Brøndby har overvundet islandsk, skotsk og tysk modstand indtil videre i Europa League, og sidste skridt på vejen mod et gruppespil i Europas næstfineste klubturnering går via Grækenland. Fredag blev de blå-gule parret med storklubben Panathinaikos, der er en af giganterne i græsk fodbold, men pt. halter et stykke efter Olympiakos, der senest vandt mesterskabet med hele 30 points forspring ned til Brøndbys kommende modstander.
Den tidligere danske landsholdsspiller, Jan Michaelsen, tørnede ud for Panathinaikos fra 2001 til 2004, og han glæder sig til at se sin tidligere klub i aktion mod Brøndby.
– Jeg havde tre rigtig gode år i klubben, som jeg husker tilbage på med glæde. Det er en klub, der måske ikke helt er, hvor de var for år tilbage. Det er stadig en storklub, men det er Olympiakos, der løber med alle mesterskaberne. Klubben har for nylig fået ny ejer og er ved at bygge sig selv op igen, og så er det en klub, der ofte gør det godt i Europa. Det bliver en stor og spændende udfordring for Brøndby, siger Jan Michaelsen til tipsbladet.dk.
Panathinaikos er kendt for at have en hjemmebane med meget fanatiske tilskuere, og det har uden tvivl påvirket mange modstandere i årenes løb. Lige præcis Brøndby tror Jan Michaelsen imidlertid har, hvad der skal til for at modstå trykket fra de græske supportere.
– De kommer til at spille i røg og damp, det er der slet ingen tvivl om, men det tror jeg egentlig ikke, at lige præcis Brøndby bekymrer sig så meget om. De er vant til at have fantastiske fans på lægterne. Når det er sagt, så bliver det helt sikkert en flot kulisse i Grækenland. Det er især hjemmekampene i Europa, der står klart for mig i erindringen, når jeg tænker på min tid i klubben, fastslår den tidligere U/17-landstræner.
For to år siden mødte FC Midtjylland Panathinaikos i samme fase i Europa League-kvalifikationen, og midtjyderne tabte klart over to kampe. Ved den lejlighed udtalte Jan Michaelsen inden opgørene til tipsbladet.dk, at han havde Panathinaikos mistænkt for at undervurdere FC Midtjylland.
Samme følelse står han ikke med denne gang, hvor Brøndby er modstanderen.
– Jeg tror bestemt ikke, de undervurderer Brøndby. Det er en klub med et andet omdømme end FC Midtjylland, og det ved man også i Grækenland. Men jeg er sikker på, at de har en forventning om, at de nok skal gå videre. Panathinaikos er en klub med en høj selvforståelse og mange pokaler i skabet, så jeg er sikker på, at de ikke vil lade Brøndby stå i vejen, siger Michaelsen, der tror, det kan blive en lille fordel for Brøndby, at den græske liga fortsat ligger stille:
– Det er uden tvivl en fordel for Brøndby. Sæsonen er i fuld gang i Danmark, og Brøndby har desuden spillet en række kampe i Europa, så de er inde i en rytme. Den rytme mangler Panathinaikos fuldstændig. Her tænker jeg selvfølgelig primært på den spillemæssige rytme, men også i forhold til rejser osv. På den front står der i hvert fald et lille plus ud for Brøndby.
At det er muligt for danske hold at slå Panathinaikos har både OB og FC København vist i nyere tid. I 2011 slog fynboerne den græske storklub ud i Champions League-kvalifikationen, og året før besejrede FCK Panathinaikos både ude og hjemme i gruppespillet i verdens fornemste klubturnering.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Superliga-klub smadrer transferrekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Må acceptere stor lønnedgang

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Forstår intet af stor dansk transfer

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Kæmpe milliontab

Er han Viborgs næste cheftræner?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Aflyser sommerferien

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Diogo Jota død i trafikulykke

FCK-kamp afblæst

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Dansk Wimbledon-sensation

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid