De har tidligere været fem minutter fra et europæisk gruppespil, Haderslev-mandskabet SønderjyskE, og torsdag sætter klubben igen jagten ind på et europæisk gruppespil, når man møder Viktoria Plzen på udebane. Og de ved, at det er store penge, der venter, hvis det lykkes at komme med i gruppespillet, siger SønderjyskE’s direktør Klaus Rasmussen til Der Nordschleswiger.
Som pokalvindere træder det danske mandskab ind i tredje runde, og selv om det er en svær kamp, er SønderjyskE ikke uden muligheder. Kan man lave overraskelsen og gå videre, venter en udekamp mod vinderen af opgøret mod Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. Her vil SønderjyskE heller ikke være uden mulighed.
Læs også:Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker
– Deltagelse er vigtigt for vores image og stolthed. Vi får lov at repræsentere vores del af landet og vores land i Europa. Får vi succes, kan det blive meget vigtigt for vores klub økonomisk, siger direktør Klaus Rasmussen til Nordschleswiger og siger:
– Som pokalvindere træder vi ind i tredje runde. Vi har ikke været heldige med en udekamp mod en svær modstander, men kan vi klare opgaven, er vi meget tæt på det forjættede land. Store penge venter i gruppespillet, og bare det at deltage (i kvalifikationen, red.) bringer os nogle penge, der ikke er uden betydning for en klub som SønderjyskE.
Læs også:FCM-træner vil rotere: Skal ramme en balancegang
Der spilles ikke ude og hjemme – hverken i 3. eller 4. runde af kvalifikationen – så SønderjyskE skal have det afgjort over én kamp.
Glen Riddersholm og holdet skal bare huske tilbage på den danske pokalturnering for at få ekstra selvtillid i forhold til formatet, for det var netop sådan, man formåede at spille sig frem til pokalfinalen og klubbens første pokaltitel. Ved at slå modstandere i knald eller fald-kampe.
Der er kampstart klokken 18.00 i Tjekkiet på torsdag.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
LIVE
TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
