Der var spillet kampe med udvalgte danske hold tidligere, men OL i London blev første officielle udtagelse og premieren en kvartfinale mod Frankrig. Rent faktisk et fransk B-landshold, der altså blev slået 9-0, hvorefter danskerne så efterfølgende besejrede det franske A-hold med 17-1.
Hvor der forleden til VM-kampen mod Malta kun var otte, der kan kaldes københavnere i den danske trup, så var det første danske landshold et rent københavner-hold, hvad det i øvrigt vedblev med at være i mange år.
Der var spillet 10 minutter af kampen i White City i London, da den danske anfører Nils Middelboe passerede den franske målmand og scorede det første officielle danske landskampmål. Middelboe – der blev første dansker i udlandet, da han siden kom til Chelsea som amatør – scorede senere endnu en gang i kampen, hvor Vilhelm Wolfhagen nettede fire gange.
Først til 9-0 lykkedes det for Sophus »Krølben« Nielsen at komme på tavlen, men han tog efterfølgende revanche med de historiske 10 mål i 17-1-sejren over Frankrig A tre dage efter.
To af de danske mål i 9-0-sejren blev scoret af senere matematikprofessor Harald Bohr, der var bror til den siden verdensberømte fysiker Niels Bohr. Den senere Nobelpris-modtager var selv aktiv som målmand i AB, men nåede ikke landsholdet.
At fodbold dengang gjorde større indtryk på Kong Christian X end fysik og matematik fortæller en anekdote fra 1916, da Niels Bohr var i audiens hos kongen i anledning af udnævnelsen til professor i fysik. Kongen gav udtryk for, at det glædede ham at møde den berømte fodboldspiller Bohr, hvorefter Niels Bohr i strid med etiketten to gange irettesatte kongen og søgte at forklare, at det måtte være broderen som majestæten tænkte på!
I øvrigt kom det danske 1908-hold ned på benene igen efter sejrene over Frankrig, da man tabte OL-finalen til de engelske værter med 0-2.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT