Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Jacob Neestrup er enige med Panathinaikos om en toårig kontrakt med option på yderligere et år og en løn i millionklassen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Jacob Neestrup er meget, meget tæt på at blive ny cheftræner i storklubben Panathinaikos.

Kun de allersidste detaljer og en underskrift mangler, før Jacob Neestrup kan kalde sig cheftræner i den græske storklub. Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere mestertræner med FC København enig med Panathinaikos om de personlige vilkår.

Således vil Jacob Neestrup få en toårig kontrakt til sommeren 2028 med option på yderligere et år, og den vil indebære en årsløn på 1,2 millioner euro netto – det svarer til hele ni millioner danske kroner. 

Derudover skal Stefan Madsen, der også var assistent for Neestrup i FC København, efter planen med til Grækenland, men de sidste detaljer omkring staben mangler at falde helt på plads. 

Kontrakten ventes at blive underskrevet inden for de kommende dage, men ifølge Tipsbladets oplysninger befinder Neestrup sig – i modsætning til, hvad nogle græske medier har skrevet – stadig i Danmark. 

Skal afløse stjernetræner

I Panathinaikos skal Jacob Neestrup efter planen afløse den tidligere Real Madrid-træner Rafael Benitez, der har ført klubben til en skuffende fjerdeplads i ligaen.

Jacob Neestrup forlod FC København tilbage i marts, hvor han blev afløst af Bo Svensson, men han nåede i alt at stå i spidsen for “løverne” i 181 kampe med et pointsnit på 1.84. I sin tid som cheftræner blev det også til to mesterskaber og to pokaltitler. 

Samtidig viste FC København sig også godt frem i Europa under Jacob Neestrups ledelse – ikke mindst ved at gå videre fra en gruppe med Manchester United, Bayern München og Galatasaray i Champions League i 2023/24-sæsonen.

Nu bliver den 38-årige træner med al sandsynlighed manden, der skal prøve at løfte Panathinaikos, der har vundet hele 20 mesterskaber og 20 pokaltitler i klubbens imponerende historie, men som ikke har vundet mesterskabet siden 2010. 





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Fransk klub overvejer Victor Bak

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK