De har tidligere været fem minutter fra et europæisk gruppespil, Haderslev-mandskabet SønderjyskE, og torsdag sætter klubben igen jagten ind på et europæisk gruppespil, når man møder Viktoria Plzen på udebane. Og de ved, at det er store penge, der venter, hvis det lykkes at komme med i gruppespillet, siger SønderjyskE’s direktør Klaus Rasmussen til Der Nordschleswiger.
Som pokalvindere træder det danske mandskab ind i tredje runde, og selv om det er en svær kamp, er SønderjyskE ikke uden muligheder. Kan man lave overraskelsen og gå videre, venter en udekamp mod vinderen af opgøret mod Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. Her vil SønderjyskE heller ikke være uden mulighed.
Læs også:Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker
– Deltagelse er vigtigt for vores image og stolthed. Vi får lov at repræsentere vores del af landet og vores land i Europa. Får vi succes, kan det blive meget vigtigt for vores klub økonomisk, siger direktør Klaus Rasmussen til Nordschleswiger og siger:
– Som pokalvindere træder vi ind i tredje runde. Vi har ikke været heldige med en udekamp mod en svær modstander, men kan vi klare opgaven, er vi meget tæt på det forjættede land. Store penge venter i gruppespillet, og bare det at deltage (i kvalifikationen, red.) bringer os nogle penge, der ikke er uden betydning for en klub som SønderjyskE.
Læs også:FCM-træner vil rotere: Skal ramme en balancegang
Der spilles ikke ude og hjemme – hverken i 3. eller 4. runde af kvalifikationen – så SønderjyskE skal have det afgjort over én kamp.
Glen Riddersholm og holdet skal bare huske tilbage på den danske pokalturnering for at få ekstra selvtillid i forhold til formatet, for det var netop sådan, man formåede at spille sig frem til pokalfinalen og klubbens første pokaltitel. Ved at slå modstandere i knald eller fald-kampe.
Der er kampstart klokken 18.00 i Tjekkiet på torsdag.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
DAGENS SPILFORSLAG
Smalhals i Inglewood
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Portugal skuffede stort mod DR Congo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
