til pokalfinalen og klubbens første pokaltitel. Ved at slå modstandere i knald eller fald-kampe.

Der er kampstart klokken 18.00 i Tjekkiet på torsdag.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’