Afsløring: I dialog med Mads Juel Andersen

Barnsleys danske anfører Mads Juel Andersen har leveret på et tårnhøjt niveau gennem flere sæsoner, og derfor peger pilen mod et nyt eventyr denne sommer, hvor dialogen med en ny klub allerede er startet.



Mads Juel Andersen har de seneste fire sæsoner været en bundsolid klippe i Barnsleys midterforsvar, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe og båret anførerbindet i halvandet år.

I foråret noterede han sig også som den spiller udenfor Storbritannien og Irland med flest kampe i Barnsleys historie. Selvom kontrakten med englænderne løber et år mere, så er det ikke sikkert, at han udbygger sin rekord, da det peger i retning af et skifte denne sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Mads Juel Andersen tilmed fået stjerneagenten Silvano Martina, der blandt andre har haft Gianluigi Buffon og Nemanja Vidic i folden, til at hjælpe med at sikre et skifte denne sommer.

Og det har han indtil videre gjort godt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er Mads Juel Andersen lige nu i dialog med belgiske Standard Liege om en mulig aftale. Parterne har blandt andet diskuteret betingelserne for de personlige vilkår.

Det er dog endnu for tidligt at sige, om det ender med en aftale, da interessen for 25-årige Mads Juel Andersen er enorm. Listen af bejlere bliver hele tiden længere, og derfor væbner den danske forsvarskrumtap sig lige nu med tålmodighed.

Som Tipsbladet forstår det, ønsker forsvarsspilleren ikke at tage nogle forhastede beslutninger, da han sammen med Silvano Martina lige nu afsøger markedet, inden man træffer en endelig beslutning.
GettyImages-1491582579
Mads Juel Andersen fejrer sejren over Bolton Wanderers i playoff-turneringen om oprykning til The Championship (Foto: Getty Images).

Allerede sidste sommer var et skifte på tegnebrættet for danskeren, men her ønskede Barnsley 2,5 millioner pund svarende til 21,5 millioner kroner for Mads Juel Andersen.

Det prisskilt blev for stort for bejlerne, som nu er i en bedre position i forhold til at sikre sig stopperens underskrift, da kontrakten blot løber et år mere. Derfor skal interesserede klubber af med et beskedent beløb, der ikke regnes som nogen udfodring, denne gang.

25-årige Mads Juel Andersen skiftede i sommeren 2019 fra AC Horsens til Barnsley, hvor han har gjort en afgørende forskel fra dag et. 

Det hele var tæt på at kulminere mandag, hvor man spillede playoff-finale om oprykning til The Championship. Dybt inde i overtiden af den forlængede spilletid indkasserede Barnsley dog en scoring, og dermed kunne Sheffield Wednesday strække armene i vejret ved slutfløjt.

Selvom mandagen og de efterfølgende dage formentlig har været præget af skuffelse, så ændrer det ikke på, at Mads Juel Andersen har haft tre forrygende sæsoner i The Championship og den seneste i League One, hvor han har været en af ligaens bedste stoppere.

Det blev også for nyligt vedtaget ved en kåring, hvor danskeren blev indlemmet på årets hold i League One på baggrund af lidt over 4000 minutter fordelt henover 51 ligakampe i denne sæson.



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse