Dommerproblem: Tilskuer indskiftet i dansk kamp

Den tidligere dommer Nikola Juric fik sig en noget anderledes søndag, end han havde regnet med. Tipsbladet har talt med den tidligere dommer og agent om en speciel søndag i Valby.



Søndag eftermiddag tog en noget anden drejning, end Nikola Juric på forhånd havde forestillet sig.

Han sad som én blandt 1.281 fremmødte fans og så 2. divisionsopgøret mellem BK Frem og FC Helsingør, men omkring midtvejs i anden halvleg var der brug for hans hjælp på kunstgræsset i Valby.

Han blev nemlig indskiftet som linjedommer.

Tipsbladet har dagen derpå talt med Nikola Juric, der udbrød i stor latter, da han blev spugt om, hvordan det var at genoptage dommergerningen.

– Min gamle dommerkollega Bill René (LD Udvikler under kampen, red.) hev fat i mig og sagde: "Niko, du skal dømme." Så sagde jeg: "hvordan fanden vil du have, jeg skal dømme? Jeg har ikke noget udstyr eller noget."

– Det gav Bill René ikke meget for: "Det har vi, og vi har ikke andre dommere. Du er den rigtige, du har erfaringen og har prøvet det før." Det var det, der skulle til, så kampen kunne spilles færdig, så jeg tog den.

I minut 61 blev kampens hoveddommer Anders Skjødt Voergaard skadet og måtte udskiftes. Linjedommer Søren Stagaard blev udråbt til ny hoveddommer, og så måtte man på udkig blandt tilskuerne efter en afløser med dommerkort.

Nikola Juric bestod i 1991 dommereksamen og var i DBU-regi dommer fra 1992 til 2000, indtil skader satte en stopper for dén karrierevej. 24 år efter afskeden med dommertjansen og i en alder af 52 er han selv ganske godt tilfreds med sit 'comeback'.

– Man skal lige vænne sig til det igen, men det gik fint nok. Der var et par offside-kendelser og nogle frispark, så det var lige, som det skulle være. Jeg har prøvet det før, så den sad lidt på rygraden, da jeg først kom i gang.

Den holdning deler cheftræner i BK Frem, Henrik Gundersen, der dog synes, at ikke alt ved dommerrokaden var positivt.

– Den nye linjevogter (Nikola Juric) gjorde det glimrende, og jeg synes egentlig også, den nye hoveddommer (Søren Stagaard) gjorde det fint. Men jeg ved ikke med den sidste linjevogter (Paul Nyberg), som lige pludselig havde meget travlt med alt muligt.

– Jeg ved ikke, om han havde set en chance for at stige i graderne. Det hele slog en kolbøtte, og det resulterede også i, at en af vores fik et rødt kort (Søren Weibel, assistenttræner, red.). Det var fuldkommen vanvittigt, siger han til Tipsbladet.

Kampen endte iøvrigt 2-3 til gæsterne, og dermed indkasserede BK Frem sæsonens andet nederlag.

Til trods for at det med Nikola Jurics egne ord "var vildt sjovt", så bliver det næppe til et dommer-comeback, slår han med et grin fast overfor Tipsbladet og kommer med en sidste bemærkning.

– Jeg er bare rigtig glad for at kunne hjælpe til, nu hvor dommeren blev skadet, afslutter han.





Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig



LIVE

TransferLIVE: Stor interesse for Scott McKenna


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Kan købes til spotpris

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Tengstedt på plads i ny klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

De kan tjene kassen på Moukoko

Massiv interesse for Horsens-flop


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Udenlandske klubber stjæler transferplan

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

FCM jagter Champions League-talenter

Kongen af straffespark på vej til FC København



– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

FCM-spiller solgt – her er prisen

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FC København sælger Mamoudou Karamoko


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Megatransfer på vej?

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub



Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Hollandsk stjerne vinder i Touren



“Superdanskeren”

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Belgier var fristet af FCK og FCM