Der var spillet kampe med udvalgte danske hold tidligere, men OL i London blev første officielle udtagelse og premieren en kvartfinale mod Frankrig. Rent faktisk et fransk B-landshold, der altså blev slået 9-0, hvorefter danskerne så efterfølgende besejrede det franske A-hold med 17-1.
Hvor der forleden til VM-kampen mod Malta kun var otte, der kan kaldes københavnere i den danske trup, så var det første danske landshold et rent københavner-hold, hvad det i øvrigt vedblev med at være i mange år.
Der var spillet 10 minutter af kampen i White City i London, da den danske anfører Nils Middelboe passerede den franske målmand og scorede det første officielle danske landskampmål. Middelboe – der blev første dansker i udlandet, da han siden kom til Chelsea som amatør – scorede senere endnu en gang i kampen, hvor Vilhelm Wolfhagen nettede fire gange.
Først til 9-0 lykkedes det for Sophus »Krølben« Nielsen at komme på tavlen, men han tog efterfølgende revanche med de historiske 10 mål i 17-1-sejren over Frankrig A tre dage efter.
To af de danske mål i 9-0-sejren blev scoret af senere matematikprofessor Harald Bohr, der var bror til den siden verdensberømte fysiker Niels Bohr. Den senere Nobelpris-modtager var selv aktiv som målmand i AB, men nåede ikke landsholdet.
At fodbold dengang gjorde større indtryk på Kong Christian X end fysik og matematik fortæller en anekdote fra 1916, da Niels Bohr var i audiens hos kongen i anledning af udnævnelsen til professor i fysik. Kongen gav udtryk for, at det glædede ham at møde den berømte fodboldspiller Bohr, hvorefter Niels Bohr i strid med etiketten to gange irettesatte kongen og søgte at forklare, at det måtte være broderen som majestæten tænkte på!
I øvrigt kom det danske 1908-hold ned på benene igen efter sejrene over Frankrig, da man tabte OL-finalen til de engelske værter med 0-2.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
– Jeg får så ondt i maven over det
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Klar transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT