Mads Juel Andersen har de seneste fire sæsoner været en bundsolid klippe i Barnsleys midterforsvar, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe og båret anførerbindet i halvandet år.
I foråret noterede han sig også som den spiller udenfor Storbritannien og Irland med flest kampe i Barnsleys historie. Selvom kontrakten med englænderne løber et år mere, så er det ikke sikkert, at han udbygger sin rekord, da det peger i retning af et skifte denne sommer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Mads Juel Andersen tilmed fået stjerneagenten Silvano Martina, der blandt andre har haft Gianluigi Buffon og Nemanja Vidic i folden, til at hjælpe med at sikre et skifte denne sommer.
Og det har han indtil videre gjort godt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er Mads Juel Andersen lige nu i dialog med belgiske Standard Liege om en mulig aftale. Parterne har blandt andet diskuteret betingelserne for de personlige vilkår.
Det er dog endnu for tidligt at sige, om det ender med en aftale, da interessen for 25-årige Mads Juel Andersen er enorm. Listen af bejlere bliver hele tiden længere, og derfor væbner den danske forsvarskrumtap sig lige nu med tålmodighed.
Som Tipsbladet forstår det, ønsker forsvarsspilleren ikke at tage nogle forhastede beslutninger, da han sammen med Silvano Martina lige nu afsøger markedet, inden man træffer en endelig beslutning.

Mads Juel Andersen fejrer sejren over Bolton Wanderers i playoff-turneringen om oprykning til The Championship (Foto: Getty Images).
Allerede sidste sommer var et skifte på tegnebrættet for danskeren, men her ønskede Barnsley 2,5 millioner pund svarende til 21,5 millioner kroner for Mads Juel Andersen.
Det prisskilt blev for stort for bejlerne, som nu er i en bedre position i forhold til at sikre sig stopperens underskrift, da kontrakten blot løber et år mere. Derfor skal interesserede klubber af med et beskedent beløb, der ikke regnes som nogen udfodring, denne gang.
25-årige Mads Juel Andersen skiftede i sommeren 2019 fra AC Horsens til Barnsley, hvor han har gjort en afgørende forskel fra dag et.
Det hele var tæt på at kulminere mandag, hvor man spillede playoff-finale om oprykning til The Championship. Dybt inde i overtiden af den forlængede spilletid indkasserede Barnsley dog en scoring, og dermed kunne Sheffield Wednesday strække armene i vejret ved slutfløjt.
Selvom mandagen og de efterfølgende dage formentlig har været præget af skuffelse, så ændrer det ikke på, at Mads Juel Andersen har haft tre forrygende sæsoner i The Championship og den seneste i League One, hvor han har været en af ligaens bedste stoppere.
Det blev også for nyligt vedtaget ved en kåring, hvor danskeren blev indlemmet på årets hold i League One på baggrund af lidt over 4000 minutter fordelt henover 51 ligakampe i denne sæson.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6