Afsløring: Celtic forbereder bud på Nygren

Celtic forhandler personlige forhold med Benjamin Nygren, og det går så godt, at man planlægger et bud nu. Det kan Tipsbladet afsløre.



Benjamin Nygren er enormt eftertragtet denne sommer. 

Som Tipsbladet allerede tidligere har løftet sløret for, er FC København særdeles varme på den svenske landsholdsspiller fra FC Nordsjælland med kontraktudløb til vinter.

Men FC Nordsjælland svarede FC København, at de ikke ønskede at sælge ham til dem denne sommer, og derfor stoppede dialogen dér, da aftalen hele tiden har været at få ham til udlandet. 

Og københavnerne er ikke de eneste bejlere.  

I løbet af de seneste dage er det kommet frem i internationale medier, at også Celtic og Anderlecht samt Mainz lurer på den 23-årige Superliga-stjerne, der lavede 15 mål i den bedste række i Danmark i seneste sæson. 

Ifølge Sky Sports har FC Nordsjælland givet de skotske mestre lov til at tale med Benjamin Nygren om en transfer. 

Nu kan Tipsbladet afsløre, at det er gået så godt, at den skotske storklub forbereder et bud på svenskeren, som dog endnu ikke er på plads med sine personlige forhold og derfor stadig forhandler med skotterne.

Så er spørgsmålet, hvad buddet ender på. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde FC Nordsjællands sportsdirektør Phil Radley og den assisterende sportschef Søren Henriksen tidligere på foråret et møde med Benjamin Nygrens agent, Hasan Cetinkaya, i København, og her forventede man, at spillerens markedsværdi ville være lige i underkanten af 10 millioner kroner.

Siden har han fået landsholdsdebut og er kommet på årets hold i Superligaen. Og derfor er interessen og værdien ifølge flere medier højere. Skotske medier har skrevet, at Celtic er villige til at betale op til 15 millioner kroner.   

Benjamin Nygren havde ifølge Tipsbladets oplysninger i vinter også muligheder for at komme til både Toulouse og St. Etienne, men grundet hans loyalitet lavede man en gentleman-agreement, så han denne sommer kunne rykke videre, hvilket både FC Nordsjælland og spilleren selv har givet udtryk for, at man arbejder på. 

Siden er en masse store klubber som nævnt kommet ind i billedet, og en stor transfer kan derfor være på trapperne for Benjamin Nygren – med Celtic i førersædet.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Har du fuldstændig tabt småkagerne?