Oddset Pokalen
Dommer: Sandi Putros
Man 16. december kl. 19.00
Stream: Viaplay Sports News
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.60
Odds fra maj 18, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AaB:
Der er lagt i kakkelovnen til en stor mandag aften i Aalborg, når AaB kan spille sig videre til pokalsemifinalen på bekostning af de forsvarende pokalmestre fra Silkeborg.
Første kvartfinale på JYSK Park for en uge siden bød på en målrig affære, som dog langt fra var så sindsoprivende som resultatet indikerer.
Langt henad vejen satte de to kvartfinalister nemlig hinanden i skak, inden det stak helt af i slutfasen med tre scoringer i kampens sidste ti minutter.
AaB nåede at formøble en 1-0 føring på kunstgræsset i Silkeborg, men i de døende sekunder hamrede Lars Kramer bolden op i målhjørnet efter en omgang klumpspil i feltet, og nordjyderne sikrede sig dermed en fortjent uafgjort, og et helt udmærket udgangspunkt inden returopgøret.
Der er kommet mere og mere bund i Menno Van Dams mandskab som efteråret er skredet frem med kun to nederlag i de seneste otte kampe i alle turneringer. Problemet er bare, at AaB ikke har vundet en eneste af de kampe, men i stedet leveret det ene kryds efter det andet.
Endnu en uafgjort kan i teorien være nok mandag aften, men så kræver det også, at værterne er skarpe fra ellevemeterpletten, hvis det når så langt.
Silkeborg IF:
AaB har spillet uafgjort i seks af de seneste otte kampe, men det er kun en dråbe i havet i forhold til Silkeborgs voldsomme ni krydser i de seneste 11 kampe.
Begge mandskaber har problemer med at få vekslet de mange tætte opgør til sejr, og derfor var det heller ikke en kæmpe overraskelse, da de i søndags delte i porten på JYSK Park.
Det er selvfølgelig fint ikke at tabe, og en god del af Silkeborgs mange uafgjort kampe har da også været mod hold fra den øvre del af Superligaen, men vi kommer ikke udenom, at det er gået lidt i stå for Kent Nielsens tropper.
Især offensivt, hvor det kun én gang i de seneste syv kampe er blevet til mere end en enkelt scoring, og hvor Tonni Adamsen efterhånden ligner en skygge af den angriber, som hamrede mål ind efter behag i sæsonens indledning.
Silkeborg-topscoreren har blot scoret ét mål i de seneste ni kampe i alle turneringer, og den måltørke må tilskrives en del af årsagen til gæsternes kun ene sejr i de seneste 11 kampe.
Anders Klynge, Rasmus Thelander og Alexander Busch er alle ude med skader.
Karantæner:
AaB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross
Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen
Dom:
Første kvartfinale stod 0-0 indtil det 61. minut, og intet tydede på, at vi skulle få hele fire scoringer i det ellers ikke voldsomt sindsoprivende opgør.
Med uafgjort fra først opgør er der grobund for endnu en stillingskrig denne gang, og spørgsmålet er vel om nogle af de to mandskaber tør vove skærene særlig meget offensivt?
Både AaB og Silkeborg kæmper gevaldigt med at vinde for tiden, og vælter sig i stedet i krydser.
Der bliver heller ingen vinder efter ordinær tid denne gang i hvad der må forventes at blive en tæt og taktisk affære.
Dommen lyder på 1-1, og så snupper Silkeborg sejren på straffespark.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 18, 2026 01:45 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback