Jacob Neestrup er meget, meget tæt på at blive ny cheftræner i storklubben Panathinaikos.
Kun de allersidste detaljer og en underskrift mangler, før Jacob Neestrup kan kalde sig cheftræner i den græske storklub. Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere mestertræner med FC København enig med Panathinaikos om de personlige vilkår.
Således vil Jacob Neestrup få en toårig kontrakt til sommeren 2028 med option på yderligere et år, og den vil indebære en årsløn på 1,2 millioner euro netto – det svarer til hele ni millioner danske kroner.
Derudover skal Stefan Madsen, der også var assistent for Neestrup i FC København, efter planen med til Grækenland, men de sidste detaljer omkring staben mangler at falde helt på plads.

Kontrakten ventes at blive underskrevet inden for de kommende dage, men ifølge Tipsbladets oplysninger befinder Neestrup sig – i modsætning til, hvad nogle græske medier har skrevet – stadig i Danmark.
Skal afløse stjernetræner
I Panathinaikos skal Jacob Neestrup efter planen afløse den tidligere Real Madrid-træner Rafael Benitez, der har ført klubben til en skuffende fjerdeplads i ligaen.
Jacob Neestrup forlod FC København tilbage i marts, hvor han blev afløst af Bo Svensson, men han nåede i alt at stå i spidsen for “løverne” i 181 kampe med et pointsnit på 1.84. I sin tid som cheftræner blev det også til to mesterskaber og to pokaltitler.
Samtidig viste FC København sig også godt frem i Europa under Jacob Neestrups ledelse – ikke mindst ved at gå videre fra en gruppe med Manchester United, Bayern München og Galatasaray i Champions League i 2023/24-sæsonen.
Nu bliver den 38-årige træner med al sandsynlighed manden, der skal prøve at løfte Panathinaikos, der har vundet hele 20 mesterskaber og 20 pokaltitler i klubbens imponerende historie, men som ikke har vundet mesterskabet siden 2010.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
OPTAKT
Spanien – Belgien
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OB henter finsk landsholdsspiller
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL