På ledelsesgangen i SønderjyskE omtales Europa Leagues gruppespil som “det forjættede land”.
Det skyldes den store økonomiske gevinst, som en billet til et gruppespil giver. Klubben er to sejre fra en ny økonomisk virkelighed.
Det siger SønderjyskEs administrerende direktør, Klaus Rasmussen, forud for torsdagens udekamp mod tjekkiske Viktoria Plzen i tredje og næstsidste runde af Europa League-kvalifikationen.
– Der er nogle indtægter i både at spille i tredje kvalifikationsrunde mod Plzen, og hvis vi skal spille i playoffrunden i næste uge.
– Men det er en helt anden økonomisk virkelighed, der venter på den anden side, hvis vi kan løse de to opgaver. Vi var tæt på i 2016, og nu håber vi, at vi kommer mere end tæt på, siger Klaus Rasmussen.
Besejres Plzen torsdag og enten Hapoel Beer Sheva eller Motherwell i næste runde udløser det både en flot startpakke fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) samt garanterede tv-indtægter. Hver del løber op i et tocifret millionbeløb.
Dertil kommer mere end fire millioner kroner per sejr i gruppespillet, mens det giver cirka halvanden million kroner at spille uafgjort.
– Det er på den høje side af 30 millioner kroner, vi er sikret ved bare at stemple ind i gruppespillet, og så kan der komme yderligere millioner. Det er nogle helt andre tal, end dem vi normalt arbejder med, og det er derfor, vi ser det som det forjættede land.
– Selvfølgelig fylder pengedelen lidt på direktionsgangene, men det vigtigste er, at spillerne er 100 procent fokuserede på den opgave, der venter mod Plzen, siger Klaus Rasmussen.
Tirsdag blev SønderjyskEs fodboldafdeling købt af en amerikansk familie. Det giver i sig selv et økonomisk løft, som kan medføre, at sønderjyderne bliver en hyppigere deltager i europæisk fodbold.
– I 2014 meldte vi ud, at vi ville spille i Europa hvert femte år, og det blev der trukket lidt på smilebåndet af rundtomkring, men vi er stolte af at leve op til vores målsætning.
– Sagt på jysk, så tror jeg ikke, at mulighederne bliver dårligere for at se os i Europa fremadrettet med vores nye ejere. I ejerskabet ligger der nogle klare ambitioner om, at vi skal løftes op på et højere niveau i Superligaen, og det betyder jo også, at vi så kommer til at gå mere efter at spille i Europa fremadrettet.
– Men det er stadig så nyt, så jeg endnu ikke ved, om vi justerer vores målsætning om deltagelse i europæisk fodbold hvert femte år, siger SønderjyskE-direktøren.
/ritzau/
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
