Der var spillet kampe med udvalgte danske hold tidligere, men OL i London blev første officielle udtagelse og premieren en kvartfinale mod Frankrig. Rent faktisk et fransk B-landshold, der altså blev slået 9-0, hvorefter danskerne så efterfølgende besejrede det franske A-hold med 17-1.
Hvor der forleden til VM-kampen mod Malta kun var otte, der kan kaldes københavnere i den danske trup, så var det første danske landshold et rent københavner-hold, hvad det i øvrigt vedblev med at være i mange år.
Der var spillet 10 minutter af kampen i White City i London, da den danske anfører Nils Middelboe passerede den franske målmand og scorede det første officielle danske landskampmål. Middelboe – der blev første dansker i udlandet, da han siden kom til Chelsea som amatør – scorede senere endnu en gang i kampen, hvor Vilhelm Wolfhagen nettede fire gange.
Først til 9-0 lykkedes det for Sophus »Krølben« Nielsen at komme på tavlen, men han tog efterfølgende revanche med de historiske 10 mål i 17-1-sejren over Frankrig A tre dage efter.
To af de danske mål i 9-0-sejren blev scoret af senere matematikprofessor Harald Bohr, der var bror til den siden verdensberømte fysiker Niels Bohr. Den senere Nobelpris-modtager var selv aktiv som målmand i AB, men nåede ikke landsholdet.
At fodbold dengang gjorde større indtryk på Kong Christian X end fysik og matematik fortæller en anekdote fra 1916, da Niels Bohr var i audiens hos kongen i anledning af udnævnelsen til professor i fysik. Kongen gav udtryk for, at det glædede ham at møde den berømte fodboldspiller Bohr, hvorefter Niels Bohr i strid med etiketten to gange irettesatte kongen og søgte at forklare, at det måtte være broderen som majestæten tænkte på!
I øvrigt kom det danske 1908-hold ned på benene igen efter sejrene over Frankrig, da man tabte OL-finalen til de engelske værter med 0-2.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Nu taler Messi
TRANSFER