De har tidligere været fem minutter fra et europæisk gruppespil, Haderslev-mandskabet SønderjyskE, og torsdag sætter klubben igen jagten ind på et europæisk gruppespil, når man møder Viktoria Plzen på udebane. Og de ved, at det er store penge, der venter, hvis det lykkes at komme med i gruppespillet, siger SønderjyskE’s direktør Klaus Rasmussen til Der Nordschleswiger.
Som pokalvindere træder det danske mandskab ind i tredje runde, og selv om det er en svær kamp, er SønderjyskE ikke uden muligheder. Kan man lave overraskelsen og gå videre, venter en udekamp mod vinderen af opgøret mod Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. Her vil SønderjyskE heller ikke være uden mulighed.
Læs også:Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker
– Deltagelse er vigtigt for vores image og stolthed. Vi får lov at repræsentere vores del af landet og vores land i Europa. Får vi succes, kan det blive meget vigtigt for vores klub økonomisk, siger direktør Klaus Rasmussen til Nordschleswiger og siger:
– Som pokalvindere træder vi ind i tredje runde. Vi har ikke været heldige med en udekamp mod en svær modstander, men kan vi klare opgaven, er vi meget tæt på det forjættede land. Store penge venter i gruppespillet, og bare det at deltage (i kvalifikationen, red.) bringer os nogle penge, der ikke er uden betydning for en klub som SønderjyskE.
Læs også:FCM-træner vil rotere: Skal ramme en balancegang
Der spilles ikke ude og hjemme – hverken i 3. eller 4. runde af kvalifikationen – så SønderjyskE skal have det afgjort over én kamp.
Glen Riddersholm og holdet skal bare huske tilbage på den danske pokalturnering for at få ekstra selvtillid i forhold til formatet, for det var netop sådan, man formåede at spille sig frem til pokalfinalen og klubbens første pokaltitel. Ved at slå modstandere i knald eller fald-kampe.
Der er kampstart klokken 18.00 i Tjekkiet på torsdag.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
