AaB – Silkeborg IF

Der bliver fuld smæk på Aalborg Portland Park mandag aften, når AaB kæmper for en plads i Oddset Pokalens semifinale mod de forsvarende vindere Silkeborg



Oddset Pokalen

Dommer: Sandi Putros

Man 16. december kl. 19.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Nordicbet

Odds fra februar 13, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

Der er lagt i kakkelovnen til en stor mandag aften i Aalborg, når AaB kan spille sig videre til pokalsemifinalen på bekostning af de forsvarende pokalmestre fra Silkeborg.

Første kvartfinale på JYSK Park for en uge siden bød på en målrig affære, som dog langt fra var så sindsoprivende som resultatet indikerer.

Langt henad vejen satte de to kvartfinalister nemlig hinanden i skak, inden det stak helt af i slutfasen med tre scoringer i kampens sidste ti minutter.

AaB nåede at formøble en 1-0 føring på kunstgræsset i Silkeborg, men i de døende sekunder hamrede Lars Kramer bolden op i målhjørnet efter en omgang klumpspil i feltet, og nordjyderne sikrede sig dermed en fortjent uafgjort, og et helt udmærket udgangspunkt inden returopgøret.

Der er kommet mere og mere bund i Menno Van Dams mandskab som efteråret er skredet frem med kun to nederlag i de seneste otte kampe i alle turneringer. Problemet er bare, at AaB ikke har vundet en eneste af de kampe, men i stedet leveret det ene kryds efter det andet.

Endnu en uafgjort kan i teorien være nok mandag aften, men så kræver det også, at værterne er skarpe fra ellevemeterpletten, hvis det når så langt.

Silkeborg IF:

AaB har spillet uafgjort i seks af de seneste otte kampe, men det er kun en dråbe i havet i forhold til Silkeborgs voldsomme ni krydser i de seneste 11 kampe.

Begge mandskaber har problemer med at få vekslet de mange tætte opgør til sejr, og derfor var det heller ikke en kæmpe overraskelse, da de i søndags delte i porten på JYSK Park.

Det er selvfølgelig fint ikke at tabe, og en god del af Silkeborgs mange uafgjort kampe har da også været mod hold fra den øvre del af Superligaen, men vi kommer ikke udenom, at det er gået lidt i stå for Kent Nielsens tropper.

Især offensivt, hvor det kun én gang i de seneste syv kampe er blevet til mere end en enkelt scoring, og hvor Tonni Adamsen efterhånden ligner en skygge af den angriber, som hamrede mål ind efter behag i sæsonens indledning.

Silkeborg-topscoreren har blot scoret ét mål i de seneste ni kampe i alle turneringer, og den måltørke må tilskrives en del af årsagen til gæsternes kun ene sejr i de seneste 11 kampe.

Anders Klynge, Rasmus Thelander og Alexander Busch er alle ude med skader.

Karantæner:

AaB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:

Første kvartfinale stod 0-0 indtil det 61. minut, og intet tydede på, at vi skulle få hele fire scoringer i det ellers ikke voldsomt sindsoprivende opgør.

Med uafgjort fra først opgør er der grobund for endnu en stillingskrig denne gang, og spørgsmålet er vel om nogle af de to mandskaber tør vove skærene særlig meget offensivt?

Både AaB og Silkeborg kæmper gevaldigt med at vinde for tiden, og vælter sig i stedet i krydser.

Der bliver heller ingen vinder efter ordinær tid denne gang i hvad der må forventes at blive en tæt og taktisk affære.

Dommen lyder på 1-1, og så snupper Silkeborg sejren på straffespark.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 13, 2026 02:13 am

Ligatabel:

Seneste resultater





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Kontraktchok’ i Manchester United



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Derfor var Moukoko vraget

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afviser Anderlecht

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Snestorm kan udfordre OB

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford