Søndag eftermiddag tog en noget anden drejning, end Nikola Juric på forhånd havde forestillet sig.
Han sad som én blandt 1.281 fremmødte fans og så 2. divisionsopgøret mellem BK Frem og FC Helsingør, men omkring midtvejs i anden halvleg var der brug for hans hjælp på kunstgræsset i Valby.
Han blev nemlig indskiftet som linjedommer.
Tipsbladet har dagen derpå talt med Nikola Juric, der udbrød i stor latter, da han blev spugt om, hvordan det var at genoptage dommergerningen.
– Min gamle dommerkollega Bill René (LD Udvikler under kampen, red.) hev fat i mig og sagde: "Niko, du skal dømme." Så sagde jeg: "hvordan fanden vil du have, jeg skal dømme? Jeg har ikke noget udstyr eller noget."
– Det gav Bill René ikke meget for: "Det har vi, og vi har ikke andre dommere. Du er den rigtige, du har erfaringen og har prøvet det før." Det var det, der skulle til, så kampen kunne spilles færdig, så jeg tog den.
I minut 61 blev kampens hoveddommer Anders Skjødt Voergaard skadet og måtte udskiftes. Linjedommer Søren Stagaard blev udråbt til ny hoveddommer, og så måtte man på udkig blandt tilskuerne efter en afløser med dommerkort.
Nikola Juric bestod i 1991 dommereksamen og var i DBU-regi dommer fra 1992 til 2000, indtil skader satte en stopper for dén karrierevej. 24 år efter afskeden med dommertjansen og i en alder af 52 er han selv ganske godt tilfreds med sit 'comeback'.
– Man skal lige vænne sig til det igen, men det gik fint nok. Der var et par offside-kendelser og nogle frispark, så det var lige, som det skulle være. Jeg har prøvet det før, så den sad lidt på rygraden, da jeg først kom i gang.
Den holdning deler cheftræner i BK Frem, Henrik Gundersen, der dog synes, at ikke alt ved dommerrokaden var positivt.
– Den nye linjevogter (Nikola Juric) gjorde det glimrende, og jeg synes egentlig også, den nye hoveddommer (Søren Stagaard) gjorde det fint. Men jeg ved ikke med den sidste linjevogter (Paul Nyberg), som lige pludselig havde meget travlt med alt muligt.
– Jeg ved ikke, om han havde set en chance for at stige i graderne. Det hele slog en kolbøtte, og det resulterede også i, at en af vores fik et rødt kort (Søren Weibel, assistenttræner, red.). Det var fuldkommen vanvittigt, siger han til Tipsbladet.
Kampen endte iøvrigt 2-3 til gæsterne, og dermed indkasserede BK Frem sæsonens andet nederlag.
Til trods for at det med Nikola Jurics egne ord "var vildt sjovt", så bliver det næppe til et dommer-comeback, slår han med et grin fast overfor Tipsbladet og kommer med en sidste bemærkning.
– Jeg er bare rigtig glad for at kunne hjælpe til, nu hvor dommeren blev skadet, afslutter han.

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

Eriksen har været i dialog med denne klub

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

FC Midtjylland køber Lucas Loss

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Jubler over rekordtransfer

Jonas Vingegaard tilbage i førertrøjen

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

Topchef stopper i FC Midtjylland

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff

FC København arbejdede på flere midtbane-emner

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Fremragende, OB – ligner et perfekt match

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Afsløring: Brøndby har flot Bischoff-klausul

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Bayern München tæt på ny angriber

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Horsens på rov i FC Midtjylland

Brøndby begik stor brøler

Dobbelt transfermavepuster til Randers

Reagerer på dansk transferbombe

FCK-emne rejst til Belgien – skifter ikke

Superliga-angriber spottet – skifte tæt på

Afsløring: FC København har spurgt på Puerta

Lars Lilholt hylder FCK-transfer: – Et eventyr

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Bombe: Erik ten Hag fyret efter tre kampe

Chok – Lyngby fyrer Morten Karlsen

Løntung Superliga-angriber skal væk

Revser storklub

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ

Dansk kæmpetransfer var sekunder fra kollaps

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

Froholdt er nødt til at gemme sig væk

Tullberg ny cheftræner i FCM – her er kontrakten

Afsløring: Kolding IF køber rekorddyr østriger

Dolberg-gyser – Ajax kræver svar nu!

Tvang skifte igennem

Ståle Solbakken overrasket over Superliga-transfer

Chokeret over fyring

Kæmpetransfer på plads: Marseille henter dansker

Ingen Dolberg – henter ham i stedet