Mads Juel Andersen har de seneste fire sæsoner været en bundsolid klippe i Barnsleys midterforsvar, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe og båret anførerbindet i halvandet år.
I foråret noterede han sig også som den spiller udenfor Storbritannien og Irland med flest kampe i Barnsleys historie. Selvom kontrakten med englænderne løber et år mere, så er det ikke sikkert, at han udbygger sin rekord, da det peger i retning af et skifte denne sommer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Mads Juel Andersen tilmed fået stjerneagenten Silvano Martina, der blandt andre har haft Gianluigi Buffon og Nemanja Vidic i folden, til at hjælpe med at sikre et skifte denne sommer.
Og det har han indtil videre gjort godt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er Mads Juel Andersen lige nu i dialog med belgiske Standard Liege om en mulig aftale. Parterne har blandt andet diskuteret betingelserne for de personlige vilkår.
Det er dog endnu for tidligt at sige, om det ender med en aftale, da interessen for 25-årige Mads Juel Andersen er enorm. Listen af bejlere bliver hele tiden længere, og derfor væbner den danske forsvarskrumtap sig lige nu med tålmodighed.
Som Tipsbladet forstår det, ønsker forsvarsspilleren ikke at tage nogle forhastede beslutninger, da han sammen med Silvano Martina lige nu afsøger markedet, inden man træffer en endelig beslutning.

Mads Juel Andersen fejrer sejren over Bolton Wanderers i playoff-turneringen om oprykning til The Championship (Foto: Getty Images).
Allerede sidste sommer var et skifte på tegnebrættet for danskeren, men her ønskede Barnsley 2,5 millioner pund svarende til 21,5 millioner kroner for Mads Juel Andersen.
Det prisskilt blev for stort for bejlerne, som nu er i en bedre position i forhold til at sikre sig stopperens underskrift, da kontrakten blot løber et år mere. Derfor skal interesserede klubber af med et beskedent beløb, der ikke regnes som nogen udfodring, denne gang.
25-årige Mads Juel Andersen skiftede i sommeren 2019 fra AC Horsens til Barnsley, hvor han har gjort en afgørende forskel fra dag et.
Det hele var tæt på at kulminere mandag, hvor man spillede playoff-finale om oprykning til The Championship. Dybt inde i overtiden af den forlængede spilletid indkasserede Barnsley dog en scoring, og dermed kunne Sheffield Wednesday strække armene i vejret ved slutfløjt.
Selvom mandagen og de efterfølgende dage formentlig har været præget af skuffelse, så ændrer det ikke på, at Mads Juel Andersen har haft tre forrygende sæsoner i The Championship og den seneste i League One, hvor han har været en af ligaens bedste stoppere.
Det blev også for nyligt vedtaget ved en kåring, hvor danskeren blev indlemmet på årets hold i League One på baggrund af lidt over 4000 minutter fordelt henover 51 ligakampe i denne sæson.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Medie peger på FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Forlænger med stortalent
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT