Tipsbladet.dk i Køln, Tyskland
De er gået videre fra Champions League-gruppespillet som det eneste danske hold nogensinde, og FC København har ved andre lejligheder slået gode og store hold ud af Europa. I august 2018 var det eksempelvis Atalanta, der blev slået, da FCK sikrede sig et Europa League-gruppespil.
Selv om det endte med et nederlag til Manchester United i Europa League-kvartfinalen, mener nordmanden, at både den europæiske kampagne og opgøret mod Manchester United skriver sig op mod toppen af FCK’s præstationer europæisk.
Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne
– Det er deroppe, og kampen, vi spiller i dag, var en af bedste kampe, vi har spillet nogensinde. Man skal have med i tankerne, at mange af spillerne ikke har været i nærheden af at spille på sådan et niveau her før.
– Vi har mange unge spillere i opstillingen – Pep Biel er ung, Jens Stage er ung, Mikkel Kaufmanner ung, Jonas Wind er ung, Victor Nelsson er ung. Jeg kan ikke bede om mere. Vi har marginalerne i de første 15 minutter af ekstra tid, hvor Kalle har to-tre store redninger. Men det er ikke meget, de har i de første 90 minutter. De har en eller to muligheder, siger Ståle Solbakken på pressemødet.
Han går dermed også i rette med sin norske kollega, der mente, at “Kalle” Johnsson stod sit livs kamp.
Læs også:Solskjær imponeret af FCK’s europæiske sæson
– Jeg ved ikke, hvor mange skud vi havde – det var tæt på 30 – deres keeper stod sit livs kamp. Jeg kunne også sige, at vi skulle være mere kliniske, men jeg er glad for, at vi er videre. Nu handler det om at vinde de sidste, sagde Ole Gunnar Solskjær på sit pressemøde, hvortil Ståle Solbakken svarede:
– Han spillede de bedste otte-10 minutter af sit liv – de første halvfems var en rigtig god teamperformance, lød det.
Nordmanden og FCK går nu på pause, inden man skal forsøge at spille sig tilbage i gruppespillet i Europa League.
FCK indtræder i 2. runde af Europa League-kvalifikationen til den kommende sæsons turnering, mens Manchester United er videre til semifinalen, hvor man enten møder Wolverhampton eller Sevilla.
Læs også:Stage: Superligaen og Europa League er to forskellige turneringer
Læs også:Ståle: Meget lille forskel de første 90 minutter
Læs også:Johnsson efter pragtkamp: Hele holdet skal have ros
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
