Mads Juel Andersen har de seneste fire sæsoner været en bundsolid klippe i Barnsleys midterforsvar, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe og båret anførerbindet i halvandet år.
I foråret noterede han sig også som den spiller udenfor Storbritannien og Irland med flest kampe i Barnsleys historie. Selvom kontrakten med englænderne løber et år mere, så er det ikke sikkert, at han udbygger sin rekord, da det peger i retning af et skifte denne sommer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Mads Juel Andersen tilmed fået stjerneagenten Silvano Martina, der blandt andre har haft Gianluigi Buffon og Nemanja Vidic i folden, til at hjælpe med at sikre et skifte denne sommer.
Og det har han indtil videre gjort godt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er Mads Juel Andersen lige nu i dialog med belgiske Standard Liege om en mulig aftale. Parterne har blandt andet diskuteret betingelserne for de personlige vilkår.
Det er dog endnu for tidligt at sige, om det ender med en aftale, da interessen for 25-årige Mads Juel Andersen er enorm. Listen af bejlere bliver hele tiden længere, og derfor væbner den danske forsvarskrumtap sig lige nu med tålmodighed.
Som Tipsbladet forstår det, ønsker forsvarsspilleren ikke at tage nogle forhastede beslutninger, da han sammen med Silvano Martina lige nu afsøger markedet, inden man træffer en endelig beslutning.

Mads Juel Andersen fejrer sejren over Bolton Wanderers i playoff-turneringen om oprykning til The Championship (Foto: Getty Images).
Allerede sidste sommer var et skifte på tegnebrættet for danskeren, men her ønskede Barnsley 2,5 millioner pund svarende til 21,5 millioner kroner for Mads Juel Andersen.
Det prisskilt blev for stort for bejlerne, som nu er i en bedre position i forhold til at sikre sig stopperens underskrift, da kontrakten blot løber et år mere. Derfor skal interesserede klubber af med et beskedent beløb, der ikke regnes som nogen udfodring, denne gang.
25-årige Mads Juel Andersen skiftede i sommeren 2019 fra AC Horsens til Barnsley, hvor han har gjort en afgørende forskel fra dag et.
Det hele var tæt på at kulminere mandag, hvor man spillede playoff-finale om oprykning til The Championship. Dybt inde i overtiden af den forlængede spilletid indkasserede Barnsley dog en scoring, og dermed kunne Sheffield Wednesday strække armene i vejret ved slutfløjt.
Selvom mandagen og de efterfølgende dage formentlig har været præget af skuffelse, så ændrer det ikke på, at Mads Juel Andersen har haft tre forrygende sæsoner i The Championship og den seneste i League One, hvor han har været en af ligaens bedste stoppere.
Det blev også for nyligt vedtaget ved en kåring, hvor danskeren blev indlemmet på årets hold i League One på baggrund af lidt over 4000 minutter fordelt henover 51 ligakampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Brian Riemer peger på tre årsager
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds