Solbakken stolt af tropperne: En af vores bedste kampe nogensinde

Ståle Solbakken roser alle mand, og så mener han, at denne sæsons europæiske kampagne er blandt de bedste i FC Københavns historie.



Tipsbladet.dk i Køln, Tyskland

De er gået videre fra Champions League-gruppespillet som det eneste danske hold nogensinde, og FC København har ved andre lejligheder slået gode og store hold ud af Europa. I august 2018 var det eksempelvis Atalanta, der blev slået, da FCK sikrede sig et Europa League-gruppespil.

Selv om det endte med et nederlag til Manchester United i Europa League-kvartfinalen, mener nordmanden, at både den europæiske kampagne og opgøret mod Manchester United skriver sig op mod toppen af FCK’s præstationer europæisk.

Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne

– Det er deroppe, og kampen, vi spiller i dag, var en af bedste kampe, vi har spillet nogensinde. Man skal have med i tankerne, at mange af spillerne ikke har været i nærheden af at spille på sådan et niveau her før. 

– Vi har mange unge spillere i opstillingen – Pep Biel er ung, Jens Stage er ung, Mikkel Kaufmanner ung, Jonas Wind er ung, Victor Nelsson er ung. Jeg kan ikke bede om mere. Vi har marginalerne i de første 15 minutter af ekstra tid, hvor Kalle har to-tre store redninger. Men det er ikke meget, de har i de første 90 minutter. De har en eller to muligheder, siger Ståle Solbakken på pressemødet.

Han går dermed også i rette med sin norske kollega, der mente, at “Kalle” Johnsson stod sit livs kamp. 

Læs også:Solskjær imponeret af FCK’s europæiske sæson

– Jeg ved ikke, hvor mange skud vi havde – det var tæt på 30 – deres keeper stod sit livs kamp. Jeg kunne også sige, at vi skulle være mere kliniske, men jeg er glad for, at vi er videre. Nu handler det om at vinde de sidste, sagde Ole Gunnar Solskjær på sit pressemøde, hvortil Ståle Solbakken svarede:

– Han spillede de bedste otte-10 minutter af sit liv – de første halvfems var en rigtig god teamperformance, lød det.

Nordmanden og FCK går nu på pause, inden man skal forsøge at spille sig tilbage i gruppespillet i Europa League.

FCK indtræder i 2. runde af Europa League-kvalifikationen til den kommende sæsons turnering, mens Manchester United er videre til semifinalen, hvor man enten møder Wolverhampton eller Sevilla.

Læs også:Stage: Superligaen og Europa League er to forskellige turneringer
Læs også:Ståle: Meget lille forskel de første 90 minutter
Læs også:Johnsson efter pragtkamp: Hele holdet skal have ros




Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spansk VM-helt slog til igen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Uventet transferdrejning