FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland sagde farvel til nogle store profiler i sommerens transfervindue, men der kom også nogle interessante navne den anden vej, herunder norske Ola Solbakken, der blev købt i den italienske storklub AS Roma.
Den 27-årige nordmand blev matchvinder i den sidste kamp inden landskampspausen, da han scorede direkte på frispark mod OB i sin startdebut for FC Nordsjælland.
– På papiret var det selvfølgelig perfekt. Det var en vigtig sejr, og det var et vigtigt mål for mig, for det var ved at være lang tid siden, at jeg scorede i en betydende kamp.
– Så det var rart, men jeg kan også tage nogle skridt opad i forhold til den sidste kamp. Det var ikke den perfekte kamp, men det er selvfølgelig altid godt at vinde og score, siger Ola Solbakken til Tipsbladet.
Ola Solbakken, der er noteret for 11 landskampe for Norge, har haft brug for lidt ekstra tid til at komme i form, fordi han inden skiftet til FC Nordsjælland i begyndelsen af august ikke have spillet siden maj.
I sidste sæson var den norske kantspiller udlejet til Serie A-klubben Empoli, hvor han spillede som spidsangriber på et bundhold og dermed ikke for alvor kunne bringe sine primære forcer i spil.
– Jeg var ikke fristet af at gøre det igen. Jeg kunne være blevet i en højt rangeret liga og få spilletid, men selvfølgelig ikke for et tophold.
– Men for mig er det vigtigere at spille offensiv fodbold og spille til mine styrker, lyder det fra Ola Solbakken, der i sin tid i Roma også har været udlejet til græske Olympiakos og japanske Urawa Reds.
Denne sommer havde Ola Solbakken et ønske om at finde et sted med mere trygge rammer, så han kunne finde noget stabilitet efter nogle sæsoner med skader og mere uregelmæssig spilletid.
– Det var en af de primære årsager. Jeg har bare brug for at spille nu, og jeg har brug for at spille som kantspiller. Jeg har brug for at spille offensiv fodbold. Det får jeg virkelig mulighed for her i Nordsjælland.
– Og man ved selvfølgelig aldrig i fodbold, men hvis jeg præsterer godt her, så spiller jeg også, og jeg spiller på den position, hvor jeg er stærkest, lyder det fra Ola Solbakken, der inden skiftet til Farum talte om FC Nordsjælland og Superligaen med to tidligere holdkammerater i form af Rasmus Kristensen og Mads Junker.

Ola Solbakken og Erling Haaland på det norske landshold (Foto: Alamy).
Overvejede Rosenborg-skifte
Inden skiftet til FC Nordsjælland overvejede Ola Solbakken også en retur til barndomsklubben Rosenborg.
– Jeg talte lidt, ikke så meget, med nogle forskellige klubber. De (Rosenborg, red.) er lidt i samme situation som Nordsjælland, forstået på den måde, at jeg havde brug for at komme til et sted, hvor omgivelserne er mere velkendte. Jeg har brug for at få spilletid og jeg har brug for at spille som kant, siger Ola Solbakken og fortsætter:
– Rosenborg var en af de klubber, jeg overvejede. Det er også min hjemby og min barndomsklub. Jeg tog nogle beslutninger tidligere i min karriere, hvor jeg ikke fulgte min mavefornemmelse, og det gik måske ikke, som jeg havde håbet.
– Så den her gang sagde jeg tidligt, allerede i maj, til min agent, at jeg var åben for det hele, og at jeg i sidste ende ville lytte til min mavefornemmelse. Og det er den primære årsag til, at jeg er her nu, for jeg havde en god fornemmelse omkring det.
Ola Solbakken kan søndag spille sin fjerde kamp i Superligaen, når FC Midtjylland får besøg af FC Midtjylland.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Brøndby IF – FC København

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Skidt nyt for FCM

– Jeg kan ikke lide Højlund

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Stor Pione Sisto-overraskelse

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

– Kasper tog mange ting for personligt

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Legende: Han er en top, top manager!

Her er FC Københavns trup til derby

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– De har Superligaens bedste trup

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Forsøgte at hente Eriksen til FCK

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

– Han er en meget speciel spiller

FC Midtjylland henter spændende back

Afsløring: Kæmpe Lyon-bud på Noah Nartey

Han skal dømme Brøndby – FCK

Vild AaB-debut: Nu spiller han 4. division

Steve Cooper havde Brøndby-trøje som dreng

Stor ændring på vej i Brøndby?

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’

Mads Pedersen bliver nummer to

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United

Udelukket på ubestemt tid
