AaB – Silkeborg IF

Der bliver fuld smæk på Aalborg Portland Park mandag aften, når AaB kæmper for en plads i Oddset Pokalens semifinale mod de forsvarende vindere Silkeborg



Oddset Pokalen

Dommer: Sandi Putros

Man 16. december kl. 19.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Nordicbet

Odds fra marts 28, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

Der er lagt i kakkelovnen til en stor mandag aften i Aalborg, når AaB kan spille sig videre til pokalsemifinalen på bekostning af de forsvarende pokalmestre fra Silkeborg.

Første kvartfinale på JYSK Park for en uge siden bød på en målrig affære, som dog langt fra var så sindsoprivende som resultatet indikerer.

Langt henad vejen satte de to kvartfinalister nemlig hinanden i skak, inden det stak helt af i slutfasen med tre scoringer i kampens sidste ti minutter.

AaB nåede at formøble en 1-0 føring på kunstgræsset i Silkeborg, men i de døende sekunder hamrede Lars Kramer bolden op i målhjørnet efter en omgang klumpspil i feltet, og nordjyderne sikrede sig dermed en fortjent uafgjort, og et helt udmærket udgangspunkt inden returopgøret.

Der er kommet mere og mere bund i Menno Van Dams mandskab som efteråret er skredet frem med kun to nederlag i de seneste otte kampe i alle turneringer. Problemet er bare, at AaB ikke har vundet en eneste af de kampe, men i stedet leveret det ene kryds efter det andet.

Endnu en uafgjort kan i teorien være nok mandag aften, men så kræver det også, at værterne er skarpe fra ellevemeterpletten, hvis det når så langt.

Silkeborg IF:

AaB har spillet uafgjort i seks af de seneste otte kampe, men det er kun en dråbe i havet i forhold til Silkeborgs voldsomme ni krydser i de seneste 11 kampe.

Begge mandskaber har problemer med at få vekslet de mange tætte opgør til sejr, og derfor var det heller ikke en kæmpe overraskelse, da de i søndags delte i porten på JYSK Park.

Det er selvfølgelig fint ikke at tabe, og en god del af Silkeborgs mange uafgjort kampe har da også været mod hold fra den øvre del af Superligaen, men vi kommer ikke udenom, at det er gået lidt i stå for Kent Nielsens tropper.

Især offensivt, hvor det kun én gang i de seneste syv kampe er blevet til mere end en enkelt scoring, og hvor Tonni Adamsen efterhånden ligner en skygge af den angriber, som hamrede mål ind efter behag i sæsonens indledning.

Silkeborg-topscoreren har blot scoret ét mål i de seneste ni kampe i alle turneringer, og den måltørke må tilskrives en del af årsagen til gæsternes kun ene sejr i de seneste 11 kampe.

Anders Klynge, Rasmus Thelander og Alexander Busch er alle ude med skader.

Karantæner:

AaB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:

Første kvartfinale stod 0-0 indtil det 61. minut, og intet tydede på, at vi skulle få hele fire scoringer i det ellers ikke voldsomt sindsoprivende opgør.

Med uafgjort fra først opgør er der grobund for endnu en stillingskrig denne gang, og spørgsmålet er vel om nogle af de to mandskaber tør vove skærene særlig meget offensivt?

Både AaB og Silkeborg kæmper gevaldigt med at vinde for tiden, og vælter sig i stedet i krydser.

Der bliver heller ingen vinder efter ordinær tid denne gang i hvad der må forventes at blive en tæt og taktisk affære.

Dommen lyder på 1-1, og så snupper Silkeborg sejren på straffespark.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 28, 2026 18:34 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

‘Det er en gave for Danmark’

‘Vil du være multimillionær?’

Sendt hjem fra FC København-træning

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

– Hele holdet er trygge ved ham

Her begynder næste sæson i Superligaen

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet