Det var ikke lutter kendte navne, der kom til Horsens i sommer.
Emil Frederiksen, Mikkel Kallesøe og Sebastian Hausner ringer mange klokker for Superliga-fans, men en række spillere fra Østeuropa, Norge og Vestafrika dukker næppe op på radaren for mange før den dag, hvor Horsens vender tilbage til Superligaen.
Men sikkert er det, at det var en dyr omgang.
Om det var 20 eller 25 millioner kroner vil Horsens-lederne ikke ind på, men dyrt var det, og det er især den historie om millionerne på transfermarkedet, der har fyldt de seneste måneder.
Manden, der administrerer den nye trup, er helt med på den opmærksomhed, de massive indkøb har ført med sig.
Men nogen oprykningsgaranti kan og vil Martin Retov ikke give i en række, der efter hans mening er mere jævnbyrdig end Superligaen.
– Det er skidesvært at rykke op. Det er en god liga med mange gode hold, og der er en del, der får meget ud af lidt. Der er hold, der ikke har så mange penge, men som stort set alle er på fuld tid. Så vi løber ikke bare over nogen. Alle kan strukturere sig og løbe i 90 minutter. Der er ikke noget, der hedder, at vi uden videre kører Roskilde over, fordi de er oprykker fra 2. Division. Sådan er det meget sjældent, og det er en ekstremt kompetitiv liga, siger Martin Retov til Tipsbladet.
– Der er ikke det meget høje topniveau, hold som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland har. Alle udebanekampe i 1. Division er svære, mens det ikke nødvendigvis er det for eksempel FC Midtjylland, når de skal til Vejle. Der er 1. Division meget jævn bortset fra OB, der er stukket af i tabellen her i begyndelsen af sæsonen.
Hektisk
Horsens hentede mere end et halvt nyt hold i sommer og ligger med Fredericia, Hvidovre og Esbjerg i duel om den anden oprykningsplads.
Og pengene bliver der lagt mærke til, men det nytter ikke at tro, de automatisk sender Horsens i Superligaen, mener Martin Retov.
– Når folk siger, vi kun kan rykke op med de køb, siger jeg 'rolig nu'. Hvis vi bare kunne garantere oprykning ved at gå i supermarkedet, hente spillere og så være sikker på, alt virkede med det samme, ville det være dejligt. Men sådan er fodbold sjældent. Jeg tror dog meget på det rå talent, vi har, og skulle det ikke lykkes i denne sæson, tror jeg, vi står rigtig godt sæsonen efter.
– Det var nærmest en befrielse, at transfervinduet lukkede. Der kunne jeg på første arbejdsdag bagefter sige til spillerne, at det er den her gruppe, de skal forholde sig til. Måske kommer der en enkelt eller to spillere til januar, men det er enkelte nye, ikke 15-16 mand. Det var så hektisk. Jeg var ny, assistenttrænerne var nye, Esben [Hansen, sportsdirektør] var ny, alt var nyt, siger Martin Retov om en hektisk indledning på det nye job.
– Vi spillede syv kampe, inden transfervinduet lukkede, hvor der røg den ene efter den anden spiller ind og ud. På sidste dag kom Emil Frederiksen, Moses Opondo tog til Fredericia, og Jakob Ankersen stoppede. Den ene uge tænkte jeg, at ét system passede godt til holdet. Så kom for eksempel Emil, og så ville jeg spille på en anden måde for at have plads til ham.
– Så de første seks-syv kampe handlede bare om at få point og se, om der kunne komme lidt relationer på holdet. Vi nåede nærmest ikke at træne, der var bare kampe hele tiden, så den helt store forskel har været at få transfervinduet lukket. Og så har pilen heldigvis også bare peget op i præstationerne.
Hård konkurrence
I tabellen er OB indtil videre stukket af med Fredericia på andenpladsen, mens Horsens er treer forfulgt af Hvidovre og Esbjerg.
Senest tabte AC Horsens i Hillerød, så nemt bliver det ikke at komme op, forudser Martin Retov.
– Hvidovre har en helt anden rutine end os. De var det ældste hold i Superligaen i sidste sæson, og de har stort set holdt på alle mand. Det er jo Stenderup, Christian 'Grego', Spelmann, Matti Olsen, en masse spillere, der nærmest alle er mindst 27-28 år gamle.
– Fredericia og Esbjerg er lidt anderledes, hvor Fredericia har hentet dygtige lejespillere hos FC Midtjylland og Silkeborg, mens Esbjerg er kommet op og har en stærk hjemmebane. De har leveret et flot stykke arbejde. Jeg håber, vi kan være med hele vejen, og jeg tror, Hvidovre og Fredericia bliver vores to største konkurrenter, siger Martin Retov.
– Det er mega fedt at prøve udfordringen med at få hævet bundniveauet. Vi har vist et rigtig flot topniveau i nogle kampe, men bundniveauet skal hæves. Vi har stadig udfald, vi skal arbejde med. Vi har hentet unge spillere, nogle i næstbedste række i Norge og Sverige. Det er langt fra alle sammen, der har prøvet det samme som for eksempel Emil Frederiksen, Sebastian Hausner eller Mikkel Kallesøe.
Læs også første halvdel af Tipsbladets interview med Martin Retov, hvor Horsens-træneren fortæller om, hvorfor han valgte at tage fra Brøndby IF til AC Horsens.
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER