Dansker i ny rolle: Man skal sluge nogle kameler

Dansk angriber har ikke været i aktion for St. Pauli siden 7. oktober, men han regner ikke med at skifte.



I de forgangne fire sæsoner var danske Andreas Albers hamrende stabil for Jahn Regensburg i 2. Bundesliga. Han spillede mellem 32 og 34 kampe hvert år og kvitterede med mellem seks og 13 mål.

Sådan ser det ikke ud til at blive i denne sæson for den danske angriber.

Siden sommerskiftet til St. Pauli har Andreas Albers spillet ti kampe, heraf kun fire fra start. Ja, han har faktisk slet ikke været i aktion i 2. Bundesligaen siden 7. oktober, og i efterårets sidste fire kampe var han end ikke med i St. Paulis trup.

I den situation ville mange spillere nok søge nye græsgange. Og en angriber, der har scoret mål i stort set alle de klubber, han har spillet i, ville da nok også kunne tiltrække sig interesse.

Men Andreas Albers har ikke planer om at forlade St. Pauli denne vinter, fortæller han i et interview med Tipsbladet. 

– Nej, det tror jeg ikke, svarer Andreas Albers på spørgsmålet om, om han skal videre, og tilføjer:

– Det er klart, at det er en hård konkurrence, der er, og nok også den hårdeste, jeg har oplevet i min fodboldkarriere. Det er utilfredsstillende, det er klart. Men jeg vidste også godt, at jeg ikke udelukkende kun var hentet ind på mine fodboldmæssige kvaliteter, men også på grund af det, der bliver gjort bag kulisserne. Dér arbejder jeg på fuld tryk.

Og selvom han prøver at bidrage uden for kridtstregerne, har det været noget af en omvæltning for angriberen, der har været mere eller mindre fast mand i alle sine tidligere klubber.

– Det er faktisk første gang i min karriere, hvor jeg har spillet så lidt, tror jeg. Det skal man vænne sig til. Man skal sluge nogle kameler og pakke nogle skuffelser væk ret hurtigt, men det var jeg fuldstændig klar over, da jeg skiftede. Det var jo et stort skifte i sommer – at skifte fra en nedrykker i 2. Bundesliga til et tophold i 2. Bundesligaen.

– Jeg var klar over, at jeg virkelig skulle være skarp og gribe mine chancer. Og det lykkedes ikke, og så vidste jeg godt, at det alternativ, der var, hvis jeg ikke skulle starte inde, var at kunne bidrage på alle mulige andre leder og kanter, siger Andreas Albers og fortæller, at han også har snakke med sin træner om, hvad der skal forbedres, og hvordan udsigterne til spilletid er.

Kultklub
Andreas Albers' nuværende klub, St. Pauli, er desuden kendt som en kultklub, efter at klubbens fanscene i 1980'erne begyndte at sætte fokus på sociale problemer og politik. Siden er værdierne blevet en stor del af St. Paulis identitet, der ligeledes lægger vægt på at være inkluderende.

Noget, danskeren nyder. 

– Jeg synes, det er helt fantastisk. Jeg kendte jo selvfølgelig også klubben inden, men jeg havde alligevel ikke helt forståelse for, hvor inkluderende den egentlig er. Og jeg synes, det er helt fantastisk at opleve inde fra.

– Fordi mange klubber har lyst og prøver at være en stor del af et fællesskab i den by eller den region, som de ligesom ligger i. Men her, der mærker jeg bare en helt anden vilje til at være det. Det er en stor kontrast i forhold til andet fodbold, jeg finder i Tyskland og i Danmark

Hvordan kommer det særligt til udtryk?

– Jeg kan fortælle en historie. Et af Tysklands første hospices blev bygget i St. Pauli-området og var med patienter, der var terminalt syge, som de så tog sig af. Og den har vi været inde og besøge.

– Vi var inde og besøge en beboer, hvor han havde udklædt hele sit værelse med St. Pauli. Det var det hele. Sengetøj, kopper, plakater, puder, kuglepinde, solbriller. Alt var St. Pauli. Og det er noget, de tager sig af. Det hele bliver kombineret. St. Pauli er en kæmpe del af den bydel, men bydelen er også en kæmpe del af St. Pauli.

– Og det hænger så fantastisk godt sammen med, at du også har stadion inden midt i bydelen. Så på den led, er det ikke bare os, der prøver at give noget tilbage, men man bruger hinanden.

– Stemningen på stadion er også meget mere præget af, at man hepper på St. Pauli og ikke decideret på de 11, der står på banen. Det er ekstremt vigtigt for dem. Det er mere sådan, at de hepper på deres ideologi igennem St. Pauli. Og det skaber en ekstremt spændende stemning og anderledes følelse på stadion, siger Andreas Albers.

St. Pauli er aktuelt nummer to i 2. Bundesliga og flirter altså med oprykning til Bundesligaen, omend sæsonen er langt fra færdigspillet.





Alexander Zorniger chokerede i Farum


Medier fælder dom over Rasmus Højlund

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Tadej vil gerne – holdet siger nej

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Steve Cooper overrasker stort

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Kæmper mod uret

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Storklub meldes varm på Adam Daghim

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Patrick Vieira fyret

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Scorer hvert 49. minut

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Rasmus Højlund pryder forsiden

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

‘Nogle gange er jeg fucking god’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Slår fast: Han kommer til at koste

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

– Der er langt endnu

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Silkeborg IF – Brøndby IF

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Suveræn dansk sejr

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Sønderjyske – Vejle Boldklub