1908: Danmark-Frankrig 9-0

Der var spillet kampe med udvalgte danske hold tidligere, men OL i London blev første officielle udtagelse og premieren en kvartfinale mod Frankrig. Rent faktisk et fransk B-landshold, der altså blev slået 9-0, hvorefter danskerne så efterfølgende besejrede det franske A-hold med 17-1. Hvor der forleden til VM-kampen mod Malta kun var otte, der kan…



Der var spillet kampe med udvalgte danske hold tidligere, men OL i London blev første officielle udtagelse og premieren en kvartfinale mod Frankrig. Rent faktisk et fransk B-landshold, der altså blev slået 9-0, hvorefter danskerne så efterfølgende besejrede det franske A-hold med 17-1.

Hvor der forleden til VM-kampen mod Malta kun var otte, der kan kaldes københavnere i den danske trup, så var det første danske landshold et rent københavner-hold, hvad det i øvrigt vedblev med at være i mange år.

Der var spillet 10 minutter af kampen i White City i London, da den danske anfører Nils Middelboe passerede den franske målmand og scorede det første officielle danske landskampmål. Middelboe – der blev første dansker i udlandet, da han siden kom til Chelsea som amatør – scorede senere endnu en gang i kampen, hvor Vilhelm Wolfhagen nettede fire gange.

Først til 9-0 lykkedes det for Sophus »Krølben« Nielsen at komme på tavlen, men han tog efterfølgende revanche med de historiske 10 mål i 17-1-sejren over Frankrig A tre dage efter.
To af de danske mål i 9-0-sejren blev scoret af senere matematikprofessor Harald Bohr, der var bror til den siden verdensberømte fysiker Niels Bohr. Den senere Nobelpris-modtager var selv aktiv som målmand i AB, men nåede ikke landsholdet.

At fodbold dengang gjorde større indtryk på Kong Christian X end fysik og matematik fortæller en anekdote fra 1916, da Niels Bohr var i audiens hos kongen i anledning af udnævnelsen til professor i fysik. Kongen gav udtryk for, at det glædede ham at møde den berømte fodboldspiller Bohr, hvorefter Niels Bohr i strid med etiketten to gange irettesatte kongen og søgte at forklare, at det måtte være broderen som majestæten tænkte på!

I øvrigt kom det danske 1908-hold ned på benene igen efter sejrene over Frankrig, da man tabte OL-finalen til de engelske værter med 0-2.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem