Oddset Pokalen
Dommer: Sandi Putros
Man 16. december kl. 19.00
Stream: Viaplay Sports News
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.60
Odds fra maj 13, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AaB:
Der er lagt i kakkelovnen til en stor mandag aften i Aalborg, når AaB kan spille sig videre til pokalsemifinalen på bekostning af de forsvarende pokalmestre fra Silkeborg.
Første kvartfinale på JYSK Park for en uge siden bød på en målrig affære, som dog langt fra var så sindsoprivende som resultatet indikerer.
Langt henad vejen satte de to kvartfinalister nemlig hinanden i skak, inden det stak helt af i slutfasen med tre scoringer i kampens sidste ti minutter.
AaB nåede at formøble en 1-0 føring på kunstgræsset i Silkeborg, men i de døende sekunder hamrede Lars Kramer bolden op i målhjørnet efter en omgang klumpspil i feltet, og nordjyderne sikrede sig dermed en fortjent uafgjort, og et helt udmærket udgangspunkt inden returopgøret.
Der er kommet mere og mere bund i Menno Van Dams mandskab som efteråret er skredet frem med kun to nederlag i de seneste otte kampe i alle turneringer. Problemet er bare, at AaB ikke har vundet en eneste af de kampe, men i stedet leveret det ene kryds efter det andet.
Endnu en uafgjort kan i teorien være nok mandag aften, men så kræver det også, at værterne er skarpe fra ellevemeterpletten, hvis det når så langt.
Silkeborg IF:
AaB har spillet uafgjort i seks af de seneste otte kampe, men det er kun en dråbe i havet i forhold til Silkeborgs voldsomme ni krydser i de seneste 11 kampe.
Begge mandskaber har problemer med at få vekslet de mange tætte opgør til sejr, og derfor var det heller ikke en kæmpe overraskelse, da de i søndags delte i porten på JYSK Park.
Det er selvfølgelig fint ikke at tabe, og en god del af Silkeborgs mange uafgjort kampe har da også været mod hold fra den øvre del af Superligaen, men vi kommer ikke udenom, at det er gået lidt i stå for Kent Nielsens tropper.
Især offensivt, hvor det kun én gang i de seneste syv kampe er blevet til mere end en enkelt scoring, og hvor Tonni Adamsen efterhånden ligner en skygge af den angriber, som hamrede mål ind efter behag i sæsonens indledning.
Silkeborg-topscoreren har blot scoret ét mål i de seneste ni kampe i alle turneringer, og den måltørke må tilskrives en del af årsagen til gæsternes kun ene sejr i de seneste 11 kampe.
Anders Klynge, Rasmus Thelander og Alexander Busch er alle ude med skader.
Karantæner:
AaB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross
Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen
Dom:
Første kvartfinale stod 0-0 indtil det 61. minut, og intet tydede på, at vi skulle få hele fire scoringer i det ellers ikke voldsomt sindsoprivende opgør.
Med uafgjort fra først opgør er der grobund for endnu en stillingskrig denne gang, og spørgsmålet er vel om nogle af de to mandskaber tør vove skærene særlig meget offensivt?
Både AaB og Silkeborg kæmper gevaldigt med at vinde for tiden, og vælter sig i stedet i krydser.
Der bliver heller ingen vinder efter ordinær tid denne gang i hvad der må forventes at blive en tæt og taktisk affære.
Dommen lyder på 1-1, og så snupper Silkeborg sejren på straffespark.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 13, 2026 07:01 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM